Vecka 37: Helgkollen

Det är en topphelg på ingång med stjärnfyllda Mastersfinalen på söndag och dubbla V75-omgångar!
Här är helgens måsten på travbanan:

Fredag 14 september

Axevalla

Lunchens V65:a körs från Axevalla på Skaraslätten, där Robert Bergh bland annat startar Man O'War.

Från kvalet syns Cerveza (Jan Henriksson). Sexåriga stoet tränas numera av Jeanette Årman och kommer från Vincent Martens.
Stoet tillhörde tidigare Johan Untersteiner, med bland annat tredjeplats i Breeders' Crown 2016.

Bergsåker

Tvååringen Global Adventure (Jimmy H Andersson) går åter ut. Hästen har två segrar på två starter och vann senast Breeder's Crown.

I lopp 6 startar V75-hästen Michelangelo Ås (Per Linderoth) mot Eder Bob (Ulf Ohlsson) och gamle E3-vinnaren Rolling Stones (Susanne H Osterling).

Kalmar

Sceicco (William Ekberg) gör andra starten för stall Stefan Persson i lopp 6 mot V75-vinnaren Hall of Fashion (Peter Zadel).

Charlottelund

Steen Juul visar upp sin V75-segerstaplare Bandit Brick i lopp 5 mot bland annat Apapmand (Anders F Jensen).

Bandit Brick 1

Bandit Brick startar på Charlottenlund under fredagen.

Romme

Treåringsloppet med 50 000 kronor innehåller bland andra Remarkable Feet (Jörgen Westholm) och Even Smaller Plum (Mattias Djuse).

I V64-5 gör Ottens Casher (Kenneth Haugstad) första starten sedan juni 2017 mot V75-segraren Highspirit (Troels Andersen).

Lördag 15 september

Hagmyren - V75

Höjdpunkten på Hagmyren blir så klart E.J.:s Guldsko (Gulddivisionen).
Volstead (Örjan Kihlström) kan ta tredje raka segern men ställs mot hårt motstånd i form av Charrua Forlan (Hans-Owe Sundberg), Heavy Sound (Kenneth Haugstad) och comebackande Oasis Bi (Kim Eriksson).

Antonio Tabac (Oskar Kylin Blom) startar åter på V75 i V75-5. Sexåringen startar med två raka V75-segrar och möter här M.T.Joinville (Jorma Kontio) som äntligen fått ett framspår.

Avslutande Bronsdivisionen (V75-7) blir en sevärd styrkekamp över 2 640 meter med Dom Perignon (Örjan Kihlström), Tesio (Jan Norberg) och Volocity de Vie (Jorma Kontio).

Volstead

Volstead går ut i lördagens Gulddivision.

Halmstad

I lopp 4 tävlar treåringarna om 50 000 kronor i förstapris. Scorzone (Veijo Heiskanen) ställs mot Dream of Success (Steen Juul).

I lopp 6 startar Legend Brodde (Stefan Söderkvist) och Rawindski (Veijo Heiskanen) med lopp i kroppen mot Gute Band (Peter Untersteiner).

Söndag 16 september

Solvalla

Nationalbanan bjuder på breddlopp under lunchen.
I lopp 1 syns Dust Collector (Marcus Lilius) mot Gear Extension (Troels Andersen).

Östersund

Assault (Sofia Adolfsson) synt i inledande lopp 1, montéloppet, mot Miss Golden Quick (Antoine Lherete).
I lopp 2, Jämtlands Uppfödningslöpning, startar med kriterietrean, Ängsborken (Jimmy Jonsson)

Asp 2018

Ny duell väntar i Mastersfinalen...

V75

  • Stoeliten (V75-1) bjuder på Daniel Redéns toppston, In Toto Sund och Double Exposure.
  • Bertil Bäckmans Minne (V75-5) med Bro Viking (Tomas Pettersson) som ska försöka upprepa förra segerloppet mot B.W.Sture (Örjan Kihlström) och Granetta (Jimmy Jonsson).

Helgens höjdare, Mastersfinalen, körs i V75-6.
Readly Express (Björn Goop) ska åter duellera mot Propulsion (Örjan Kihlström).

/Martin
Dela inlägg:

Kommentera inlägg