Vardagskollen: Fyraåringsslag på Åby » 4 okt. | Martins Travblogg -…
Power

Vardagskollen: Fyraåringsslag på Åby

En av veckans höjdpunker sker från Åby där S:t Leger avgörs. Fyraåringsloppet över lång distans kan bli något extra!
Här är lite av veckans höjdpunkter:

MÅNDAG

GÄVLE

Över 2 640 meter startar Alert Kronos (Daniel Redén) med två raka segrar mot Gardner Shaw (Jörgen Westholm) och I.T.Inventor (Emilia Leo).

I lopp 7 startar Redén med Fleet Admiral som ställs mot Up to Me (Claes Sjöström) och Västerbo HighScore (Ulf Eriksson).

REIMS, FRANKRIKE

Jörgen Westholm-tränade Flash Hammering (Paul Philippe Ploquin) startar i Prix de 'Hippodrome de Vittel mot Forecast (Guillermo Horrach Vidal).

MANTORP

I V64-1 startar Velten Limelight (Rick Ebbinge) mot Man of Steel (Linda Sedström) och Real Caviar (Hans-Owe Sundberg).

I snabbloppet Milles Minne startar Sandsjöns Enzo (Johan Untersteiner) mot Lady Zappa (Rikard N Skoglund) och Lord Flax (Peter Untersteiner).

Jessy Schermer (Rick Ebbinge) siktas mot tredje raka segern och gör det mot Aroseforyou (Kevin Oscarsson) och Happy Celebration (Peter Untersteiner).

TISDAG

BODEN

Ingemar Hultqvist selar ut Dante Godiva (Samu Sundqvist) i lopp 3 mot Antonio America (Mats E Djuse) och Yieldson (Tilda Wahlberg).

JÄGERSRO

Med 125 000 kr i förstapris startar Bold Eagle-stoet La Sassicaia (Johan Untersteiner) mot Namaste (Preben Sövik) och Wild Nature (Thomas Uhrberg).

V75-profilen Tony Afrika (Lutfi Kolgjini) startar över kort distans mot Hurricane River (Preben Sövik) och Maggie Cash (Victor Rosleff).

Hail Mary

Derbyvinnaren Hail Mary startar på Örebro!

ÖREBRO

Derbyvinnaren Hail Mary (Robert Bergh) startar i Breeders' Crown mot Rackham (Christoffer Eriksson) och Brother Bill (Jorma Kontio) med 110 000 kr i förstapris.

Ganga Bae (Jorma Kontio) startar från spår 2 mot Ghostintheshell (Rikard N Skoglund) och Mellby Harissa (Robert Bergh).

Lucifer Lane (Johan A Nilsson) gör comeback över kort distans mot Charrua Forlan (Emilia Leo) och Tycoon Conway Hall (Flemming Jensen).

Oaks-tvåan Hoboken Am (Jorma Kontio) startar från bakspår mot Beauty Kronos (Örjan Kihlström) och Honey Mearas (Peter Untersteiner).

Bandido Gar (Rikard N Skoglund) siktas mot fjärde raka segern och gör det mot Mister Hercules (Örjan Kihlström) och Henry Flyer Sisu (Jorma Kontio).

ONSDAG

ENGHIEN, FRANKRIKE

I Prix du Pont des Arts startar svenskhästarna Olle Rols (Franck Ouvrie), Juvels Boy (David Thomain) och Bullyoung (Jörgen Lorentzon).

ÅBY - INFÖR V86

På Åby gör Asso Errenne (Carl Johan Jepson) sin andra Sverige-start mot Joker of Steel (Peter Untersteiner) och M.T.Oberon (Johan Untersteiner).

Med 175 000 kr startar Aquarius Face (Adrian Kolgjini) mot Seventh Heaven (Christoffer Eriksson) och Igor Sisu (Stefan Persson).

Global Undecided

Global Undecided möter Vae Victis Club!

SOLVALLA OCH ÅBY - V86

Vae Victis Club (Örjan Kihlström) selas ut till V86-2 och gör det mot Adde S.H. (Ulf Ohlsson) och Global Undecided (Jorma Kontio).

S:T Leger med 125 000 kronor körs i V86-7 med Power (Robert Bergh) mot Quick Lane (Johan Untersteiner) och Gulfstream Am (Conrad Luguaer).

TORSDAG

HALMSTAD

Över kort distans startar Eldorado Mearas (Peter Untersteiner) på hemmabanan mot Victory Island (Peter Ingves) och The Real Star (Victor Rosleff).

BERGSÅKER

Daniel Wäjersten selar ut två intressanta profiler från stallet:

  • I V64-5 startar han med Gooner över 2 640 meter mot Global Wizard (Ulf Ohlsson) och Vulcano O.P. (Ulf Eriksson).
  • I V64-6 regidebuterar Esprit Sisu mot Going For Gold Zaz (Nicklas Westerholm) och Magnifik Brodde (Samu Sundqvist).
Dela inlägg

Kommentera inlägg