Vecka 35: Vardagskollen

Mot augusti månads sista dagar och med V86 Express tillbaka!
Här är lite av veckans godbitar att se fram emot:

Måndag 27 augusti

Bjerke

Örjan Kihlström sitter upp bakom svenska derbystovinnaren, Stjärnblomster i lopp 1 (kl 18:30), och Ulf Ohlsson med Tekno Eld startar i lopp 5 (kl 20:06).
Skällvinnaren i kallblodsderbyt, Philip Ess (Øystein Tjomsland) syns i lopp 6 (kl 20:26).

Mantorp

I montéloppet (kl 19:38) syns V75-bekanta Schatzi Fayline (Jennifer L Oscarsson) och Linus Wibb (Josefin Ivehag).
I lopp 7 (kl 20:44) ser vi treåringen Dexter Brick (Mattias Djuse) som i år vunnit tre av sju starter.

Halmstad

Femåringsloppet (kl 19:05) lockade endast fem startande med 75 000 kronor i förstapris. Generaal Bianco (Peter Untersteiner) får bland annat strida emot Disco Volante (Thomas Uhrberg).

Till minnet av Joakim Sandkvist i V64-5 (kl 20:56) startar Stonewashd Diamant (Peter Untersteiner) mot Dizzy River (Johan Untersteiner), Smevikens Cruiser (Veijo Heiskanen) och Demolition Man F. (Thomas Uhrberg).
Loppet körs över 1 640 meter med 100 000 kronor till vinnaren!

7 Generaal Bianco Mal Lj

Generaal Bianco startar i femåringsloppet på Halmstad.

Tisdag 28 augusti

Axevalla

I lopp 5 (kl 20:00) startar Bålsta Palema (Mikael J Andersson), Digital Circle (Magnus Jakobsson) och Rigoletto Jet (Wilhelm Paal) med tjugo meters tillägg. 
Med tre raka segrar i monté startar Bonnies Celebrity (Tova Bengtsson) mot Viking Olympic (Iina Aho) i lopp 6 (kl 20:22).

Bjerke

Jörgen Westholm-tränade Dream Cash (Oskar J Andersson) går ut i lopp 4 (kl 19:37) mot segerrike Royal Muscle (Frode Hamre).
Marcus Lindgrens, Stoletheshow (Erlend Rennesvik) startar i lopp 6 (kl 20:26) mot Max Brady (Magnus Teien Gundersen) som senast segrade i Princess Märtha Louise Pokalløp.

Svenske kriterievinnaren, Eld Rask (Ulf Ohlsson) startar i kval till norska Kriteriet i lopp 8 (kl 21:06). Treåringen har fyra raka segrar inför det här.

Solvalla

Timo Nurmos-tränade, Cab Lane (Jorma Kontio), startar som obesegrad i lopp 3 (kl 18:44) med 70 000 kronor till vinnaren.

Med 100 000 kronor till vinnaren är Global Welcome (Erik Adielsson) tillbaka i V64-1 (kl 19:30). Treåringstjärnan får stöta på Flight Dynamics (Per Lennartsson) och Forfantone Am (Örjan Kihlström).

I V64-3 (kl 20:13) får vi återse fantastiska A Sweet Dance (Johnny Takter) som kan ta sin nionde raka seger. Stoet tävlar om 100 000 kronor i förstapris mot bland annat Adorable Lady (Pasi Aikio) och Aria (Örjan Kihlström).

Fyraåringen Hobby de l'Iton (Jörgen Westholm) är tillbaka i V64-4 (kl 20:36) efter varit ifrån sedan 19 maj. Bland motbuden syns Jula Extreme (Björn Goop) och Fairplay Pellini (Mika Forss).

Global Welcome

Uppfödningsvinnaren Global Welcome är tillbaka på tisdag!

I The Owner's Trophy (kl 20:56) med 200 000 kronor till vinnaren, står miljonärer som Volstead (Örjan Kihlström) och Spitcam Jubb (Kaj Widell) med tjugo meters tillägg bakom Araw Hoss (Björn Goop), Whisky Akema (Claes Svensson) och Moni To Spare (Kenneth Haugstad).

I avslutande stoloppet V64-6 (kl 21:21) syns Hugo Åbergs-deltagaren Shadow Gar (Christoffer Eriksson) med 40 meters tillägg tillsammans med Indoor Voices (Örjan Kihlström).

Onsdag 29 augusti

Åby

Fyraåringen, Bonny Boy (Marc Elias) startar i lopp 2 (18:51) mot X.L.Bygg Palema (Mikael J Andersson) och Vischio Blanco (Stefan Persson).
I lopp 4 (kl 19:39) regidebuterar Ramon Dekkers (Preben Sövik) för Robert Bergh.

Ultra Bright (Fredrik Persson) går ut i V86-1 (kl 20:30) med 125 000 kronor till vinnaren mot V75-härdade Waffle Cone (Erik Adielsson).
V86-3 (kl 20:52) är ett stostayerlopp med Sharp Dream (Joakim Lövgren), Tropicana Ås (Carl Johan Jepson) samt J.J. (Carlos Söderström), som senast tog första segern på elva månader.

Quick Pay-pokalen (kl 21:14) med 125 000 kronor till vinnaren välkomnar Felicity Shagwell (André Eklundh) tillbaka!
Stjärnstoet stöter bland annat på Zahra Mil (Christoffer Eriksson), Ajabaja (Björn Goop) och Activated (Carl Johan Jepson).

Åbys avslutande V86-7 (kl 21:40) med 125 000 kronor till vinnaren bjuder på Holy Water (Christoffer Eriksson) och Ready Cash-italienaren Zaccaria Bar (Björn Goop)!

Felicity Shagwell

Felicity Shagwell är tillbaka i Quick Pay-pokalen!

Solvalla

I lopp 2 (kl 18:39) får vi åter kolla in Inti Boko (Jorma Kontio) som inlett karriären med tre segrar!

V86-4 (kl 21:03) bjuder på Largo (Hans-Owe Sundberg) från framspår mot Must Have (Pierre Nyström) och Rex Lane (Örjan Kihlström).
I V86-6 (kl 2125) syns flera V75-bekanta som Handsome Pelle (Jorma Kontio), Green Keeper U.S. (Örjan Kihlström) och Hector Boko (Dennis Spangenberg) som kommer från seger under tyska derbyhelgen!

Örjan Kihlström får åter sitta upp bakom Untersteiner-tränade Darling Harbour i V86-8 (kl 21:51), som har två raka segrar.

Torsdag 30 augusti

Örebro

Vincent Zaz (Nicklas Westerholm) går ut i lopp 3 (kl 19:15) mot Red White n Blue (Ulf Ohlsson) och Roofer (Örjan Kihlström)
I lopp 4 (kl 19:38) kan treårige Onkel K.J. (Jorma Kontio) ta sin tredje raka seger.

Med 25 000 kronor till vinnaren i lopp 7 (kl 20:44) ser vi Palermo Broline (Örjan Kihlström) mot J.S.Apollo (Jan Silvén) och Track Angle (Kaj Widell).

Skellefteå

V64-5 (kl 20:56) körs över 2 140 meter. I loppet gör Rosso Pomodoro (John Östman) första starten för Gabriella Laestander. Åttaåringen har inte startat sedan september ifjol.

Bland motståndarna syns Västerbo Fantast (Hanna Olofsson), Selmer I.H. (Samu Sundqvist) samt Labero Broline (Daniel Wäjersten) som senast tog sin första seger på över ett år!

Martin Engström
Dela inlägg:

Kommentera inlägg