Vecka 43: Helgkollen

Från Malmö har vi fina V75-tävlingar. Även från Norge bjuds vi på några godbitar.
Här är helgens måsten att kolla in:

Fredag 26 oktober

Bergsåker

Highland Park (Jan Norberg) strider mot Mellby Charmören (Daniel Wäjersten) och V75-härdade Voulez Vous (Ove A Lindqvist) i lopp 1 (kl 12:45).

Per Linderoths kapabla, Elsa Mearas, startar i lopp 5 (kl 14:09).

Kalmar

I V64-1 (kl 19:30) har Eclair du Mont (Robert Bergh) 20 meters försprång på Dontbreakthebank Ås (Adrian Kolgjini) och 40 meter till utlandshärdade Flying Fortuna (Christoffer Eriksson).

V64-6 (kl 21:15) bjuder på comebackande Harran Boko (Conrad Lugauer) mot Digital Yankee (Robert Bergh) och Crown Wood (Christoffer Eriksson).

Mons, Belgien

Flera svenskbekanta startar i lopp 3 (kl 18:40). Sådana som Vivo Per Lei (Jo Corbaine), Västerbo Arthur (Lieven Connaert) och Uroy (Kristof Depuyt).

Grand Prix de la Toussaint är stjärnfyllt fält med 48 000 euro i förstapris.
Aubrion du Gers (Jean-Michel Bazire) möter Anna Mix (Loïc Guinoiseau), Billie de Montfort (Hugo Langeweg Jr) och Be Mine de Houelle (Bernard Piton).

Harran Boko

Harran Boko är tillbaka och startar på Kalmar!

Lördag 27 oktober

Jägersro med V75

I Jägersros Stora Montépris (kl 14:45) startar Shadow Gar (Leo Abrivard) mot bland annat Nantucket (Anna Erixon).

Tvååringarna tävlar om 600 000 kronor i förstapris i lopp 2 (kl 15:08) där Uruguay Broline (Erik Adielsson) tillhör bland favoriterna.

V75

Conrad Luguaer startar två segerbud inom V75-spelet:

  • I V75-2 (kl 16:42) startar Nolimmitjimmit och i V75-5 (kl 17:50) kör Marc Elias stallets Norton Commander mot Can Lane (Johan Untersteiner) och Hakon von Haithabu (Robert Bergh)

Bronsdivisionen (kl 18:20) körs över 2 640 meter med Global Trust (Björn Goop) mot Comanche Moon (Joakim Lövgren), Vischio Holz (Carl Johan Jepson) och Bandit Brick (Steen Juul).

Bland helgens stora lopp körs Müllers Memorial (kl 18:42) där storstjärnan Propulsion (Örjan Kihlström) gör säsongens sista start.
Här möter han Cyber Lane (Johan Untersteiner) och Platon Face (Adrian Kolgjini).

Cyber Lane

Cyber Lane ska försöka strida emot Propulsion!

Bergen, Norge

I Kviknes Æresløp startar B.B.S.Sugarlight (Vidar Hop) mot topphästen Ferrari B.R. (Per Oleg Midtfjeld) och Donatomite (Frode Hamre).

Färjestad

I lopp 4 (kl 19:40) startar V75-hästen Minnestads el Paso (Rebecca Dahlén) mot J.S.Apollo (Jan Silvén) och Conrads Wilhelm (Per Ludvig Nilsen).

Pocono Downs, USA

Flera intressanta till start med svensk anknytning. Bland annat syns Green Manalishi (Tim Tetrick) i lopp 2 och Six Pack (Åke Svanstedt) i lopp 7.

  • VM-vinnaren, Cruzado dela Noche (Brian Sears), startar i lopp 9 mot Marion Marauder (Scott Zeron) och Pinkman (Yannick Gingras)

Söndag 28 oktober

Halmstad

Breddlopp från Halmstad där det i lopp 4 (kl 12:16) startar bekanta hästar som Tokio Hotel Hall (Sören Boel), Call Me Hanover (Jan Hansen) och Olimpionico (Peter Zadel).

Charlottenlund, Danmark

I lopp 9 startar VM-deltagaren, Slide So Easy (Jeppe Juel), mot Aron The Baron (Rene Kjær) och Victory Kåsgård (Flemming Jensen).

Whos Who

Derbysegraren Who's Who inleder tävlingsdagen på Solvalla under söndagen!

Feurs, Frankrike

Franske storstjärnan, Bold Eagle (Franck Nivard), är tillbaka och startar över 2 850 meter.

Solvalla

Breeders' Crown-semifinaler på Solvalla med extraomgång V75.

Dagen inleds med Who's Who (Örjan Kihlström) och bjuder sedan på en hel eftermiddag av topp tre- och fyraåringar.

I avslutande V75-7 möter bland annat Very Kronos (Erik Adielsson) Daniel Redén-tränade Perfect Spirit (Örjan Kihlström).

Martin Engström

Dela inlägg:

Kommentera inlägg