Martins Travblogg » Blogg - Travstugan.se

Helgkollen: Dubbla V75:or!

Vi står inför en helg med dubbla V75-omgångar, lördag och söndag. Lördagen bjuder på storslagen fest från Åby med trav av hög klass!
Här är lite av helgens utropstecken:

FREDAG

GÄVLE

Zinco Jet (Jorma Kontio) startar i lopp 7 mot Night Rhythm (Daniel Redén) och Sauron Pil (Peter G Norman).

UMÅKER

Fjortonårige Mel Odin (Micael Melander) är tillbaka efter ett års frånvaro. I V64-3 möter han Guli Storm (Mats E Djuse) och Galileo (Magnus A Djuse).

Selmer I.H. (John Östman) gör säsongens fjärde start i V64-6 mot Empire Garbo (Ulf Ohlsson) och återkommande Vic de Luxe (Sandra Eriksson).

KALMAR

I lopp 5 startar Seven Karats (Peter Untersteiner) mot Hurricane River (Preben Sövik) och Volare Gar (Kim Eriksson).

ÅRJÄNG

Italienaren Zoccoloduro O.P. (André Eklundh) Sverige-debuterar i lopp 2 mot Aces High (Jan Silvén) med två raka segrar.

MALTA

I lopp 8 startar Elliot Coger mot Julio de Luxe och I Won't Dance med 675 euro i förstapris.

LÖRDAG

KLOSTERSKOGEN, NORGE

I lopp 8 startar Steinfaks (Eirik Höitomt) mot Rappnor (Ole Johan Östre) och Fröyu Petter (Magnus Teien Gundersen).

ÅBY

Åby Stora Monté Pris inleder dagen med Volcan de Bellande (Lea Ahokas) mot Vivier de l'Oison (Emilia Leo) och Galactica (Anna Erixon).

Power

Power startar på Åby!

Linsons Stora Sprinterpris körs som lopp 3 med Baron Gift (Rickard Svanstedt) mot Ferrari B.R. (Per Oleg Midtfjeld) och Stepping Spaceboy (Wilhelm Paal).

V75 inleds med Unoicsdue Gnafa (Björn Goop) över 2 140 meter mot Pleasure For Cash (Örjan Kihlström) och Four Guys Dream (Stefan Persson).

Ragnar Thorngrens Minne med 220 000 kr i förstapris innehåller hemmastjärnan Power (Robert Bergh) mot Aramis Bar (Björn Goop) och Galileo Am (Jorma Kontio).

I Silverdivisionens final startar Zap di Girifalco (Björn Goop) mot Harran Boko (Marc Elias) och Man At Work (Örjan Kihlström) med 250 000 kr i förstapris.

Årets upplaga av Åby Stora Pris med två miljoner kronor innehåller Who's Who (Örjan Kihlström) mot Moni Viking (Björn Goop) och Handsome Brad (Carl Johan Jepson).

TAMPERE, FINLAND

Magnus A Djuse är på plats och kör Lara Luca i lopp 9 med 30 000 euro i förstapris.
Bland konkurrenterna syns Magical Princess (Pekka Korpi) och Lady Rock (Tuomas Korvenoja).

I lopp 11 startar Sobel Conway (Olli Koivunen) mot Hesiod (Magnus A Djuse) och Hotshot Luca (Pekka Korpi) med 27 000 euro i förstapris.

Queer Fish

Queer Fish startar på V75 på söndag!

MEADOWLANDS, USA

Felicity Shagwell (Andy Miller) startar i Dr John R. Steele Memorial mot Manchego (Dexter Dunn) och Plunge Blue Chip (Åke Svanstedt).

Gimpanzee (Brian Sears) startar i John Cashman Memorial mot Atlanta (Yannick Gingras) och Marion MArauder (Scott Zeron).

I Hambletonian Oaks startar svensktränade Ab’sattitudexpress (Tim Tetrick), Hypnotic Am (Brian Sears), Sorella (Yannick Gingras) och Panem (Dexter Dunn).

Hambletonian 2020 innehåller Rome Pays Off (Mattias Melander) mot Ramona Hill (Andrew McCarthy) och Ready For Moni (Yannick Gingras).

SÖNDAG

DANNERO

I Ådalspriset startar Balfour (Robert Bergh) mot Queer Fish (Ulf Eriksson) och Bucks To Burn (Örjan Kihlström).

I Kriteriestoet startar Hopp Karoline (Ole Johan Östre) mot Pegasus Mia (Nicklas Westerholm) och B.W.Anita (Örjan Kihlström).

Svenskt Kallblodskriterium har förstapriset 600 000 kronor med obesegrade Bäcklös Faron (Oskar Kylin Blom) och Brenne Bas (Öystein Tjomsland).

Indra's Secret (Robert Bergh) startar i V75-4 mot Everest Sisu (Ingvar Nyberg) och Axl Brown (Rikard N Skoglund).

Frozen Queen (Torbjörn Jansson) med två raka segrar möter Mily (Robert Bergh) och Lipstick Tooma (Örjan Kihlström) i V75-6.

Dela inlägg

Framtiden ser ljus ut

Travets yngre förmågor vet jag inte hur många gånger man skrivit om. Det tål givetvis att göras igen. Framtiden ser ljus ut.

Corona-pandemin har på alla sätt och vis givetvis gjort det här året till ett mörker, däremot kan man ändå inom travet se en och annan ljusglimt.
Jag har valt att hålla tag om dessa och försöka ha lite positiva tankar i min text.

Det har sagt flera gånger om hur många bra yngre förmågor vi har inom travsporten. Emilia Leo med sin talang, Djuse-bröderna, Oskar J Anderssons positiva start i tränarrollen och under veckan fick jag åter påminnas om hur oerhört duktig Anders Eriksson är.
Eriksson har gett sig på det där med ATG Live och satt där så sent som på måndag kvällen.

Först och främst ska det sägas; Jag hade helst inte velat se honom i stolen där. Det är givetvis i sulkyn han ska verka som allra mest. Det är där han hör hemma och han tillhör redan bland de bättre inom sporten.
Men så som han betett sig i ATG Live är det ytterligare en signal om hur ljus framtiden ser ut. Alla hans tankegångar om sporten och hur han ser på saker och ting är en hint om hur bra svensk travsport kommer vara även längre fram i tiden.

Säga vad man vill, men hur kul det än är med samma gamla rävar i vår sport så behöver även travsporten föryngras och även förändras i topplistor som på banan. Det är framförallt än tydligare när Solvalla arrangerar tävlingar.
I nio lopp av tio tävlar samma kuskar mot varandra och hur professionella de än är till sitt yrke så har tävlingen mer eller mindre försvunnit på nationalbanan. Det är sällan det blir några oväntade drag i loppen och det har mest bara blivit en slags slentrian. De känner varandra alldeles för väl.

Varför kör du inte mer lopp?, frågade Patrik Fernlund till Anders Eriksson vid måndagens sändning. Eriksson hade inget bra svar på det.

Detta är bara för dåligt. Fler tränare borde utnyttja hans körhänder som förtjänar annat än sitta i livestudion.

Dela inlägg

Vardagskollen: Profiltätt på Mantorp

I veckan riktas blickarna främst mot Mantorp som på onsdag arrangerar V86 med flera profiler till start.
Håll koll på lite av veckans godbitar:

MÅNDAG

LINDESBERG

Efter lunchtävlingarna på Lindesberg kvalspringer miljonären Candor Hall för regi Lauri Mikkola.

FÄRJESTAD - E3-UTTAGNINGAR

Hell Bent For Am (Örjan Kihlström) går mot sin femte raka seger i V64-1 mot Bombus Jet (Björn Goop) och Hombre D. (Oskar Kylin Blom).

Peter Eriksson startar med sin segerrike Cook Island i V64-3 som här ställs mot Naima Sjöhammar (Erik Adielsson) och Namanga Bo (Björn Goop).

Raja Mirchi-stoet Raya D.E. (Jorma Kontio) kan ta andra raka segern i V64-4 mot Her Majesty Mearas (Erik Adielsson) och Aperfecttric (Jim Oscarsson).

Hell Bent For Am

Stjärnan Hell Bent For Am startar på Färjestad!

TISDAG

BODEN

Under lunchen startar Antonio America (John Östman) i lopp 3 mot Don Draper (Sandra Eriksson) och Dwight Sisu (Magnus A Djuse).

JÄGERSRO

Kvällen inleds med treåringslopp med 125 000 kr i förstapris.
Här startar obesegrade Ready Tonight (Peter Untersteiner) mot Viva La Vida Face (Adrian Kolgjini) och Sanderson (Per Nordström).

I lopp 2 syns Maggie Cash (Stefan Persson) mot Julia af Solnäs (Henriette Larsen) och Dominic Wibb (Adrian Kolgjini).

V75-profilen Aura S.L. (Johan Untersteiner) startar i lopp 6 mot Redneck Woodland (Adrian Kolgjini) och Dynamit Life (Håkan B Johansson).

HAGMYREN

Derbyfavoriten Hail Mary (Robert Bergh) startar i V64-1 mot Jason's Camden (Örjan Kihlström) och Alien Kronos (Ulf Ohlsson).

Spickleback Face (Robert Bergh) gör årets andra start i V64-6 mot Volocity de Vie (Oskar J Andersson) och Brothers N.Arms (Örjan Kihlström).

ONSDAG

ROMME

Dubble miljonären Speed Delicious (Anna A Karlsson) gör sin andra start efter frånvaron i breddlopp mot Rocky Tilly (Ida Riesterer).

MANTORP

I V86-2 startar Oracle Tile (Kristian Malmin) med sex raka segrar mot Shapes (Björn Goop) och Knifetown Hall (Örjan Kihlström).

Takter-trofén med 100 000 kr i förstapris bjuder på Sorbet (Örjan Kihlström) mot Dreammoko (Björn Goop) och Dear Friend (Johan Untersteiner).

E3-vinnaren Barbro Kronos (Erik Adielsson) startar i V86-4 mot You Could Be Mine (Örjan Kihlström) och Keira de Veluwe (Jorma Kontio).

Global Welcome

Global Welcome startar i V86-5!

Kjell P Dahlströms Minne med 150 000 kr i förstapris körs i V86-5 med Missle Hill (Örjan Kihlström) mot Global Welcome (Erik Adielsson) och Zarenne Fas (Magnus A Djuse).

Brother Bill (Jorma Kontio) startar i V86-6 mot Aetos Kronos (Magnus A Djuse) och Global Adventure (Erik Adielsson).

Obesegrade Elegant Ima (Magnus Teien Gundersen) och Jerka Sting (Erik Adielsson) avslutar kvällen på Mantorp.

TORSDAG

SOLVALLA

V75-profilen Fort Knox (Björn Goop) startar i lopp 3 mot Payet D.E. (Klaus Kern) och Talassio (Örjan Kihlström).

Stig H Johansson sitter åter upp bakom Fixi Mearas. I lopp 4 möter ekipaget Laleh Pellini (Björn Goop) och Valuta E.W. (Erik Adielsson).

BERGSÅKER

I Hästägarkannan startar Fender (Rikard N Skoglund) mot Björs Frej (Mats E Djuse) och Gomnes Hans T. (Ulf Ohlsson).

Apollon de Kacy (Rikard N Skoglund) startar med 60 meters tillägg mot startvolten i lopp 7.
I loppet syns även Testa di Cavolo (Nicklas Westerholm) och Syoss (Daniel Wäjersten).

ÅBY

Zacapa Grim (Stefan Persson) startar i lopp 8 mot Bodybuilder (Tobias O Eriksson), Leica Håleryd (André Eklundh) och Little Brigadoon (Björn Goop).

Dela inlägg

Helgkollen: Storstjärnan i Belgien

Det är åter en lysande helg framför oss med främst Sommartravets final på Rättvik och Grand Prix de Wallonie i Belgien med en storstjärna till start!

FREDAG

CABOURG, FRANKRIKE

I Prix du Conseil Departemental du Calvado startar svenskhästarna Juvels Boy och Confidence över 2 050 meter.

GÄVLE

I Supersprintern startar M.T.Insider (Olle Alsén) i sitt 100:e lopp i karriären!
Bland konkurrenterna syns Rose Run Sydney (Örjan Kihlström) och Ebony Boko (Oskar J Andersson).

Veronika Bugge kan ta fjärde raka segern med Tekno Teddy i V64-4 mot Nordby Elde (Olle Alsén) och Valle Hugo (Vidar Tjomsland).

High Glider (Daniel Redén) och Reigning Moni (Örjan Kihlström) årsdebuterar båda två i V64-5 mot Young da Vici (Per Lennartsson).

LÖRDAG

JÄGERSRO

I breddlopp startar Roofie (Ales Pavsic) mot Thrust Control (Gustav Johansson) och Eldorado Mearas (Max Karlsson).

HARSTAD, NORGE

I Ole Bendiksens Minneslopp startar NoLimmitJimmit (Hans Christian Holm) mot Augustus F. (Ove A Lindqvist) och Marciano (Dag-Sveinung Dalen).

Racing Brodda

Racing Brodda startar i Sommartravets final!

RÄTTVIK

Bronsdivisionen inleder med Van Gogh Z.S. (Robert Bergh) som möter Jackpot Vrijthout (Björn Goop) och Athos Race (Carl Johan Jepson).

Gulddivisionen körs till minnet av Ego Boy.
Här startar Heavy Sound (Kenneth Haugstad) mot Elian Web (Torbjörn Jansson) och Diamanten (Erik Adielsson).

Adriatic Kronos (Erik Adielsson) startar med två raka segrar i V75-5 mot Civilon (Örjan Kihlström) och Matteo (Stefan Persson).

Silverdivisionen körs till minnet av Jim Frick.
Giant Shadow (Björn Goop) jagar seger här mot Man At Work (Örjan Kihlström) och Jaques Noir (Rikard N Skoglund).

Sommartravets final avrundar med 300 000 kronor i förstapris. Här ser vi Bythebook (Erik Adielsson) mot Racing Brodda (Rikard N Skoglund) och Vae Victis Club (Örjan Kihlström).

Bold Eagle

Bold Eagle startar på söndag!

SÖNDAG

MONS, BELGIEN

I Grand Prix de Wallonie startar Face Time Bourbon (Björn Goop) mot Bold Eagle (Hugues Monthule) och Tony Gio (Nico Dhaenens)

CHARLOTTENLUND, DANMARK

I lopp 7 startar Tycoon Conway Hall (Jeppe Juel) över 2 000 meter mot Bvlgari Peak (Steen Juul) och Slide So Easy (Flemming Jensen).

MALTA

På Malta debuterar Digital Performer på ön i lopp 8 mot Output Pressure och Mind Your Face över 2 140 meter.

VAGGERYD

I GS75-6 startar miljonärskan Vikens Fingerprint (Henriette Larsen) mot Franklin Face (Kevin Oscarsson) och J.J. (Carlos Söderström).

Dela inlägg

Vardagskollen: Travfest i söder

Vi går in i en riktigt fin travvecka med storslagen fest från söder och Jägersro under tisdagen.
Här är kollen på vad ni inte får missa den här veckan:

MÅNDAG

TINGSRYD

Veckan inleds med Jonah Vredebest (Rick Ebbinge) som kan ta tredje raka segern i lopp 1 mot Hurricane River (Preben Sövik) och Seven Karats (Peter Untersteiner).

RÄTTVIK

Victory's Club (Kajsa Frick) regidebuterar för Leif Witasp i lopp 5 mot Simb Murdoch (Mattias Eriksson) och Mood Indigo (Per Nilsson).

S.G.Charpentier (Rikard N Skoglund) gör årets nionde start i lopp 6 mot Payet D.E. (Kim Eriksson) och Tzatziki (Mika Forss).

SKELLEFTEÅ

I V64-3 startar Lexington Hall (Jorma Särkiniva) mot Brooklyn Hill (Ulf Ohlsson) och Voulez Vous (Ove A Lindqvist).

I avslutande snabbloppet startar Yankee Blue (Ulf Ohlsson) mot Aperfectdream (Nicklas Westerholm) och Bear Briar (Ove A Lindqvist).

Mellby Free

Mellby Free startar i Stoeliten på Jägersro.

TISDAG

ÅBERGSKVÄLLEN, JÄGERSRO

I Tvååringspremiären startar första avkomman efter Mosaique Face, nämligen Aquarius Face (Adrian Kolgjini).

Stoeliten körs i lopp 2 med Mellby Free (Björn Goop) mot Vichy Grif (André Eklundh) och Sharp Dream (Peter Ingves).

I Prix Argentan regidebuterar Volnik du Kras (Carl Johan Jepson) för stall Dahlén mot Gustafson (Rick Ebbinge) och Hambo Transs R. (Robin Bakker).

Fyraåringsloppet Prix Cagnes-Sur-Mer med 200 000 kr i förstapris bjuder på Empire (Ken Ecce) mot Upset Face (Lutfi Kolgjini) och Juan Bros (Alessandro Gocciadoro).

Tae Kwon Deo

Tae Kwon Deo startar i Hugo Åbergs Memorial

V75-2 med 700 000 kr i förstapris bjuder på Bolero Gar (Jorma Kontio) mot Boys Stecca (Alessandro Gocciadoro) och Philosopher (Thomas Uhrberg).

Knowledge'Em (Erik Adielsson) regidebuterar för stall Christoffer Eriksson i V75-3 mot Giordano Soa (Björn Goop) och Enjoy The Game (Steen Juul).

Hugo Åbergs Memorial körs i V75-6 med Tae Kwon Deo (Adrian Kolgjini) mot Vitruvio (Björn Goop) och Ecurie D. (Erik Adielsson).

I Malmö Stads Pris startar Who's Who (Örjan Kihlström) mot Vikens High Yield (Robert Bergh) och Etenclin (Robin Bakker).

Conrads

Conrads Rödluva startar i Victory Tillys lopp på Solvalla

ONSDAG

SOLVALLA

Conrads Rödluva (Örjan Kihlström) startar i Victory Tillys lopp mot Alone (Ulf Eriksson) och Forfantone Am (Torbjörn Jansson).

Sommarfavoriten med 200 000 kr körs i V86-3 med Brambling (Örjan Kihlström) mot Emir Ima (Magnus A Djuse) och Jeppas Unplugged (Oskar Kylin Blom).

V86-8 är försök i Bronsdivisionen med Hobby de l'Iton (André Eklundh) mot Atik D.L. (Carl Johan Jepson) och Digital Class (Magnus A Djuse).

ENGHIEN, FRANKRIKE

Millie Millionaire är preliminärt anmäld till Prix de Grigny med 16 650 euro i förstapris.

TORSDAG

ÖREBRO

Lucky Base (Hans Crebas) jagar tredje raka segern i lopp 3 mot Gun Palema (Linus Svensson) och Copaca Banana (Kim Eriksson).

Obesegrade You To Wibb (Markus B Svedberg) gör sin fjärde start startar i treåringsloppet mot Hurricane Hill (Hans Crebas)

VISBY

Usain Henna (Petter Karlsson) syns i lopp 5 mot The Real Star (Fredrik Persson) och Adiago Trot (Rikard N Skoglund)

ÅBY

Treåringarna tävlar om 100 000 kr med Honey Mearas (Peter Untersteiner) mot Konark F.Boko (Rick Ebbinge) och Tiny Rocket (Per Nordström).

I The Red Mile startar Cyber Lane (Johan Untersteiner) mot Rajesh Face (Adrian Kolgjini) och Stepping Spaceboy (Wilhelm Paal).

Il Duce Boko (Marc Elias) startar i Sommarstayern mot Elche (Robert Bergh) och J.S.Apollo (Jan Silvén).

Dela inlägg