Vecka 32: Vardagskollen

Storloppshelg denna veckan men först bland annat fina fyraåringar på Solvalla under tisdagen.
Här är lite av veckans godbitar innan helgen tar vid.

Måndag 6 augusti

Måndagen ger oss lunchen från Östersund som senare följs av Färjestad och Halmstad på kvällen. Måndagen erbjuder inget V64-spel för travet.

Östersund

  • Lopp 1 (kl 12:45):
    V75-vinnaren Cameron Dream (Mattias Djuse) startar tillsammans med Etosha Boko (Ulf Ohlsson).

Färjestad

  • Lopp 6 (kl 20:19):
    Fairplay Pellini (Jorma Kontio)
    , ännu segerlös efter sex starter i år, startar mot B.W.T.Ceasar (Tuomas Korvenoja), Enjoy The Life (Oskar J Andersson) och Frisco Runner (Carl Johan Jepson).
  • Lopp 7 (kl 20:41):
    Smokey Herman (Carl Johan Jepson)
    går ut över 2 140 meter mot Dulco di Quattro (Björn Goop), Ritzo (Oskar J Andersson) och J.S.Apollo (Jan Silvén).

Halmstad

  • Lopp 3 (19:15):
    Treåringslopp med bland annat Frankenstein Am (Adrian Kolgjini) som gick för 450 000 kronor på Kolgjini Sales 2016. I loppet startar även Tiger Face (Peter Untersteiner) som senast debuterade med andraplats på fin tid.
  • Lopp 5 (kl 20:00):
    Femåringslopp med V75-bekanta som Peakadilly (Steen Juul), Aperfectdream (Jan Norberg) och Cargo Door (Thomas Uhrberg).
  • Lopp 6 (kl 20:22):
    Sommarstayern över 3 140 meter volt. 
    He's a Difficolt regidebuterar för Stefan Persson och ställs mot Pacific Face (Giuseppe Lubrano) och Burning Man (Christoffer Eriksson).
  • Lopp 8 (kl 21:05):
    Danska segerhästarna Ambra Godiva (Steen Juul) och Brandy Laser (Flemming Jensen) möter Garcon Above (Johan Untersteiner).
  • Lopp 9 (kl 21:23):
    Gomez (Christoffer Eriksson) försöker ta årets första seger mot Cantona Mearas (Stefan Persson), Proserpine (André Eklundh) och Imperator (Thomas Uhrberg).
Gomez

Ska Gomez ta årets första seger på måndagen?

Tisdag 7 augusti

Fin sport på Solvalla denna kväll! Även Jägersro arrangerar kvällstrav och Årjäng håller i lunchloppen!

Årjäng

  • Lopp 1 (kl 12:20):
    V75-rutinerade som Global Money (Kristian Lindberg), Quantanamera (Erik Berglöf) och Bazir Dimansche (Preben Sövik) går ut i voltstartslopp.
  • Lopp 4 (kl 13:23):
    X.L.Bygg Palema (Mikael J Andersson)
    ställs mot Eraja Jaam (Jonas Moberg) och Cityglow (Daniel Schützer).

Jägersro

  • Lopp 3 (kl 19:15):
    V75-vinnaren Speedy Foxy Vicane (Thomas Uhrberg)
    årsdebuterar New Muscle Ås (Joakim Lövgren) och Silver Annie (Robert Andersson).
  • Lopp 6 (kl 20:22):
    Fint treåringsloppet med talangen Kennedy (Lutfi Kolgjini) mot Ivory di Quattro (Jeppe Juel), Global Warrior (Johan Untersteiner) och Derby Simoni (Kim Eriksson).
  • Lopp 7 (kl 20:44):
    Uttagningslopp till K.G.Bertmarks minne.
    Magic Happens (Hanna Lähdekorpi) möter Gute Band (Frank Nilsson), Waffle (Peter Arnqvist) och Uptothe Chapel (Oscar Ginman).
  • Lopp 9 (kl 21:23):
    Apapmand (Nicole Marsing)
    debuterar i monté mot Diora Sound (Josefin Ivehag), Jessica Highness (Iina Aho) och Tiptoe (Sophia Jacobsen).
  • Lopp 10 (kl 21:40):
    Fyraåringslopp för ston med On Vogue (Conrad Luguaer) och Catch My Love (Christoffer Eriksson).
Whos Who

Who's Who går ut i fint fyraåringslopp på Solvalla.

Solvalla

  • V64-1 (kl 19:30):
    Fyraåringsserien för ston med 70 000 kronor till vinnaren.
    Odessa Celeber (Örjan Kihlström) ställs mot Virginia Grif (Björn Goop), Beautiful Bacardi (Stefan Melander) och Leka (Kaj Widell).
  • V64-4 (kl 20:36):
    Zagarolo Jet (Marc Elias)
    , med två segrar på tre starter, går ut i treåringslopp mot Mellby Guard (Ulf Ohlsson), Fernando Vixi (Tuomas Korvenoja) och Absurd (Örjan Kihlström).
  • V64-5 (kl 20:56):
    Fyraåringslopp med 100 000 kronor till vinnaren.
    Who's Who (Örjan Kihlström) strider mot Zack's Zoomer (Per Lennartsson), Hard Times (Ulf Ohlsson) och Von Wise As (Björn Goop).
  • V64-6 (kl 21:15):
    Mister Niky (Björn Goop)
    , med tre segrar på fyra starter, möter Magnolia Boy (Fredrik B Larsson), My Dream Art (Jörgen Westholm) och 20 meter bakom Young da Vici (Per Lennartsson).
Mister Niky

Mister Niky går ut över 2 640 meter på Solvalla.

Onsdag 8 augusti

Boden är enda svenskbanan som arrangerar tävlingar denna dag och det med V86-omgång! På Bjerke syns V75-bekanta.

Bjerke

  • Lopp 4 (kl 19:40):
    Dancelli (Olav Mikkelborg)
    möter Ultimate Photo (Frode Hamre) och Clint Classic (Kristian Malmin).

Boden

  • V86-1 (kl 19:20):
    Master Blaster (Ove A Lindqvist) kan ta tredje raka segern i fyraåringsloppet. Även Il Vero Alfredo (Per Gustafsson) startar som har tre raka segrar.
  • V86-4 (kl 20:26):
    Comewithaflash (Mika Forss)
    går ut från bakspår mot Hesiod (Ulf Ohlsson) och Mr Golden Quick (Santtu Raitala).
  • V86-7 (kl 21:26):
    Dusktodawn Sisu (Sandra Eriksson)
    ställs mot Miss Golden Quick (Krister Söderholm), Loke Survive (Robert Bergh) och Carisma Sisu (Ulf Ohlsson).
  • V86-8 (kl 21:48):
    Scandal Plays minne med 100 000 kronor till vinnaren.
    Västerbo Fantast regidebuterar för Hanna Olofsson mot Eder Bob (Ulf Ohlsson) och Angle of Attack (Robert Bergh).
Angle Of Attack

Angle of Attack startar i Scandal Plays minne på Boden.

Torsdag 9 augusti

Lindesberg arrangerar lunchen och där sedan V64 körs från Bollnäs. Även Kalmar bjuder på kvällstrav med breddlopp.

Lindesberg

  • Lopp 1 (kl 12:20):
    Stayerlopp med Emile Zola Sisu (Jorma Kontio), fem segrar på sex starter, som möter Valborg Marje (Paw Mahony).
  • Lopp 2 (kl 12:41):
    Snabblopp med Mon Etoile (Dennis Spangenberg) mot Cat's Klondike (Carl Johan Jepson), Hochthereitis Sox (Kenneth Haugstad) och Djorkaeff Sisu (Kim Moberg).
  • Lopp 4 (kl 13:23):
    Mellby Demon (Jorma Kontio)
    är tillbaka efter halvårs uppehåll mot Sugar Daddy (Kaj Widell), Quantum Outlook (Carl Johan Jepson) och Tobacco (Kenneth Haugstad).

Kalmar

  • Lopp 5 (kl 20:00):
    Habitat (Robin Swedberg)
    möter Flash Håleryd (Peter H Sjöberg) och Daydream Rapida (Hans Crebas).
Philip Ess

Derbyvinnaren Philip Ess selas ut på Bollnäs.

Bollnäs

  • V64-3 (kl 20:14):
    Derbyvinnaren Philip Ess (Örjan Kihlström) möter Tekno Eld (Ulf Ohlsson) och Månlykke Am (Jan Olov Persson) där vinnaren belönas med 150 000 kronor.
  • V64-5 (kl 20:56):
    Hermine Boko (Per Lennartsson)
    med två raka segrar ställs mot Qiao Q.L. (Nicklas Westerholm) och Alliss Wadd (Tomas Pettersson).

Martin Engström

Dela inlägg:

Kommentera inlägg