Vecka 33: Helgkollen

Gävle står som V75-värd denna helg och treåringarna står i centrum!
Här är lite av helgens måsten på banorna:

Fredag 17 augusti

Jägersro arrangerar lunchtävlingarna. Gävle står som V64-värd med Skellefteå som saxbana.

Jägersro

  • Lopp 1 (kl 12:45):
    Comanche Moon (Joakim Lövgren)
    går åter ut i snabblopp mot bland annat Tapiro Jet (Johan Untersteiner) och Global Takeover (Adrian Kolgjini).
  • Lopp 5 (kl 14:09):
    Vis Dell'Olmo (Christian Fiore)
    gör tredje starten på svensk mark. Inlett mycket positivt för regi Wilhelm Paal.

Skellefteå

  • Lopp 3 (kl 19.15):
    Selmer I.H. (Samu Sundqvist)
    går iväg från bakspår mot Make It Quick (Veikko Haapakangas) och Voulez Vous (Ove A Lindqvist).

Gävle

  • Lopp 3 (kl 19:05):
    Tekno Odin (Ulf Ohlsson) är tillbaka och möter här bland annat Smedheim Solan (Rikard N Skoglund).
  • V64-1 (kl 19:30):
    E3-concolation för hingstar/valacker med 100 000 kronor till vinnaren.
    Global Withdrawl (Erik Adielsson) går ut som stor favorit.
  • V64-5 (kl 20:56):
    Stayerlopp med 75 000 kronor till vinnaren.
    Från 40 meters tillägg startar Elliot Coger (Fredrik Persson) och Dartagnan Sisu (Mattias Djuse). Från start gör Vincent Zaz (Nicklas Westerholm) tredje starten efter uppehåll.
  • V64-6 (kl 21:15):
    E3-concolations för ston med 100 000 kronor till vinnaren.
    Absurd (Örjan Kihlström) ställs mot Up To Me (Claes Sjöström) och Zenita Kronos (Kevin Oscarsson).
Elliot Coger

Långloppsspecialisten Elliott Coger startar på Gävle.

Lördag 18 augusti

Gävle ger oss en trevlig V75-eftermiddag. På förmiddagen är det tävlingar på Visby och sedan Mantorp på kvällen.

Visby

  • Lopp 3 (kl 11:54):
    Mythology Bluechip (Jesper Olsson)
    regidebuterar för Joakim Hedlund i breddlopp.

Charlottenlund

  • Lopp 6 (14:24):
    Zorn Brick (Gitte Hansen)
    startar i amatörlopp. Senast vann hästen i strålande stil på Halmstad.

Gävle

  • V75-1 (kl 16:20):
    V75-vinnaren Mr Golden Quick (Mika Forss) går ut i Bronsdivisionen mot Sign Me Up Too (Emilia Leo).
  • E3-finalen hingstar/valacker (kl 16:42):
    E3-finalen med 925 000 kronor till vinnaren!
    Devil Sound (Anders Zackrisson) ska försöka leda runt om mot Betting Gangster (Carl Johan Jepson).
Monark Newmen

Monark Newmen går ut i Gulddivisionen

  • Gävle Stora Pris (17:05):
    Gulddivisionen där Monark Newmen (Fredrik Persson) och GlobalSatisfaction (Ulf Ohlsson) debuterar i högsta klassen!
  • E3-finalen för ston (kl 18:19):
    Zara Kronos (Joakim Lövgren) ska försöka ta ännu en E3-seger mot Staro Miami (Mika Forss), Aleppo Pine (Kenneth Haugstad) och Racing Brodda (Mattias Djuse).
  • V75-7 (kl 18:42):
    Urban Kronos (Örjan Kihlström)
    med vass seger i ryggen möter Erik Sting (Carl Johan Jepson) och Angle of Attack (Björn Goop).
Zara Kronos

Zara Kronos jagar ny storloppsseger.

Mantorp

  • Lopp 4 (kl 19:40):
    Ulriika Highness (Stefan Söderkvist)
    är tillbaka efter två månaders uppehåll. 
  • Lopp 6 (kl 20:22):
    Rydens Limoncello (Peter Untersteiner)
    från bra läge i snabblopp möter Harley Zon (Jonny Stjernström).
  • Lopp 7 (kl 20:43):
    Al's Winnermede (Svante Ericsson)
    gör fjärde starten för året mot Poochai (Stefan Söderkvist) och Bullyoung (Kim Eriksson).

Söndag 19 augusti

Tingsryd håller i Grand Slam-tävlingarna denna söndag. Solvalla inleder dagen med breddlopp och även Dannero kör tävlingar.

Solvalla

  • Lopp 4 (kl 12:19):
    V75-bekante Djorkaeff Sisu (Kim Moberg)
    går ut i breddlopp.
Toddler

Toddler och Marc Elias siktar mot ny seger på Tingsryd.

Tingsryd

  • GS75-1 (kl 15:50):
    Toddler (Marc Elias)
    går ut i snabblopp mot Dizzy River (Johan Untersteiner) och Una Blessed (Wilhelm Paal).
  • GS75-4 (kl 16:50):
    Fyraåringslopp med Com Milton (Johan Untersteiner) mot Vincent As (Torbjörn Jansson) och Chapter N.Deo (Daniel Redén).
  • GS75-6 (kl 17:30):
    Poet Broline (Peter Untersteiner) går iväg från spår 1 för tredje starten på raken.
    I loppet gör högkapable Spartan Kronos (Conrad Lugauer) årsdebut!
  • GS75-7 (kl 17:48):
    V75-bekanta Dealwithakiss (Stefan Persson) ställs mot Quiz Töll (Thomas Uhrberg) och Zolicia (Johan Untersteiner).
Spartan Kronos

Spartan Kronos är tillbaka!

Martin Engström

Dela inlägg:

Vecka 33: Vardagskollen

En lysande travvecka framför oss med Jubileumspokalen på Solvalla under tisdagen som höjdpunkten!
Här är veckans lopp att se fram emot:

Måndag 13 augusti

Hagmyren ger oss lunchtävlingarna där sedan Färjestad håller i V64-tävlingarna. På kvällen är Mantorp saxbanan.

Hagmyren

  • Lopp 2 (kl 12:41):
    Love You-sonen, Global Wizard (Erik Adielsson), gör sin andra start i karriären. Treåringen inledde med seger i debuten.
  • Lopp 3 (kl 13:02):
    Flera V75-bekanta som Upstream (Erik Adielsson), Quantum Estelle (Tomas Pettersson), New Flame (Ulf Ohlsson) och Uncle Tupelo (Rauno Pöllänen) startar.

Ålborg

  • Lopp 3 (kl 17:36):
    Danske kriterietrean, Børge (Flemming Jensen), ställs mot Tyrrell As (Gordon Dahl) och Warrawee Perseus (Mads Hviid Nielsen).
  • Lopp 6 (kl 18:36):
    Veteranen O'Grady (Kasper K. Andersen) möter Magiccarpetride (Anders Pedersen) och Punk (Flemming Jensen).

Mantorp

  • Lopp 7 (kl 20.44):
    Breddlopp med sådana som Canappealformore (Tom Fromell), Valnes Doris (Juhani Partanen) och Jack Bowler (Tommy Zackrisson).

Färjestad

  • Kvalloppet (kl 17:45):
    Expensive River
    kvalar för regi Karl O Johansson och tillhörde tidigare Reijo Liljendahl. Inte tävlat sedan april 2016. Under 2015-säsongen vann hästen bland annat uttagningslopp till Kriteriet.
    I samma kval syns tvååringen Glamour Majyc (Björn Goop) som är efter Timoko.
  • Lopp 2 (kl 18:42):
    Treåringslopp med obesegrade Inti Boko (Jorma Kontio) mot Global Weather (Magnus Jakobsson).
  • Lopp 3 (kl 19:05):
    Montéstjärnan Rock Me (Josefin Ivehag) är tillbaka på banan igen!
  • V64-1 (kl 19:30):
    Hästägarepokalen med 50 000 kronor i förstapris med Pampalo (Björn Goop) mot Mack Dragan (Carl Johan Jepson) och Staro Ivy League (Magnus Jakobsson).
Rock Me Josefine Ivehag

Rock Me gör comeback på Färjestad under måndag kväll.

  • V64-6 (kl 21:15):
    Jonas Moberg startar sin kapabla Global Tess mot Ula Mil (Björn Goop).

Tisdag 14 augusti

En toppkväll från Solvalla med flera topplopp och extra-V75!
På lunchen körs det tävlingar från Årjäng.

Årjäng

  • Lopp 1 (kl 12:20):
    Sjuårige Fossens Tosse (Magnus Jakobsson) gör comeback efter nästan fyra år ifrån banan.
  • Lopp 3 (kl 13:02):
    V75-bekante Dokonjo (Mikael Å Linderoth) ställs mot Conrads Wilhelm (Kristian Lindberg).

Solvalla

  • Lopp 1 (kl 17:30):
    Kvällen inleds med obesegrade Marrakesh (Jorma Kontio)
  • Ahsell Legends (19:05):
    Legendarloppet med flera av sportens stora från förr.
    Grammofon (Stefan Hultman) tävlar mot Invincible H.C. (Stig H Johansson), Zidane Grif (Olle Goop) och Heart of Steel (Thor Borg).
  • V75-1 (kl 19:30):
    Stayerlopp med Carabinieri (Peter Untersteiner) från 40 meters tillägg mot bland annat Antonio Trot (Jorma Kontio) och Qahar Q.C. (Ulf Ohlsson).
Carabinieri

Carabinieri går ut i långloppet på Solvalla!

  • V75-2 (kl 19:53):
    Segerstoet Musique d'Inverne (Erik Adielsson) går ut mot Zahra Mil (Carl Johan Jepson) och Twyla Face (Ulf Ohlsson).
  • V75-6 (kl 21:27):
    Sto-EM med 900 000 kronor till vinnaren!
    Anna Mix (Kim Eriksson) utmanas av Darling Mearas (Stefan Persson), In Toto Sund (Örjan Kihlström), Trendy O.K. (Alessandro Gocciadoro) och Unique Juni (Carl Johan Jepson).
  • Jubileumspokalen (kl 21:52):
    Femåringsloppet med 1 000 000 kronor till vinnaren!
    Cyber Lane (Johan Untersteiner), Diamanten (Erik Adielsson), Handsome Brad (Carl Johan Jepson) och Double Exposure (Örjan Kihlström) är några av starthästarna!
Double Exposure

Double Exposure går ut mot enda sto i Jubileumspokalen!

Onsdag 15 augusti

V86-omgången körs denna vecka från Eskilstuna! 

Bjerke

  • Lopp 8 (kl 21:00):
    Kallblodslopp med V75-bekante Nordby Fröy (Christina Kjenner) mot Eikfaksen (Frode Hamre) och Garli Moe Garlin (Tom Erik Solberg).

Eskilstuna

  • V86-3 (kl 20:05):
    Snabblopp med 70 000 kronor till vinnaren.
    Charrua Forlan (Hans-Owe Sundberg) åter från spår sju möter Spitcam Jubb (Torbjörn Jansson) och Rubio (Örjan Kihlström).
  • V86-6 (kl 21:06):
    Bronsdivisionen med 125 000 kronor till vinnaren.
    Jänkaren, Code Bon (Magnus Teien Gundersen), med sex segrar på sju starter i år besöker Sundbyholm.
  • V86-7 (kl 21:26):
    Finalen i dam-SM!
    Visa As (Rebecca Dahlén) med två raka segrar möter Survival Kit (Susanne H Osterling), Tropicana Ås (Sofie Ericsson) och V75-skrällen Raja Ribb (Anna-Karin Jonsson).
  • V86-8 (kl 21:46):
    Veio (Ulf Ohlsson)
    , med galopp i Sverige-debuten, gör nytt försök mot bland annat Palermo Broline (Örjan Kihlström).
Charrua Forlan

Charrua Forlan selas ut i veckans V86.

Torsdag 16 augusti

Lunchtävlingar från Örebro och sedan V64-kväll från Östersund med Åby som saxbanan.

Örebro

  • Lopp 1 (kl 12:20):
    Långlopp med V75-hästar som Linus Wibb (Ulf Ohlsson), Bravivivicimo (Kaj Widell) och J.S.Apollo (Carl Johan Jepson)
  • Lopp 2 (kl 12:41):
    Treåringslopp med 60 000 kronor i förstapris. In Royalty Boko (Tuomas Korvenoja) och Zofin Thobo (Henrik Larsson) är bland de lovande ut.
  • Lopp 3 (kl 13:02):
    Handsome Pelle (Jorma Kontio)
    möter X.L.Bygg Palema (Mikael J Andersson) och Zolo Sensation (Carl Johan Jepson).

Billund

  • Lopp 2 (kl 17:18):
    V75-vinnaren Bandit Brick (Steen Juul) gör tionde starten för året. Förstapriset i loppet? 7 500 dkr.

Åby

  • Lopp 7 (kl 20:44):
    Uttagningslopp till K.G.Bertmarks minne. Super Grabben (Johan A Nilsson) startar mot Stonewashd Diamant (Lukas Svedin) och Rex Lane (Johan Svensson).
Bandit Brick 1

Bandit Brick startar hemma i Danmark på torsdagen.

Bergsåker

  • V64-1 (kl 19:30):
    Mellby Drake (Jan Norberg)
    ställs mot Titan Arrow (Rikard N Skoglund) och Cut Him Some Slack (Claes Sjöström).
  • V64-4 (kl 20:36):
    Nyblivne miljonären och V75-vinnaren, B.W.Sture (Ulf Eriksson), selas ut mot Fender (Rikard N Skoglund), Granetta (Jimmy Jonsson) och Pave Faks (Ove A Lindqvist).

Martin Engström

Dela inlägg:

Vecka 32: Helgkollen

Högklassig helg med Åby i främsta centrum för flera storstjärnor till start.
Här är helgens höjdare på banorna ni inte får missa!

Fredag 10 augusti

Åby arrangerar lunchen där sedan Umåker bjuder på V64-kvällen. Kvällens saxbana är Kalmar.

Åby

  • Lopp 1 (kl 12:45):
    Eclat de Ranchval (Robert Bergh)
    går iväg från framspår mot bland annat Alcantara Beech (Marc Elias).
  • Lopp 3 (kl 13:27):
    V75-bekante Fighting Gehör (Mads H Nielsen) ställs mot Rajah Silvio (Björn Goop), Man O'War (Robert Bergh) och tyske Hector di Quattro som debuterar för Conrad Luguaer.
  • Lopp 4 (kl 13:48):
    Stayerlopp med Aramis Amok (Robert Bergh) som strider mot Martin de Bos (Björn Goop), Paleo Pride (Flemming Jensen) och där Da Pepperboy (Christoffer Eriksson) årsdebuterar!

Odense

  • Lopp 6:
    Balotelli (Anders Pedersen)
    startar över 2 660 meter voltstart. 20 meter bakom går Stand And Deliver (Birger Jørgensen) iväg.

Umåker

  • V64-1 (kl 19:30):
    Calamara's Girl (Ulf Ohlsson)
    startar med 20 meters tillägg.
  • V64-5 (kl 20:56):
    Kriteriefemman, Global Unspoked (Ulf Ohlsson), startar med lopp i kroppen mot Marciano (Ove A Lindqvist) och Coal Trader (Micael Melander).
  • V64-6 (kl 21:15):
    V75-vinnaren Mofaksan (Mikael Olsson), startar med 60 meters tillägg i Norrländska Elitstoet med 100 000 kronor till vinnaren.
Da Pepperboy

Da Pepperboy är tillbaka på banan igen - startar på fredagen!

Lördag 11 augusti

En förträfflig travdag från Åby med trav av yppersta klassen!
På kvällen är det V65 från Romme.

Åby

  • Lopp 1 (kl 14:00):
    En härlig kallblodskamp över 1 640 meter med Månprinsen A.M. (Gunnar Melander) som ställs mot Lome Brage (Erik Adielsson).
  • Lopp 2 (kl 14:35):
    Åby Stora Montépris med Be Mine de Houelle (Marie Bacsich) och 125 000 kronor till vinnaren.
  • Lopp 4 (kl 15:18):
    Sprinterlopp med Coktail Fortuna (Robert Bergh) som ställs mot Breidabliks Nubbe (Marc Elias), Seven And Seven (Erik Adielsson) och Racing Mange (Joakim Lövgren).
Lome Brage

Elitkampen-vinnaren Lome Brage strider mot Månprinsen A.M. i lopp 1 på Åby.

  • V75-1 (kl 16:20):
    Segerstalpare som Roheryn (Jorma Kontio), Cobourg Hanover (Erik Adielsson) och Gento (Patrick de Haan) till start.
  • V75-3 (kl 17:05):
    Ragnar Thorgrens minne med 250 000 kronor till vinnaren.
    Perfect Spirit (Örjan Kihlström) är tillbaka efter Sprintermästare-segern och möter här Giveitgasandgo (Erik Adielsson).
  • V75-5 (kl 17:50):
    Silverdivisionens final med GlobalSatisfaction (Ulf Ohlsson) mot Sir Q.C. (Jorma Kontio), Linus Boy (Björn Goop) och Nobel Amok (Robert Bergh).
  • Åby Stora Pris (kl 18:42):
    Möjligen årets främsta höjdpunkt med två miljoner kronor till vinnaren!
    Propulsion (Örjan Kihlström) strider mot Readly Express (Jorma Kontio), Platon Face (Adrian Kolgjini) och Reckless (Björn Goop).
Readly Express

Readly Express ska försöka kämpa ner Propulsion i Åby Stora Pris

Romme

  • Kvalloppet:
    Speed Delicious
    är tillbaka på svensk mark igen efter en längre tid i Frankrike. Kvalar för Nicklas Westerholm.
  • Lopp 8 (kl 21:14):
    V75-bekante Luksom (Linda Forsberg) går ut mot Maclemore (Elias Strandberg) och Bear By The Day (Alice Molin).
  • Lopp 9 (kl 21:32):
    Nakoda Goj (Ulf Eriksson)
    går ut i snabblopp mot Bottnas Commandeur (Hans R Strömberg) och Gaia Sund (Troels Andersen).

Söndag 12 augusti

På Dannero körs det extra-V75 med kriteriefinaler för kallbloden!

Dannero

  • V75-1 (kl 14:30):
    Ådalspriset med Whitehouse Express (Örjan Kihlström) mot Beau Mec (Torbjörn Jansson) och formtoppade Montdore (Robert Bergh).
  • V75-2 (kl 14:52):
    Kriteriestoet med 350 000 kronor till vinnaren!
    Voje Maren (Lars Anvar Kolle) är hästen att slå.
  • V75-3 (kl 15:08):
    Hamilkar Boko (Robert Dunder)
    , med fyra segrar på nio starter i år, ställs mot Bicc's Lamborghini (Ulf Ohlsson).
Millie Millionaire

Millie Millionaire kan ta andra raka V75-segern!

  • V75-4 (kl 15:39):
    Svenskt Kallblodskriterium med 600 000 kronor till vinnaren!
    Eld Rask (Ulf Ohlsson) strider främst mot Rappstjernen (Lars Anvar Kolle).
  • V75-6 (kl 16:24): 
    Tesio (Robert Bergh)
    , med tre segrar på fem starter i år, möter Wutan (Örjan Kihlström) samt Digital Engine (Susanne H Osterling) som ståtar med fyra raka andraplatser.
  • V75-7 (kl 16:46):
    Brage Hansen-tränade Millie Millionaire (Ulf Ohlsson) kan ta andra raka V75-segern! Möter här bland annat Frida Zonett (Robert Bergh) och Tina Gel (Kajsa Frick).

Martin Engström

Dela inlägg:

Vecka 32: Vardagskollen

Storloppshelg denna veckan men först bland annat fina fyraåringar på Solvalla under tisdagen.
Här är lite av veckans godbitar innan helgen tar vid.

Måndag 6 augusti

Måndagen ger oss lunchen från Östersund som senare följs av Färjestad och Halmstad på kvällen. Måndagen erbjuder inget V64-spel för travet.

Östersund

  • Lopp 1 (kl 12:45):
    V75-vinnaren Cameron Dream (Mattias Djuse) startar tillsammans med Etosha Boko (Ulf Ohlsson).

Färjestad

  • Lopp 6 (kl 20:19):
    Fairplay Pellini (Jorma Kontio)
    , ännu segerlös efter sex starter i år, startar mot B.W.T.Ceasar (Tuomas Korvenoja), Enjoy The Life (Oskar J Andersson) och Frisco Runner (Carl Johan Jepson).
  • Lopp 7 (kl 20:41):
    Smokey Herman (Carl Johan Jepson)
    går ut över 2 140 meter mot Dulco di Quattro (Björn Goop), Ritzo (Oskar J Andersson) och J.S.Apollo (Jan Silvén).

Halmstad

  • Lopp 3 (19:15):
    Treåringslopp med bland annat Frankenstein Am (Adrian Kolgjini) som gick för 450 000 kronor på Kolgjini Sales 2016. I loppet startar även Tiger Face (Peter Untersteiner) som senast debuterade med andraplats på fin tid.
  • Lopp 5 (kl 20:00):
    Femåringslopp med V75-bekanta som Peakadilly (Steen Juul), Aperfectdream (Jan Norberg) och Cargo Door (Thomas Uhrberg).
  • Lopp 6 (kl 20:22):
    Sommarstayern över 3 140 meter volt. 
    He's a Difficolt regidebuterar för Stefan Persson och ställs mot Pacific Face (Giuseppe Lubrano) och Burning Man (Christoffer Eriksson).
  • Lopp 8 (kl 21:05):
    Danska segerhästarna Ambra Godiva (Steen Juul) och Brandy Laser (Flemming Jensen) möter Garcon Above (Johan Untersteiner).
  • Lopp 9 (kl 21:23):
    Gomez (Christoffer Eriksson) försöker ta årets första seger mot Cantona Mearas (Stefan Persson), Proserpine (André Eklundh) och Imperator (Thomas Uhrberg).
Gomez

Ska Gomez ta årets första seger på måndagen?

Tisdag 7 augusti

Fin sport på Solvalla denna kväll! Även Jägersro arrangerar kvällstrav och Årjäng håller i lunchloppen!

Årjäng

  • Lopp 1 (kl 12:20):
    V75-rutinerade som Global Money (Kristian Lindberg), Quantanamera (Erik Berglöf) och Bazir Dimansche (Preben Sövik) går ut i voltstartslopp.
  • Lopp 4 (kl 13:23):
    X.L.Bygg Palema (Mikael J Andersson)
    ställs mot Eraja Jaam (Jonas Moberg) och Cityglow (Daniel Schützer).

Jägersro

  • Lopp 3 (kl 19:15):
    V75-vinnaren Speedy Foxy Vicane (Thomas Uhrberg)
    årsdebuterar New Muscle Ås (Joakim Lövgren) och Silver Annie (Robert Andersson).
  • Lopp 6 (kl 20:22):
    Fint treåringsloppet med talangen Kennedy (Lutfi Kolgjini) mot Ivory di Quattro (Jeppe Juel), Global Warrior (Johan Untersteiner) och Derby Simoni (Kim Eriksson).
  • Lopp 7 (kl 20:44):
    Uttagningslopp till K.G.Bertmarks minne.
    Magic Happens (Hanna Lähdekorpi) möter Gute Band (Frank Nilsson), Waffle (Peter Arnqvist) och Uptothe Chapel (Oscar Ginman).
  • Lopp 9 (kl 21:23):
    Apapmand (Nicole Marsing)
    debuterar i monté mot Diora Sound (Josefin Ivehag), Jessica Highness (Iina Aho) och Tiptoe (Sophia Jacobsen).
  • Lopp 10 (kl 21:40):
    Fyraåringslopp för ston med On Vogue (Conrad Luguaer) och Catch My Love (Christoffer Eriksson).
Whos Who

Who's Who går ut i fint fyraåringslopp på Solvalla.

Solvalla

  • V64-1 (kl 19:30):
    Fyraåringsserien för ston med 70 000 kronor till vinnaren.
    Odessa Celeber (Örjan Kihlström) ställs mot Virginia Grif (Björn Goop), Beautiful Bacardi (Stefan Melander) och Leka (Kaj Widell).
  • V64-4 (kl 20:36):
    Zagarolo Jet (Marc Elias)
    , med två segrar på tre starter, går ut i treåringslopp mot Mellby Guard (Ulf Ohlsson), Fernando Vixi (Tuomas Korvenoja) och Absurd (Örjan Kihlström).
  • V64-5 (kl 20:56):
    Fyraåringslopp med 100 000 kronor till vinnaren.
    Who's Who (Örjan Kihlström) strider mot Zack's Zoomer (Per Lennartsson), Hard Times (Ulf Ohlsson) och Von Wise As (Björn Goop).
  • V64-6 (kl 21:15):
    Mister Niky (Björn Goop)
    , med tre segrar på fyra starter, möter Magnolia Boy (Fredrik B Larsson), My Dream Art (Jörgen Westholm) och 20 meter bakom Young da Vici (Per Lennartsson).
Mister Niky

Mister Niky går ut över 2 640 meter på Solvalla.

Onsdag 8 augusti

Boden är enda svenskbanan som arrangerar tävlingar denna dag och det med V86-omgång! På Bjerke syns V75-bekanta.

Bjerke

  • Lopp 4 (kl 19:40):
    Dancelli (Olav Mikkelborg)
    möter Ultimate Photo (Frode Hamre) och Clint Classic (Kristian Malmin).

Boden

  • V86-1 (kl 19:20):
    Master Blaster (Ove A Lindqvist) kan ta tredje raka segern i fyraåringsloppet. Även Il Vero Alfredo (Per Gustafsson) startar som har tre raka segrar.
  • V86-4 (kl 20:26):
    Comewithaflash (Mika Forss)
    går ut från bakspår mot Hesiod (Ulf Ohlsson) och Mr Golden Quick (Santtu Raitala).
  • V86-7 (kl 21:26):
    Dusktodawn Sisu (Sandra Eriksson)
    ställs mot Miss Golden Quick (Krister Söderholm), Loke Survive (Robert Bergh) och Carisma Sisu (Ulf Ohlsson).
  • V86-8 (kl 21:48):
    Scandal Plays minne med 100 000 kronor till vinnaren.
    Västerbo Fantast regidebuterar för Hanna Olofsson mot Eder Bob (Ulf Ohlsson) och Angle of Attack (Robert Bergh).
Angle Of Attack

Angle of Attack startar i Scandal Plays minne på Boden.

Torsdag 9 augusti

Lindesberg arrangerar lunchen och där sedan V64 körs från Bollnäs. Även Kalmar bjuder på kvällstrav med breddlopp.

Lindesberg

  • Lopp 1 (kl 12:20):
    Stayerlopp med Emile Zola Sisu (Jorma Kontio), fem segrar på sex starter, som möter Valborg Marje (Paw Mahony).
  • Lopp 2 (kl 12:41):
    Snabblopp med Mon Etoile (Dennis Spangenberg) mot Cat's Klondike (Carl Johan Jepson), Hochthereitis Sox (Kenneth Haugstad) och Djorkaeff Sisu (Kim Moberg).
  • Lopp 4 (kl 13:23):
    Mellby Demon (Jorma Kontio)
    är tillbaka efter halvårs uppehåll mot Sugar Daddy (Kaj Widell), Quantum Outlook (Carl Johan Jepson) och Tobacco (Kenneth Haugstad).

Kalmar

  • Lopp 5 (kl 20:00):
    Habitat (Robin Swedberg)
    möter Flash Håleryd (Peter H Sjöberg) och Daydream Rapida (Hans Crebas).
Philip Ess

Derbyvinnaren Philip Ess selas ut på Bollnäs.

Bollnäs

  • V64-3 (kl 20:14):
    Derbyvinnaren Philip Ess (Örjan Kihlström) möter Tekno Eld (Ulf Ohlsson) och Månlykke Am (Jan Olov Persson) där vinnaren belönas med 150 000 kronor.
  • V64-5 (kl 20:56):
    Hermine Boko (Per Lennartsson)
    med två raka segrar ställs mot Qiao Q.L. (Nicklas Westerholm) och Alliss Wadd (Tomas Pettersson).

Martin Engström

Dela inlägg:

Vecka 31: Helgkollen

Sommartravet avslutas, montén förgyller lördag kvällen och på söndag är det uttagningsdramatik!
Här är helgloppen som sticker ut:

Fredag 3 augusti

Vaggeryd ger oss lunchtävlingarna, följt av tävlingar från Gävle (V64), Skellefteå och Örebro.

Vaggeryd

  • Lopp 1 (kl 12:45):
    Högkapable Dolan Spring (Johnny Takter) gör sin första start på 1,5 år och debuterar för Helena Burman.
    Niagara Broline (Johan Untersteiner) gör andra starten efter långa frånvaron.
  • Lopp 6 (kl 14:30):
    Tioåringen Rally Sven (Thomas Linder) har två segrar på tre starter i år. Före det segerlös i över tre år.
Dolan Spring

Tidigare Untersteiner men nu Helena Burman - Dolan Spring comebackar på Vaggeryd.

Örebro

  • Lopp 4 (kl 19:38):
    Nurmos-tränade Marrakesh (Jorma Kontio), som debuterade med överlägsen seger, gör sin andra start.
  • Lopp 5 (kl 20:00):
    Treåringslopp med 50 000 kronor till vinnaren. Danilo Brick (Jorma Kontio), som inlett karriären med två raka segrar, möter bland andra Joke Face-sonen Joke Ribb (Carl Johan Jepson).
  • Lopp 7 (kl 20:44):
    I Hästägarpokalen går Wollafur (Juhani Partanen) iväg från 40 meters tillägg mot Bo C. (Jorma Kontio).

Gävle

  • V64-3 (kl 20:14):
    I Damklubbens Guldlopp med 60 000 kronor tlll vinnaren startar fyraåringsstjärnan Very Kronos (Erik Adielsson).
  • V64-4 (kl 20:36):
    Supersprinten över 1 140 meter bjuder bland andra på Hierro Boko (Erik Adielsson).
  • V64-5 (kl 20:56):
    Uttagningslopp till dam-SM där Lotus Gil (Jenny A Björk) går iväg från bakspår mot Dominator DT (Annsofie Bergfeldt) och Corky Ramirez (Linda Forsberg).
Very Kronos

Fyraåringsstjärnan selas ut på Gävle

Lördag 4 augusti

Sommartravets final på Örebro och montéfest på Bergsåker är lördagens höjdpunkter. På förmiddagen körs det tävlingar från Jägersro.

Jägersro

  • Lopp 2 (kl 11:32):
    V75-bekanta Greece Boko (Susanne Ohme) går ut i breddlopp.
  • Lopp 6 (kl 13:02):
    Bazir Dimanche (Preben Sövik) går ut i breddlopp mot bland annat Exquisite Sisu (Per Nordström), Zjanti River (Solbritt Åkerblom) och där Gibbe Roni (Bo Örberg) gör sin 150:e start i karriären.

Mons, Belgien

  • Grand Prix de Wallonie (kl 16:30):
    108 000 euro till vinnaren med fina hästar som Uza Josselyn (Alexandre Abrivard), Aubrion du Gers (Joseph Verbeeck) och Billie de Montfort (Rick Ebbinge).

Rättvik

  • V75-1 (kl 16:20):
    Erik Sting (Carl Johan Jepson)
    stöter på M.T.Joinville (Jorma Kontio) och stallkamraten Linus Boy (Kim Eriksson).
  • V75-3 (kl 17:04):
    Ego Boys Minne, omgångens Gulddivision, körs över 1 640 meter med Canari Match (Örjan Kihlström) mot Queer Fish (Kaj Widell) och Charrua Forlan (Hans-Owe Sundberg).
Charruaforlan

Charrua Forlan går ut i Gulddivisionen.

  • V75-5 (kl 17:50):
    I Bronsdivisionen ska Man At Work (Jorma Kontio) komma ikapp Highspirit (Troels Andersen) som tagit fem segrar på sex starter i år.
  • V75-7 (kl 18:44):
    Sommartravets final med 300 000 kronor till vinnaren.

    On Track Piraten (Hans R Strömberg) startar med 40 meters tillägg och möter Volocity de Vie (Jorma Kontio) och Orebro Intn'l-vinnaren Just Wait And See (Christoffer Eriksson).

Bergsåker

  • Lopp 6 (kl 20:45):
    Montéstjärnan Nantucket (Sofia Adolfsson)
    årsdebuterar där vinnaren belönas med 100 000 kronor.
    I loppet startar även montédebutanterna Vic de Luxe (Jonathan Carre) och Gocciadoro-tränade Tantalio (Maria Holmen).
Nantucket

Nantucket är tillbaka till start!

Meadowlands

På Meadowlands körs Hambletonian klockan 23:14.

Söndag 5 augusti

Fin sport från Romme med Grand Slam och E3-uttagningar, derbydags nere i Berlin och derbyuttagningar på Charlottenlund i Köpenhamn! Söndagen inleds med trav från Dannero.

Romme

  • GS75-1 (kl 15:50):
    Even's Cool Boy (Robert Dunder)
    , med vass insats senast, möter Devil Sound (Anders Zackrisson) som ståtar med fyra raka andraplatser.
  • GS75-3 (kl 16:30):
    Fortune Mearas (Ulf Ohlsson)
    tävlar mot Flight Dynamics (Ulf Eriksson)!
  • GS75-4 (kl 16:50):
    Långa E3-vinnaren Zara Kronos (Joakim Lövgren) är åter och kan ta seger nummer sex i år.
  • GS75-5 (kl 17:10):
    Global Withdrawl (Erik Adielsson)
    strider mot Ad Hoc (Jorma Kontio), Betting Gangster (Carl Johan Jepson) och Riptide R.D. (Pierre Nyström).
  • GS75-7 (kl 17:48):
    Ännu obesegrade Indiana Boko (Jorma Kontio) jagar finalplats mot Flash Am (Kenneth Haugstad) och Staro Miami (Mika Forss).
Zara Kronos

Zara Kronos siktar in sig på ny E3-finalplats.

Berlin

  • Lopp 5 (kl 14:42):
    Mr Lindy (André Eklundh), Victorious Star (Marc Elias)
    och Star Advisor Joli (Rudolf Haller) möter Cash Hanover (Michael Nimzcyk) och Gilda Newport (Dion P. Tesselaar).
  • Lopp 8 (kl 15:56):
    Super Trot Cup 2018 med 35 000 euro till vinnaren.
    Trecciadoro Rex (Robin Bakker) möter bland annat Friend of Nature (Björn Goop), Arsenal (Peter Untersteiner) och Den of Warlock (Markus Niklasson).
  • Derbyrevanschen (kl 16:48):
    Norton Commander (Conrad Luguaer)
    ställs mot Malmqvist-tränade Flying Fortuna (Rick Ebbinge), Tsunami Diamant (Robin Bakker) och Portland (Björn Goop).
  • Tyska travderbyt (kl 18:00):
    Derbyt, med 102 816 euro till vinnaren innehåller bland annat Chapter One (Michael Nimczyk) och Standbyme (Björn Goop).
Norton Commander

Norton Commander är på plats i Berlin på söndagen!

Charlottenlund

  • Lopp 9 (kl 16:42):
    Johan Untersteiner är på plats på Charlottelund med Cuba Libre Ice.

Martin Engström

Dela inlägg: