Vecka 44: Vardagskollen

Oktober går in i november denna vecka och på banan bjuds vi på det här under veckan:

Måndag 29 oktober

Boden

Pinewood Man (John Östman) startar i lopp 1 (kl 12:20) mot Jazza Håleryd (Ove A Lindqvist).
Femåringen, Giel Wielinga (Christian Månsson), är tillbaka efter över månaden ifrån. Startar i lopp 2 (kl 12:41).

Eskilstuna

V64 inleds med snabblopp (kl 19:30) med V75-bekanta som Hierro Boko (Per Lennartsson) och Pikachu Face (Kim Eriksson).

Tuomas Korvenoja-tränade, B.W.T.Ceasar, körs av Örjan Kihlström för första gången i V64-3 (kl 20:14).
Möter här Leonardo Vici (Markus B Svedberg) och Einstein Sisu (Ulf Ohlsson).

50 000 kronor väntar vinnaren av treåringsloppet i V64-4 (kl 20:36) som innehåller bland annat Moses (Örjan Kihlström) som imponerade senast.

Pasi Aikio selar ut och startar Uppohoppa igen efter varit ifrån sedan augusti. I V64-5 (kl 20:56) möter han Bålsta Palema (Mikael J Andersson) och High Glider (Örjan Kihlström)

Uppohoppa

Uppohoppa är tillbaka!

Tisdag 30 oktober

Rättvik

V75-vinnaren, Highspirit (Troels Andersen), startar i lopp 3 (kl 13:02) över 1 640 meter.
Sugar Daddy (Kaj Widell) och Colbert (Nicklas Westerholm) är två av motbuden.

Aramis Amok (Susanne H Osterling) gör andra starten för nya regin i lopp 4 (kl 13:23).

Tidigare Peter G Norman-tränade, Castleman, startar i P21-lopp (kl 14:40) där han gör första starten för regi Nicklas Westerholm.

Axevalla

Formtoppade, Digger Lord (Carl Johan Jepson), startar i lopp 6 (kl 20.22) mot Oki Doki Face (Stefan Söderkvist) och Montana Crown (Stefan Persson).

Solvalla

  • Inför tävlingarna kvalar Nurmos-tränade Ewa Cates (kl 16:40).

Seedorf O.M.F. (Björn Goop) gör andra starten efter långa frånvaron i V65-1 (kl 19.30). Möter här Michelangelo Ås (Örjan Kihlström) och Clemenza Am (Adrian Kolgjini).
Stoloppet (kl 19:52) kan bli sevärt med Frida Zonett (Björn Goop) och Senza Hanover (Ulf Ohlsson) som två utropstecken.

Galinna Am (Mattias Djuse) går ut som obesegrad i tvååringsloppet (kl 20:14) där förstapriset är 100 000 kronor.

Highspirit

Highspirit startar på lunchen under tisdagen

Onsdag 31 oktober

Vincennes

I skrivande stund är ej startlistorna klara, dock syns en del intressanta i anmälningslistorna.

Jörgen Westholms, Rocky Winner, planeras att starta i Prix des Cévennes mot finska Ranch Kelly, Traders och Carat Williams.

  • V86 körs denna helg från Jägersro/Solvalla.

Inför V86

Red Hot Dynamite-sonen, Bridge Jumper (Daniel Olsson), gör andra starten i lopp 1 (kl 18:27) på Jägersro.

På Solvalla startar åter Vellum Paper (Peter G Norman) i lopp 2 (kl 18:39) som övertygade senast. 
Björn Goop startar sin Aladdin d'Ecajeul-son, Forever d'Ecajeul, i lopp 4 (kl 19:27).

V86

Formtoppade, Lexington Hall (Jorma Kontio), startar i V86-2 (kl 20:41) mot Gear Extension (Örjan Kihlström), On Track He's Black (Hans R Strömberg) och Give Me Ten (Björn Goop).

Firecracker (Per Lennartsson), som inlett karriären med två raka segrar, startar i V86-4 (kl 21:03) mot Fuji San (Björn Goop) och Amper (Örjan Kihlström).

  • Ken Ecce besöker Jägersro med Beautiful Kiss i V86-5 (kl 21:14) som från bakspår möter Volt di Ruggero (Wilhelm Paal) som har lopp i kroppen.
  • Stonewashd Diamant (Peter Untersteiner) som vann enkelt senast, startar i V86-7 (kl 21:40) mot Uccello Jet (Peter Ingves) och New Muscle Ås (Joakim Lövgren).

V86 avslutas med stolopp där Swift Success (Paula Pettersson) möter Lorina Citron (Björn Goop) samt Amalia Cash (Oskar J Andersson) som kan ta tredje raka segern.

Amalia Cash

Amalia Cash kan ta tredje raka segern på V86.

Torsdag 1 november

Färjestad

Stayerloppet (kl 12:20) bjuds på topphästarna Bryssel (Björn Goop) och Handsome Brad (Carl Johan Jepson).

Twigs Ceasar (Björn Goop) kan ta tredje raka segern i lopp 3 (kl 13:02).

Gävle

V75-härdade, Magnolia Boy (Fredrik B Larsson), startar i lopp 4 (kl 19:38) mot Grammofon (Rikard N Skoglund).

Daniel Redén sitter själv upp bakom Chapter N.Deo i lopp 7 (kl 20.44) mot Misirlou (Oskar Kylin Blom) och Crowd Pleaser (Mattias Djuse).

Handsome Brad

Handsome Brad startar i lunchlopp på Färjestad

Åby

Hedershästen, Harry Haythrow (Peter Untersteiner), gör sin 143:e start i V64-1 (kl 19:30) mot Västerboonthenews (Björn Goop).

Hårdingen, Martin de Bos (Christoffer Eriksson), möter Ironman Pellini (Peter Untersteiner) och The Real Star (Christian Fiore) i V64-3 (kl 20:14).

Martin Engström

Dela inlägg:

Kommentera inlägg