Martins Travblogg » Blogg - Travstugan.se

Vardagskollen: Stjärnglänsande onsdag

Vi har en del fint att se fram emot i veckan! På onsdag exempelvis håller sporten hög klass på Solvalla.

MÅNDAG

FÄRJESTAD

Björn Goop startar Twigs Ceasar i lopp 1 (kl 12:20) mot Prinsen One (Oskar J Andersson).

ÅLBORG, DANMARK

Marcus Lindgren-tränade Den of Warlock (Sofia Adolfsson) startar i montélopp (kl 17:36) mot Albatros (Marie S. Andersen) och Balotelli (Trine Urth Pedersen).

CAEN, FRANKRIKE

I Prix de Corneville (kl 17:37) syns flera svenskbekanta.
Goop-tränade Furious Francis startar mot Clemenza Am, Ready For More, Juvels Boy och Eldrick Boko.

HALMSTAD

Treåringstalangen Gina Mearas (Johan Untersteiner) går ut i lopp 4 (kl 19:30) mot Strangerinthenight (Peter Untersteiner) och Tiffany Cash (Conrad Luguaer).

Ferrari (Anders Christiansson) som vunnit fyra av nio starter, startar i lopp 7 (kl 20:36) mot V86-vinnaren Mazerati Woodland (Christian Fiore).

  • I lopp 9 (kl 21:15) gör Neelix (Lutfi Kolgjini) första starten sedan juli 2018. Över 2 140 meter möter han Com Milton (Johan Untersteiner) och Magic Happens (Johan Untersteiner).

TISDAG

JÄGERSRO

Över kort distans startar Staro Leonardo (Joakim Lövgren) mot Ferrari River (Conrad Luguaer) och Everton (Peter Untersteiner).

  • V75-vinnaren Sandsjöns Enzo (Johan Untersteiner) ställs mot Staro McMillan (Steen Juul) i lopp 2 (kl 12:41).
Staro Mc Millan

Staro McMillan

Breidabliks Cognac (Conrad Luguaer) gör säsongens andra start i lopp 3 (kl 13:02) mot Youngblood Pellini (Thomas Uhrberg) och Seethestar (Peter Untersteiner).

Volita Go (Marc Elias) kan ta tredje raka segern i stoloppet (kl 14:40) mot Bigarrå (Henna Halme) och Marjons Ivory (Joakim Lövgren).

ESKILSTUNA

Över kort distans startar Wreckless M.M. (Anders Eriksson) mot S.G.Charpentier (Jorma Kontio) och Lukas Zaz (Kevin Oscarsson).

Urchin (Erik Adielsson) går iväg med 20 meters tillägg tillsammans med Track Angle (Anders Eriksson) och Baritone Artist (Markus B Svedberg) i lopp 7 (kl 20.41).

MOMARKEN, NORGE

  • Ferrari B.R. (Per Oleg Midtfjeld) strider mot Lionel (Göran Antonsen) över kort distans.
    I loppet startar även Fossens Bonus (Magnus Jakobsson).

VISBY

Digger Crowns minneslopp (kl 20:36) har 50 000 kronor i förstapris.
Här startar Västerboonthenews (Kim Eriksson) mot Dragster (Roger Malmqvist) och Xlnt Chili Tripel (Fredrik Persson)

Whos Who

Who's Who.

ONSDAG

VAGGERYD

I montéloppet (kl 16:27) startar Börge (Sofia Adolfsson) mot Pearl Face (Alicia J Larsson).

TOPPKVÄLL PÅ SOLVALLA

Acciaio (Alessandro Gocciadoro) startar i uttagningslopp till Breeders' Course (kl 18:53) mot Gordon Mearas (Erik Adielsson) och Libertin (Mattias Djuse).

    Björn Goop startar sin femåringsstjärna Mellby Free mot Hevin Boko (Jorma Kontio) och Dibaba (Torbjörn Jansson) i lopp 3 (kl 19:20).

    • Derbyvinnaren Who's Who (Örjan Kihlström) startar i Icelands lopp med 100 000 kronor i förstapris.
      I motståndet syns Volnik du Kras (Alessandro Gocciadoro) och Zack's Zoomer (Stefan Melander).

    Reckless (Björn Goop) gör säsongens andra start i lopp 8 (kl 21:03) mot Springover (Peter Untersteiner) och Zaffiro G.Z.O. (Carl Johan Jepson).

    Attraversiamo

    Attraversiamo

    Going Kronos-stoet, Hankypanky Peyton (Jorma Kontio), årsdebuterar och gör det som obesegrad efter fyra starter.
    I lopp 7 (kl 20:43) möter hon My Newt (Tuomas Korvenoja) och Real Caviar (Torbjörn Jansson).

    • Prix Readly Express (kl 21:23) körs för första gången med 400 000 kronor i förstapris!
      Här startar Attraverisamo (Erik Adielsson) mot Viking Brodde och Avant Garde.

    TORSDAG

    AXEVALLA

    Nolimmitjimmit (Marc Elias) reser upp till Skaraslätten och årsdebuterar över kort distans.

    DANNERO

    Pydin (Ove A Lindqvist) startar i Stig Norbergs Minneslopp (kl 21:06) med 75 000 kronor i förstapris.
    Här startar även Art Nökkve (Håkan Skoglund) och B.W.Sture (Ulf Ohlsson).

    I Göta & Josef Bodins Minne (kl 23:12) startar Mellby Drake (Robert Bergh) och Officer C.D. (Stefan Söderkvist) mot Importedfromdetroit (Ulf Ohlsson) över 2 640 meter.

    • Hank von Håleryd gör första starten i Sverige på 1,5 år samt regidebuterar för Daniel Wäjersten i High Coast Midnight Race-försöken.
      I försöken startar även Cobourg Hanover (Emilia Leo) samt Spickleback Face (Robert Bergh) och Doctor Doxey Zenz (Mathias Andersson).
    Dela inlägg

    Helgkollen: Midnattsomgång på V75!

    I helgen är det miljonlopp både från Boden och i finska Kuovola. Från Bodentravet körs V75-omgången på kvällstid!
    Här är helgens höjdpunkter:

    FREDAG

    UMÅKER

    Ingemar Hultqvists miljonär, Höwings Star (Samu Sundqvist), startar i Junisprintern (kl 20:44) mot bland annat Mellby Emeralds (Roger Nilsson) och Destiny Am som regidebuterar för Oskar Florhed.

    ROMME

    Sleipner Cups final 2019 körs som lopp 3 (kl 19:30). Förstapriset är 150 000 kronor!
    Här startar B.W.Prinsen (Jan-Olov Persson) mot B.W.Rune (Örjan Kihlström) och Lome Storm (Ulf Ohlsson).

    I Slepiner Cups revansch (kl 20:56) är förstapriset 100 000 kronor med Lome Diamant (Jan Olve Olsen) mot Orvar Mollyn (Dagfinn Aarum) och Delsbofaks (Ulf Ohlsson).

    VINCENNES, FRANKRIKE

    • I Prix Eudora (kl 20.15) startar Robert Berghs Coktail Fortuna (Gabriele Gelormini) mot Goop-tränade Pythagoras Face (Sébastien Ernault) och Nancy America (Franck Nivard).

    MEADOWLANDS, USA

    Svenskbekante Cruzado dela Noche (Brian Sears) startar mot Marion Marauder (Scott Zeron) och Pinkman (De Dunn) över engelska milen.

    Handsome Brad

    Handsome Brad

    LÖRDAG

    KOUVALA, FINLAND

    Svenskbekante Trot Kronos (Tommi Kylliänen) startar i långloppet (kl 16:24) mot Cyrius d'Ariane (Mika Forss).

    Med 100 000 euro i förstapris startar bland annat Handsome Brad (Carl Johan Jepson), Chief Orlando (Björn Goop) och Racing Mange (Joakim Lövgren) i Kymi Grand Prix (kl 17:45)

    BODEN - V75 MIDNATTSTRAV

    I lopp 4 (kl 19:10) körs Norrlands Gand Prix med 70 000 kronor i förstapris.
    Här startar Zephyr Kronos (Örjan Kihlström) mot Rudisha (Robert Bergh) och My Tambourine Man (Nicklas Westerholm).

    I Bronsdivisionen (kl 21:15) startar Coogan (Örjan Kihlström) mot Mellby Club (Jorma Kontio) och Whipped Eggs (Robert Bergh) över 3 140 meter.

    Makethemark

    Makethemark

    Bucks To Burn (Örjan Kihlström) kan ta tredje raka segern i Silverdivisionen (kl 21:59).
    Med 150 000 kronor i förstapris möter han Shocking Superman (Ulf Ohlsson) och Nobel Amok (Robert Bergh).

    • Norrbottens Stora Pris med en miljon kronor i förstapris körs klockan 22:46.
      Här startar Propulsion (Örjan Kihlström) mot Makethemark (Ulf Ohlsson) och Milliondollarrhyme (Fredrik B Larsson).

    ENGHIEN, FRANKRIKE

    I Prix de New York startar Robert Berghs Balfour (Yoann Lebourgeois) mot Romanesque (Gabriele Gelormini) och Super Fez (Jean Michel Bazire) med 33 750 euro i förstapris.

    SÖNDAG

    ÅRHUS, DANMARK - UTTAGNINGAR JYDSK 4-ÅRINGS GRAND PRIX

    Delicious One (Steen Juul), som ifjol segrade i Grand Circles treåringschampionat, startar i lopp 3 mot Destiny (Henrik Lönborg) som ifjol vann Jydsk 3-årings Grand Prix för ston.

    Tomas Malmqvist-tränade Donna di Damgård (Kasper K Andersen) startar i lopp 6 mot Dusty Shadow (Jeppe Juel).

    Dontpaytheferryman (Birger Jörgensen) startar i lopp 7 mot Da Vinci Peak (Steen Juul).

    I lopp 8 startar stoderbyvinnaren Commit Boom Bay (Henrik Lönborg) mot Carna Sensei (Steen Juul) och Cash Flow (Flemming Jensen).

    Bythebook

    Belker och Bythebook

    KRIEAU, ÖSTERRIKE

    Conrad Luguaers Nero Maximus och Cesare Borgia (Marc Elias) startar i österrikiska derbyt!

    GÄVLE - E3-UTTAGNINGAR

    Mattias Djuses stortalang Zolly kan ta femte raka segern i lopp 3 (kl 14:31) mot Fuel Burn (Björn Goop) och Darling Godiva (Lutfi Kolgjini).

    • Segerrika duon Eric The Eel (Johan Untersteiner) och Global Adventure (Erik Adielsson) ställs mot varandra i lopp 5 (kl 15:22) där även Aetos Kronos (Örjan Kihlström) startar.
    • Svante Båth-stjärnan Bythebook (Erik Adielsson) startar i lopp 7 (kl 16:06) mot obesegrade Fort Knox (Torbjörn Jansson) samt Victory Highness (Ulf Ohlsson).

    Sten O Jansson selar ut sin stjärna Belker i lopp 9 (kl 16:48) mot Power (Robert Bergh) och Guzz Mearas (Johan Untersteiner).

    Martin Engström

    Dela inlägg

    Vardagskollen: Toppkväll på Solvalla

    Vi är i mitten av juni månad och veckan som kommer bjuder bland annat på fin travsport från Solvalla under tisdag kvällen!
    Här är veckans måsten:

    MÅNDAG

    ROMME

    I breddlopp gör miljonärstoet Unique Julia (Jonna Andersson) sin blott andra start på två år i lopp 7 (kl 20.41) mot Tiger Williams (Ante Lisell) och Allaballakaitoz (Elias Strandberg).

    SKIVE

    V75-vinnaren O'Grady (Kasper K. Andersen) startar i lopp 10 (kl 15:53) mot Bikini (Jeppe Juel) och Offshore Man (Flemming Jensen).

    FÄRJESTAD

    • Med förstapris på 50 000 kronor i V64-1 årsdebuterar Caid Griff (Örjan Kihlström) mot Policy of Truth (Erik Adielsson) och Fossens Bonus (Magnus Jakobsson).
      I loppet regidebuterar även Test Drive för Erik Berglöf.

    I treåringsloppet (kl 20:14) kan Award Kronos (Örjan Kihlström) ta tredje raka segern mot stallkamraten Diana Zet (Carl Johan Jepson) och Aurora Palema (Mikael J Andersson).

    Dubble miljonären Global Withdrawl (Erik Adielsson) och Convival Church (Örjan Kihlström) startar i NWT-trofén (kl 20:36) med tjugo meters tillägg bakom Miss Golden Wine (Tommy Karlstedt).

    Policy Of Truth

    Policy of Truth.

    TISDAG

    RÄTTVIK

    Under The Counter (Rikard N Skoglund) gör 50:e starten i karriären mot Linda's Girl (Oskar Kylin Blom) och Mr Dream Coktail (Joakim Elfving) i lopp 8 (kl 14:40).

    JÄGERSRO

    Joyride Cane (Sofia Adolfsson) debuterar i monté i lopp 2 (kl 18:53) mot Infinitus (Mathilda Lövgren).

    • Miljonären Betting Gangster (Stefan Persson) årsdebuterar i lopp 3 (kl 19:15) mot Maze Runner (Stefan Söderkvist) och Alhambra (Conrad Luguaer).

    V75-bekante Wild Love (Stefan Persson) försöker ta årets första seger i lopp 5 (20:00).
    Här möter femåringen bland annat Comanche Moon (Joakim Lövgren).

    Sharp Dream (Johnny Takter) kan ta tredje raka segern i lopp 7 (kl 20:44) mot Tropicana Ås (Thomas Uhrberg) och Queen of Sand (Stefan Söderkvist).

    Betting Gangster

    Betting Gangster.

    SOLVALLA

    V64 inleds med Uppohoppa (Örjan Kihlström) mot Ultimaluna Grif (Federico Esposito) och Urban Kronos (Kenneth Haugstad) med 60 000 kronor i förstapris.

    Order To Fly (Jenni H Åsberg) startar i montéloppet (kl 19:52) mot Rocky Winner (Jennifer Persson9 och Ajlexes Cubano (Jenny A Björk).

    • V64-5 håller fin klass med 70 000 kronor i förstapris.
      Här startar Flash Am (Torbjörn Jansson) mot Vivacious Allie (Örjan Kihlström) och Indiana Boko (Jorma Kontio).
    Uppohoppa

    Uppohoppa.

    ONSDAG

    VAGGERYD - V86

    Fyraåringen Stoletheshow (Christoffer Eriksson) gör årets tredje start i V86-1 (kl 19:20) mot Mellby Glader (Robert Bergh) och Il Boscaiolo (Adrian Kolgjini).

    Smålandsstayern har 100 000 kronor i förstapris.
    Här gör Elliot Coger (Fredrik Persson) karriärens 75:e start mot Explosive Merlot (Robert Bergh) och My Dream Art (Jörgen Westholm).

    I V86-7 (kl 21:26) gör Kennedy (Adrian Kolgjini) årets sjätte start mot Adde S.H. (Peter Untersteiner) och Winner Bac (Markus B Svedberg).

    • Johan Untersteiners fyraåringsstjärna, Marcello Wibb, avslutar omgången i V86-8 mot Sato (Håkan E Johansson) och Alegra B. (Conrad Luguaer) med förstapriset 125 000 kronor.

    TORSDAG

    LINDESBERG

    Ryska(!) segerstoet, Southwind Queen (Andrei Vilkin), debuterar i Sverige i lopp 1 (kl 12:20).

    I lopp 4 (kl 13:35) startar flera V75-hästar så som Young da Vici (Per Lennartsson), Yankee Boy (Magnus Jakobsson) och Fairplay Pellini (Jorma Kontio).

    HAGMYREN

    • I lopp 3 (kl 19:15) startar Lome Brage (Jan-Olov Persson) mot Art Kjarvald (Oskar Kylin Blom) och Tand Kraft (Ulf Ohlsson).
    Lome Brage

    Lome Brage.

    ÅBY

    Emmett Brown (Lina Renberg) gör sin andra montéstart i lopp 3 (kl 19:05) mot Even's First Boy (Sofia Adolfsson) och Raggamuffin (Anna Erixon).

    Tobias del Ronco regidebuterar för Wilhelm Paal i V64-5 (k l20.56).
    Över 2 140 meter möter han Oki Doki Face (Stefan Söderkvist), Pelle Barosso (Björn Goop) och Crossfire Simoni (Bo Falsig).

    I avslutande stoloppet (21:15) startar Ilydia Boko (Conrad Luguaer) mot Very Many Legs (Peter Untersteiner) och Easy Creation (Björn Goop).

    Dela inlägg

    Helgkollen: Storloppshelg på ingång

    Vi har en fin helg framför oss med storlopp både från Östersund under lördagen och sedan Oslo på söndagen! Här är lite av loppen ni inte får missa i helgen!

    FREDAG

    ÅRJÄNG

    V75-bekante Aron Palema (Mikael J Andersson) är tillbaka och gör första starten på över 13 månader!
    I lopp 1 (12:45) möter han Key West Snapper (Carl Johan Jepson) och Quantanamera (Erik Berglöf).

    Anton Sverre får möjligheten bakom stallets Sugarcraft (Goop) i lopp 6 (kl 14:30) som vid seger tar tredje raka!

    ÖSTERSUND

    Stefan Melander-miljonärerna, Im Your Captain (Anders Eriksson) och Tito C.A. (Ulf Ohlsson), går ut i Norrland Grand Prix för fyraåringar (kl 20.36) mot Zaire Wise As (Alessandro Gocciadoro).

    Många V75-härdade i Siri Jonssons Minne med 125 000 kronor i förstapris.
    In Toto Sund (Kajsa Frick)
    strider mot bland annat Hope And Dreams (Emilia Leo) och Unique Juni (Martina Jonsson).

    Fransesca Stars Minne över 3 140 meter voltstart avslutar kvällen med 125 000 kronor i förstapris.
    Från bakre tillägget startar Sir Q.C. (Ulf Ohlsson) och Digital Ink (Robert Bergh) mot bland annat Spickleback Face (Robert Bergh).

    VINCENNES, FRANKRIKE

    I Prix Adalberta startar Tomas Malmqvist-tränade Current Affair (Franck Ouvrie) mot Ghazi B.R. (Jean Michel Bazire).

    Björn Goop kör egentränade Caresse mot Fredik Wallin-tränade Inga In Heaven i Prix Titania med 21 600 euro i förstapris.

    CAMPBELLVILLE, KANADA

    Darling Mearas startar borta i Kanada mot topphästen Hannelore Hanover.

    Aubriondugersprixdelamarnescoopactu

    Aubrion du Gers.

    LÖRDAG

    HALMSTAD

    I breddlopp startar Julia af Solnäs (Max Karlsson) mot Prosperous (Marcus Lindgren) och M.T.Mighty Winner (Henriette Larsen).

    VINCENNES

    Valackstjärnan Aubrion du Gers (Jean Michel Bazire) startar i Prix Chambon med 45 000 euro i förstapris över 2 850 meter.

    Bandit Brick regidebuterar för Bazire i Prix de Villeneuve-sur-Lot mot Malmqvist-tränade Aron the Baron (David Thomain) med 21 600 euro i förstapris.

    BJERKE

    Unar Bi (Rick Ebbinge) kan ta femte raka segern i lopp 7 (kl 16:06) mot Party Lane (Roger Malmqvist) och Luxury Tile (Kristian Malmin).

    Partizan Face (Adrian Kolgjini) startar i lopp 9 (kl 16:50) mot Making Love (Christoffer Eriksson) och Always On Time (Tom Erik Solberg) med 100 000 norska kronor i förstapris.

    Double Exposure

    Double Exposure.

    ÖSTERSUND - V75

    Jan-Olov Persson kör Bellfaks i Sjunga Best Minne (kl 17:27) mot stallkamraten B.W.Sture (Örjan Kihlström) och U.R.Faxe (Ulf Ohlsson).

    • Jämtlands Stora Pris körs som V75-6 med 700 000 kronor i förstapris.
      Double Exposure (Örjan Kihlström) ställs mot Volnik du Kras (Jorma Kontio) och Sweden Cup-vinnaren Queer Fish (Ulf Ohlsson).

    I Storsjöpokalen (Silverdivisionen) startar Nobel Amok (Robert Bergh) mot Weekend Fun (Torbjörn Jansson) och Ural (Jorma Kontio).

    SÖNDAG

    BJERKE

    Mister F Daag (Robin Bakker) går ut i Fyraåringeliten (kl 15:22) mot Missle Hill (Örjan Kihlström) och Night Rhythm (Ulf Ohlsson) med 200 000 norska kronor i förstapris.

    Zalie Gar (Rene Legati) kan förlänga segersviten i V75-3 (kl 16:06) mot Tiger Hill Diamant (Steen Juul) och Ofelia O.E. (Peter Untersteiner).

    • I Alm Svartens Äreslöp (kl 16:28) startar Polara (Antti Tupamäki) mot Josveis (Jorma Kontio) och Ulsrud Tea (Svein Ove Wassberg) med 300 000 norska kronor i förstapris.
    Perfect Spirit

    Perfect Spirit.

    Gina Schermer (Rick Ebbinge) går ut i V75-5 (kl 16:50) mot Peace of Mind (Jorma Kontio), Shadow Gar (Pietro Gubellini) och Viscarda Jet (Björn Goop).

    • Oslo Grand Prix med 1,5 norska miljoner kronor körs som V75-7 (kl 17:45).
      Här startar Perfect Spirit (Örjan Kihlström) mot Ringostarr Treb (Wilhelm Paal) och Nadal Broline (Björn Goop).

    Martin Engström

    Dela inlägg

    Fartfest och derbyhoppets genomkörare

    Liten check från lunchen som denna tisdag kördes från ett soligt Jägersro.

    Mycket bra initiativ från Jägers att erbjuda utegrillen med dess tillbehör för besökarna och inte bara inne i lunchrestaurangen.
    Även fast publiksidan höll till i skuggan var det en behaglig lunch vid banan.
    -----
    Det var en rejäl fartfest i inledningen på Jägersro som säkerligen fick en del att sätta fläskfilén i halsen uppe i restaurangen.
    John Köhler i ledning med Winston Laser fick angrepp från utvändige favoriten Sevilla (Joakim Lövgren), där ingen av de två ville ge sig.

    Första varvet kördes på 1.08,9/1 000 meter.

    Loppet höll lite väl tuff fart för de båda och där Peter Ingves bakom danska unghästtoppen Beatriz tackade och tog emot över upploppet.
    Sevilla höll starkt till andraplatsen och är den som föll med flaggan i topp - Köhler däremot är jag osäker om han kommit i mål ännu.
    -----
    Conrad Lugauer skämde bort oss på lunchen med derbyhopp.
    I lopp 2 segrade han med Cesare Borgia som hittade perfekt position i andraspår direkt, men han fick onekligen jobba hårt för segern över upploppet.

    Robert Andersson med Silver Lore stod för en riktigt stark insats och gav Luguaers fyraåring en rejäl genomkörare inför derbyt i Österrike som körs nästnästa söndag.

    Lövgren körde säkerligen ut från banan efter första loppet rejält irriterad. Efter lopp 3 var han desto nöjdare.
    Tuff körning bäddade för hans Infinitus som över upploppet slog Sukpoint C.C. med Johan Untersteiner.

    • Sincerley Face kunde heller inte den här gången segerstrida. Roger Malmqvist var offensiv och övertog ledningen med varvet kvar och höll ett 11-tempo, men där stoet föll bakåt i fältet sista halvvarvet...

    Samme Malmqvist styrde och ställde i lopp 4 med Cinnamon Spitfire. Ekipaget såg länge ut som vinnaren men där en stark Very Many Legs stred sig förbi kort före mål och därmed tog karriärens första seger i 30:e starten!
    -----
    Gratulerar er som följde V4-tipset. 768 kronor tillbaka på systemet värt 400kr. Får man vara nöjd med...

    Dela inlägg