Simon Wall

Veckans topp tre

”All you need is love” sjöng Beatles på 60-talet. Lägg till trav till titeln och så var de helt rätt ute enligt mig. Trav-veckan som gått har i min bok kryddats av kärlek och glädje. Elitloppet är på ingång och det känns i luften. Under den gångna veckan har förväntningarna på travfesten byggts upp mer och mer och jag ser med spänning, och lite nervositet, fram emot söndagens crescendo.

3. Veckans parhästar - Royal Fighter & Jennifer Tillman

- ”JAG ÄLSKAR DIG!” utbrast Jennifer till Royal Fighter efter segern i onsdagens V86:a då hästen gjorde sitt andra lopp efter några månaders uppehåll. Skoryck var utannonserat och den åttaårige hingsten svarade som vanligt kungligt på det, gick ett fantastiskt slutvarv och vann på 1.10,1 trots ett tufft upplägg. Att Jennifer har varma känslor för hästen har hon visat tidigare och jag har alltid tyckt att det här ekipaget utstrålar en speciell kärlek för varandra.

Veckans parhästar har varit oskiljaktiga på travbanan sedan mars 2014 och efter insatsen i onsdags så får nu kärlekssagan fortsätta på söndag i Elitloppet. Royal Fighter hade riktigt flyt i spårlottningen och tilldelades spår 1 i sitt heat, vilket enligt tränaren Per K Eriksson var det bästa som kunde hända. Så ibland, kära vänner, kan man faktiskt ha tur i både spel och i kärlek.

2. Veckans glädjespridare - Familjen Eriksson

När 4%-aren Usain Swing i fin stil travade förbi en trött Only One Winner på upploppet i V75-3 i lördagens Gävle-omgång var det många som sprack på sina system. Det är aldrig en skön känsla när drömmen om sju rätt går upp i rök men jag skulle säga att om det är NÅGON gång som det känns mer okej är det när man får bevittna genuin vinnarlycka. Min upplevelse är att vinnarna i trav har en tendens att vara mer återhållsamma med sin glädje än i andra sporter, vilket jag tycker är synd. Tränarparet Kjell-Ove och Anita Eriksson visade dock hur fantastiskt glada de var över vinsten och deras lycka smittade av sig och värmde i hjärtat.

1. Veckans debut - Travstugan.se

Härligt att vi är igång nu. Vi smygstartade försiktigt med att vara framme och nosa på sex rätt i söndagens V64:a. Tyvärr fick vi nöja oss med en blygsam femma men vi hoppas på att spela in fina pengar under året och inspirera er som följer med oss till stordåd. Nu kör vi!

Eftersnack Gävle 21 maj 2016

Det blev endast fyra rätt på Gävletravet, med reserverna inräknade sex rätt. Utdelningen sköt i höjden när 6 Mimi af Djupmyra (V75-6) överraskade – från 9 135 till 625 943 kronor. När 4 Volstead sedan plockade ner favoriten 1 Nimbus C.D. i den avslutande avdelningen blev utdelningen 1 495 819 kronor. Det såg ut som en svår omgång på förhand – åtminstone enligt mig – och så blev det. Med facit i hand kändes avdelningen desto enklare – 1 Seedorf O.M.F. (V75-1) och 4 Cash A Cheque Em hade varit utmärkta spikar. Dessvärre tillåter inte travsporten att man är efterklok – det blir nya tag i veckan som kommer.

Erik Adielsson påpekade att 1 Seedorf O.M.F. (V75-1) var för mycket spelad, och Seedorf O.M.F. sjönk till 55 procent. Efter värmningen fick Adielsson kalla fötter; innerspår i volten skulle inte vara till fördel för omgångens största favorit. När starten gick galopperade 6 Paparazzi M. från springspår och Adielsson kunde köra till tätpositionen i ledig stil. Mitt systemförslag dog i samma ögonblick som Seedorf O.M.F. korsade mållinjen. Allt som oftast brukar jag vara positiv till att spika i den första avdelningen, om spiken sitter har man övertag på övriga spelare. Jag tyckte dock att Seedorf O.M.F. var för stor favorit.

I den andra och tredje avdelningen segrade två skrällar – 11 Wollafur och 2 Usain Swing, spelade till åtta respektive fyra procent. För att förstå hur Wollafur kunde vinna behöver man bara kolla på tempot i loppet – 1.07,4 första 500 (4 Scarlets Mirakel) samt 1.12,6 första 1 000 (4 Scarlets Mirakel). Med lägre tempo vågar jag påstå att 4 Scarlets Mirakel eller 6 Tellmeastory vunnit loppet. Tempot var inte sämre i V75-3 – 1.10,3 första 500 (5 Only One Winner) och 1.11,6 första 1 000 (Only One Winner). Med lägre tempo hade förmodligen Only One Winner och inte Usain Swing vunnit loppet.

Spikarna, ja. Usch. 5 M.T.King Of Cash (V75-5) galopperade och 5 Adrians Girl (V75-6), ja … Det var inte en bra speldag – det blev fel redan från början. Pratar därför hellre om V75-7, H.K.H. Prins Daniels Lopp. 1 Nimbus C.D. var spelad till 38 procent – många var inne på att han skulle leda från start till mål, jag var en av dem, och så blev det nästan. Nimbus C.D. var strålande som tvåa i mål, det var bara det att 4 Volstead var ännu bättre. Vinsten innebär att Volstead och Stefan Melander är välkomna att starta i Elitloppet kommande helg. Melander har meddelat att han tänker sova på saken.

Travstugan är Sveriges nya hemsida för travtips och travinformation

Idag smyglanserar vi Travstugan.se med att Karl tippar helgens V75 i Gävle. Målet med Travstugan är att erbjuda travtips som ger dig som läsare inspiration när du själv spelar på trav. Vi kommer först och främst fokusera på V75, V86 och V64. För V64 kommer vi publicera tips för tävlingar på tisdagar och söndagar.

Travtipsen skrivs av Karl och Julia, båda med ett gediget intresse för travsporten och att spela på trav. Karl fastnade redan för trav vid fem års ålder och Julia upptäckte sitt intresse för fyra år sedan men hon har redan hunnit komma två i tippningsdelen i VM i V75 (2015). Dessutom kommer Karl och Julia blogga där de följer upp V75 med eftersnack samt listar intressanta händelser inom travsporten senaste veckan.

Förutom travtips och bloggar kan du ta del av andra tjänster på Travstugan. Just nu har vi bland annat en snygg överblick av Sveriges travbanor så du kan jämföra och ha koll på bland annat längd, bredd och upploppens längd. Med tiden hoppas vi kunna erbjuda fler tjänster.

Som sagt, varmt välkommen till Travstugan, Sveriges senaste hemsida för travtips och travinformation!

Följ Travstugan på Youtube