Vecka 40: Vardagskollen

Jägers arrangerar åter tisdagstrav med V65 och på onsdag körs V86 från Solvalla och Åby.
Här är vad ni inte får missa i veckan:

Måndag 1 oktober

Färjestad

Veckan inleds med snabblopp (kl 12:20) där Pampalo (Olle Goop) möter Hochthereitis Sox (Kenneth Haugstad) och Carpenter on Tour (Tony Wallin).

Gävle

Uttagningslopp till amatör-SM i lopp 6 (kl 20:22).
Captain Sisu (Simon Persson) möter Power Broline (Karin Nilsson) och Capone Sisu (Paula Pettersson).

V75-härdade Carja (Jessica Sidbäck) går ut i stolopp (kl 20:44) mot Helloise Boko (Mattias Djuse), Alliss Wadd (Tomas Pettersson) och Guinea Boko (Lars-Göran Söderberg).

Halmstad

  • Inför tävlingarna kvalspringer Othello Victory (Peter Untersteiner) i voltstart klockan 18:00.

Danska stoderbytrean, Carna Sensei (Thomas Uhrberg), går ut i V64-1 (kl 19:30) mot Ambon Degato (Johan Untersteiner), Cavidendron (Carl Johan Jepson) och Staro Leonardo (Joakim Lövgren).

Frode Hamres, Royal Muscle, som vann DNT:s Auktionslopp med 200 000 norska kronor startar i V64-3 (kl 20:14) mot Zelig Kronos (Wilhelm Paal) och Devil Sound (Anders Zackrisson).

Bland veckans finaste lopp körs i Hallandsmästaren (kl 20:56) med 150 000 kronor i förstapris.
Hemmahästen Generaal Bianco (Peter Untersteiner) möter Giveitgasandgo (Kevin Oscarsson), Oasis Bi (Kim Eriksson) och Jairo (Joakim Lövgren).

Vinci Power gör andra starten för Peter Untersteiner i V64-6 (kl 21:15) mot Panther Face (Stefan Söderkvist), Global Strategy (Nicolaj Andersen) och Mr Magnifique (Johan Untersteiner).

7 Generaal Bianco Mal Lj

Generaal Bianco startar i Hallandsmästaren!

Tisdag 2 oktober

Solänget

V75-tvåan Hunkydory Degato (Stefan Edin) startar i lopp 3 (kl 13:02) mot Gathania (John Östman).
I lopp 8 (kl 14:40) startar Random Shot (Petri Airaksinen) i P21-lopp.

Eskilstuna

V75-härdade Eurythmic Sisu (Jorma Kontio) startar i lopp 3 (kl 19:15) mot Alorac Mathbell (Nicklas Westerholm) och Get A Winner (Ulf Eriksson).

I Treåringsloppet (kl 21:05) med 50 000 kronor i förstapris syns Riptide R.D. (Pierre Nyström) mot Zinco Jet (Ulf Ohlsson) och Remarkable Feet (Jörgen Westholm).

Jägersro

Sobel Conway (Peter Untersteiner) går ut i V65-1 (kl 19:30) mot Falk On Hill (Johnny Takter) och Iago Zon (Joakim Lövgren).

Bonnies Celebrity (Tova Bengtsson) kan ta sjätte raka montésegern i V65-2 (kl 19:52) mot New Muscle Ås (Jennifer L Oscarsson) och Winston Laser (Christina Lindhardt).

Steen Juul besöker åter Jägersro med derbyhästen Peakadilly.
I V65-6 (kl 21:15) möter fyraåringen Magic Happens (Peter Untersteiner) och Tropicana Ås (Thomas Uhrberg).

Sobel Conway

Sobel Conway kan ta andra raka segern på Jägersro.

Onsdag 3 oktober

  • V86 körs denna vecka från Solvalla och Åby.

Inför V86:

Robert Bergh-tränade treåringen, Miss Sober (Isabella Bergh), startar i lopp 4 (kl 19:39) på Åby.
Bland motståndarna syns Höwings Venus (Simon Helm), Lucky Babe (Jonna Jinesjö) och Yaganashi (Alicia Jakobsson).

Tvååringarna tävlar om 175 000 kronor i Breeders' Crown (kl 20:02)

V86:

I V86-4 (kl 21:03) startar Cactus (Jorma Kontio) i treåringslopp för ston. Stoet har inlett karriären med två raka segrar och möter här bland annat My Newt (Tuomas Korvenoja).

Långloppet S:T Leger (kl 21:14) på Åby med 150 000 kronor i förstapris bjuder på derbyhästen, Transcendence (Robert Bergh), mot Vincent As (Carl Johan Jepson) och Kindy Cane (Veijo Heiskanen).

Stall Bergh selar även ut på Solvalla. Miljonären Nobel Amok (Per Lennartsson) startar i V86-6 (kl 21:25) mot Invincible H.C. (Örjan Kihlström) och Island Life (Erik Adielsson).

  • Avslutande stoloppet på Åby i V86-7 (kl 21:40) har ett förstapris på 125 000 kronor.
    Swish Lane (Johan Untersteiner) och Kash Brodda (Peter Untersteiner) ställs mot Ryssebo La Reine (Peter Ingves) och Julia Pellini (Carl Johan Jepson).
  • Avslutningen på Solvalla, V86-8 (kl 21:51) bjuder på Largo (Hans-Owe Sundberg) och Nonstop Cheri (Örjan Kihlström).
    I loppet ska även Mellby Emeralds (Ulf Ohlsson) försöka ta säsongens första seger.
Nobel Amok

Nobel Amok startar på V86!

Torsdag 4 oktober

Romme

V75-härdade, Ottens Dibaba (Magnus Jakobsson), går ut i lopp 2 (kl 12:41) mot Patricia Zaz (Nicklas Westerholm) och Juni Roadrunner (Kajsa Frick).

Magnus Jakobsson startar sin segermaskin, Global Unprotected, mot nioåringen, Comte du Pommeau (Kaj Widell) i lopp 4 (kl 13:23).

Bergsåker

Robert Berghs, Highland Park, är tillbaka efter varit ifrån sedan maj månad. Startar i lopp 5 (kl 20:00) mot Strong Will (Ulf Eriksson) och Lamino (Rikard N Skoglund).

I lopp 6 (kl 20:22) möter Caligula (Robert Bergh) Tsar Brodde (Rikard N Skoglund) över 2 640 meter.

V75-vinnaren, Fender (Rikard N Skoglund), tävlar klockan 21:05 mot Storsjarmören (Jan Norberg) och Lex Peidei (Per Linderoth).

Global Unprotected

Segerrike Global Unprotected startar på Romme under torsdagen.

Axevalla

I V64-3 (kl 20.14) kan Navy Blue (André Eklundh) ta sjätte raka segern!
Möter här Us Wise As (Ola Samuelsson) samt årsdebuterande Modern Love (Mattias Djuse) som gör första starten för regi Anna Forssell.

Tvååringarna tävlar om hela 100 000 kronor i förstapris i Silverstoet 2018 (kl 20:36).
Och i avslutande V64-6 (kl 21:15) startar Virgin Maiden (Conrad Luguaer) mot Livi Mermaid (Björn Goop).

Martin Engström

Dela inlägg:

Kommentera inlägg