Vecka 45: Helgkollen!

En toppenhelg är på ingång! Det bjuds på lysande travsport hela helgen och här är loppen ni inte får missa!

Fredag 9 november

Örebro

Från lunchen på Örebro startar treåriga talangen, Deep Pockets (Erik Adielsson), i lopp 1 (kl 12:45).

Färjestad

Björn Goops Pampalo kan ta tredje raka segern i lopp 3 (kl 19:15) mot Rawindski (Veijo Heiskanen) och Linus Wibb (Carl Johan Jepson).

I treåringsloppet (kl 19:38) kan Global Viscount (Carl Johan Jepson) ta sin fjärde raka seger. I loppet startar även Riptide R.D. (Pierre Nyström) och Global Wildlife (Björn Goop).

Umåker

Fina kallblodslopp med höga förstapris!

  • I Norrlands Elitserie Stoeliten (kl 20:14) startar Mofaksan (Mikael Olsson) som kan ta fjärde raka segern. Förstapriset är 100 000 kronor.
  • Øystein Tjomslands, Philip Ess (Ulf Eriksson, ställs mot Månlykke Am (Jan-Olov Persson) i V64-4 (kl 20:36).

Vincennes

Fredrik Wallin har anmält Taffy i Prix Menkalinan med 20 700 euro i förstapris. Även tidigare svensktränade One Memphis syns i anmälningslistan.

Mofaksan

Mofaksan kan ta sin fjärde raka seger på Umåker under fredag kvällen.

Lördag 10 november

  • Fin klass på V75-omgången från Eskilstuna som både sportsligt och spelmässigt lockar!

Inför V75

  • Lopp 1 (kl 14:45) bjuder på Cab Hornline (Jenni H Åsberg) som montédebuterar.
    Möter här bland annat Star Advisor Joli (Stina Swartling) och Nantucket (Jennifer L Oscarsson).

V75

Smedträffen, omgångens Gulddivision (kl 17:05), har förstapris på 200 000 kronor.
Makethemark (Ulf Ohlsson) ställs mot Zenit Brick (Björn Goop) och Milligan's School (Ulf Eriksson).

Bronsdivisionen, med förstapris på 125 000 kronor, blir sevärt med formtoppade Esprit Sisu (Erik Adielsson), Stonewashd Diamant (Peter Untersteiner) och Doctor Doxey Zenz (Mathias Andersson).

I avslutande Silverdivisionen (kl 18:42) ska förra veckans succésto, Speedy Foxy Vicane (Kim Eriksson), möta annat formstarkt sto i form av Dear Friend (Johan Untersteiner).
I loppet syns även Don't Mind Me (Erik Adielsson), Disco Volante (Ulf Ohlsson) och Isor Håleryd (Peter Untersteiner).

Makethemark

Makethemark går ut i Gulddivisionen på lördag.

Kalmar

Från lördag kvällen startar Flying Fortuna (Christoffer Eriksson) i lopp 2 (kl 19:15) mot I Am Sober (Stefan Söderkvist).

Italienske Varenne-sonen, Zohar Font (Christoffer Eriksson), går ut i lopp 6 (kl 20:42) och möter Admirer (Conrad Luguaer).

Jarlsberg, Norge

Med 100 000 kronor i förstapris startar Rappstjernen (Øystein Tjomsland) i lopp 2 (kl 19:00).
Lopp 3 (kl 19:30) bjuder på norska kriterietvåan, Catherine's Chevy (Eirik Høitomt) mot Noble Superb (Magnus Teien Gundersen).

Med 70 000 kronor i förstapris startar Odd Herakles (Adrian Solberg Akselsen) mot Myhreng Jerker (Olav Mikkelborg) och i lopp 7 (kl 20:55) startar Donatomite (Frode Hamre).

Söndag 11 november

Stor travdag från Eskilstuna med Breeders' Crown-finaler.

  • V75-2 (kl 14:52):
    Conrads Rödluva (Örjan Kihlström) ställs mot A Sweet Dance (Per Lennartsson).
  • V75-4 (kl 15:37)
    Kriterievinnaren, Inti Boko (Jorma Kontio), ställs mot Båth-hästarna Global Withdrawl (Kim Moberg) och Global Welcome (Erik Adielsson).
  • V75-6 (kl 16:23):
    Dansktränade Candy La Marc (Erik Adielsson) strider mot Vamp Kronos (Carl Johan Jepson) och Mellby Free (Björn Goop).
Whos Who

Torbjörn Jansson och Who's Who startar i V75-7.

Avslutande V75-7 (kl 16:46) blir ett topplopp med Who's Who (Torbjörn Jansson) mot Perfect Spirit (Örjan Kihlström) och derbytvåan Chianti (Björn Goop).

Wolvega, Belgien

V75-succén, Antonio Tabac, går ut i Prijs der Giganten mot bland annat Baron Gift och Up And Quick!

Martin Engström

Dela inlägg:

Kommentera inlägg