Vecka 40: Helgkollen

Oktober månads första V75-omgång körs på Skellefteå och på söndag är det Kriteriet i Danmark!
Här är helgens måsten:

Fredag 5 oktober

Kalmar

Lunchen på Kalmar inleds med Silver Annie (Robert Andersson) i lopp 1 (kl 12:45) mot Kung Edward (Nicklas Dyrberg).

  • Lars I Nilsson startar två som båda kommer från seger senast; Livi Magic (Christoffer Eriksson) i lopp 2 (kl 13:06) och Tyfon Brodde (Christoffer Eriksson) i lopp 4 (kl 13:48).

Rättvik

V75-vinnaren, Cool Keeper (Leif Witasp), startar i lopp 7 (kl 20:41).
Bland motståndarna syns Spitcam Jubb (Oskar J Andersson), Allaballakaitoz (Ulf Ohlsson) och återkommande Narold Vox (Ulf Eriksson).

Örebro

Wellino Avenue (Magnus Jakobsson) startar med 40 meters försprång till Speed Delicious (Nicklas Westerholm), Mind Your Face (Jorma Kontio) och Greenleaf Slim (Anton Johansson) i lopp 6 (kl 20:22).

Östersund

  • Inför tävlingarna kvalspringer (kl 17.50) norske stjärnan, Juliano Rags (Rikard N Skoglund).

Faye Bros, tidigare Timo Nurmos, debuterar för regi Micael Ågren. I V64-6 (kl 21:15) möter hon bland annat Frida Zonett (Robert Bergh).

Vincennes

Robert Bergh-tränade, Balfour (Gabriele Gelormini) startar i lopp 2 (kl 20:15) mot svenskbekantingarna Lover Face (Franck Nivard) och Tripolini V P (Pierre Vercruysse).

Juliano Rags

Topphästen Juliano Rags syns till på Östersund!

Lördag 6 oktober

Åby

Breddlopp från Mölndalsbanan där miljonären Paramount (Anders Christiansson) är tillbaka i lopp 9 (kl 13:57) mot Kendra Silvio (Joel Uhrberg) och Royaldoodle (Preben Sövik).

Skellefteå

I V75-1 (kl 14:30) ser vi Svante Båth-stjärnan, Very Kronos, som tillsammans med Erik Adielsson ställs mot Cab Hornline (Per Lennartsson).

  • I Steggbest Minne (kl 17:05) startar Elitkampen-vinnaren, Lome Brage (Erik Adielsson), med förstapris på 150 000 kronor.
  • Formtoppade Ellieann (Sofia Frilén) ska ta in längder på Roheryn (Ulf Ohlsson) och Fame Boko (Per Lennartsson) i V75-4 (kl 17:27).
  • Ola Johansson-tränade, Master Blaster (Erik Adielsson), kan ta sjätte raka segern i V75-5 (kl 17:50)

Stig Lindmarks Styrkeprov (kl 18:20) med 200 000 kronor i förstapris bjuder i år på bland annat Digital Ink (Per Lennartsson), On Track Piraten (Erik Adielsson) och färske V75-vinnaren, Mr Golden Quick (Claes Sjöström).

Mathias Anderssons, Doctor Doxey Zenz, har chansen att springa in sjätte raka segern i V75-7 (kl 18:42) mot bland annat Minnestads El Paso (Rebecca Dahlén).

Lome Brage

Lome Brage kan bli svårfångad i V75-3.

Bollnäs

Från kvällen på Bollnäs ser vi Brothers In Am (Troels Andersen) i lopp 8 (kl 21:02).
I snabbloppet möter hästen bland annat Reigning Moni (Daniel Olsson) och Udo (Tomas Pettersson).

Fyraåringloppet (kl 21:20) med 50 000 kronor i förstapris bjuder på Tzatziki (Torbjörn Jansson) mot New Dawn (Thorsten Tietz) och Chapter N.Deo (Daniel Olsson).

Söndag 7 oktober

Charlottenlund

Travkriterium för ston (kl 15:26) där Tomas Malmqvist-tränade, Donna di Damgård (Ken Ecce) möter Destiny (Henrik Lønborg) och Daisy Cash (Steen Juul). Förstapriset i loppet är på 175 000 danska kronor.
Peter Untersteiner startar i Danskt Kriterium (kl 16:06) med Diamondwind. 310 000 danska kronor i förstapris.

V75-hästen, Victory Kåsgård (Flemming Jensen), startar i lopp 9 (kl 16:42) mot Stand And Deliver (Birger Jørgensen).

Mack Dragan

Mack Dragan startar på Årjäng på söndag!

Hagmyren

Miljonären Lincoln Lawyer (Rebecca Dahlén) går ut i breddlopp (kl 11:54).

Årjäng

Grand Slam-tävlingar från Årjäng där GS75-4 (kl 16:50) är ett fyraåringslopp med norske segerhästen, Mellby Frodo (Kristian Malmin) mot Humble Hill (Thomas Uhrberg).

V75-hästen Mack Dragan (Carl Johan Jepson) selas ut i GS75-6 (kl 17:30) där han möter Dancelli (Olav Mikkelborg) och Monfalcone (Tom Horpestad).

Martin Engström

Dela inlägg:

Kommentera inlägg