Vecka 31: Vardagskollen!

Topptrav denna vecka från Åbergskvällen på tisdagen och onsdagen från Mantorp!
Detta får ni inte missa i veckan:

Måndag 30 juli

Tingsryd ger oss lunchtävlingarna där sedan Solänget arrangerar V64-kvällen med Rättvik som saxbana.

Tingsryd

  • Lopp 3 (kl 13:02):
    I snabbloppet startar Bubba Degato (Joakim Lövgren) mot Salma Silvio (Fredrik Persson), Tapiro Jet (Johan Untersteiner) och Silver Annie (Robert Andersson).

Rättvik

  • Kvalloppet:
    Franske Entrepreneur kvalar för regi Jörgen Westholm.
    Hästen tränades tidigare av Björn Goop och har inte startat sedan 21 juli 2017.
  • Lopp 1 (kl 18:30):
    Inti Boko (Jorma Kontio) gör sin andra start för karriären.
    Hästen debuterade genom att segra på topptid!
  • Lopp 6 (kl 20:22):
    Fairplay Pellini (Jorma Kontio) är tillbaka efter varit ifrån sedan april. Möter här Sete (Oskar J Andersson) och Dust Collector (Mattias Djuse).
  • Lopp 7 (kl 20:44):
    V75-vinnaren Rita C.D. (Hans R Strömberg) går ut mot Mr Perfection (Kevin Oscarsson).

Solänget

  • V64-1 (kl 19:30):
    Sommarsprintern innehåller comebackande Corky (Krister Söderholm).
  • V64-4 (kl 20:36):
    Oscar Berglunds Quality Tilly (Ulf Ohlsson) ställs mot From The Mine (Micael Melander) och Castle Rose (Jan Ove Olsen).
Intiboko

Inti Boko vid överlägsna debutsegern.

Tisdag 31 juli

Hugo Åbergskvällen på Jägersro! På lunchen körs det lopp från Hagmyren.

Hagmyren

  • Lopp 4 (kl 13:23):
    Sugar Daddy (Kaj Widell) går iväg från 20 meters tillägg, liksom Colbert (Nicklas Westerholm) som fått ett lopp i kroppen efter lång frånvaro.

Jägersro

  • Lopp 2 (kl 17:50):
    Spartak Face (Conrad Lugauer) stöter på Zidane Grif (Ulf Ohlsson)
  • Malmö Stads Pris (kl 18:36):
    Långloppet med 250 000 kronor till vinnaren.
    Reckless (Björn Goop) går iväg över 40 meters tillägg.
  • V75-1 Stoeliten (kl 19:10):
    Stefan Perssons Darling Mearas ställs mot hemmahästen Mulligan (Thomas Uhrberg) samt Maori Time (Erik Adielsson).
  • V75-2 Premio Going Kronos (kl 19:33):
    Treåringslopp med 600 000 kronor till vinnaren.
    Hemmahästen Holy Water (Christoffer Eriksson) ställs mot Zahra Mil (Örjan Kihlström), Zipper Kronos (Alessandro Gocciadoro) och Zelig Kronos (Wilhelm Paal).
  • V75-3 Prix Cagnes-sur-Mer (kl 19:56):
    Fyraåringsloppet innehåller bland andra Calle Crown (Christoffer Eriksson), Enterprise (Björn Goop) och Von Wise As (Pietro Gubellini).
Darling Mearas

Darling Mearas går iväg från bra läge i Stoeliten.

  • V75-4 (kl 20:19):
    Coktail Fortuna (Robert Bergh) kan ta sjätte raka segern! I loppet comebackar Breidabliks Nubbe (Conrad Luguaer).
  • V75-5 (kl 20:41):
    Gina Schermer (Rick Ebbinge) startar från bakspår i snabblopp mot bland andra Uccello Jet (Christoffer Eriksson) och Glenn Boko (Björn Goop).
  • Hugo Åbergs Memorial (kl 21:06):
    Propulsion (Örjan Kihlström) kan ta tredje raka Åbergssegern!
    Stallkamraten Heavy Sound (Kenneth Haugstad) kan utmana liksom Diamanten (Erik Adielsson).
Propulsion

Tar Propulsion tredje raka Åbergssegern!?

Onsdag 1 augusti

Mantorp är veckans V86-bana med flera topplopp!

  • Lopp 3 (kl 18:53):
    Åke Lindbloms Athos Race ställs mot Le Vicomte (Peter Untersteiner) och Hakon von Haithabu (Kim Eriksson).
  • V86-1 (kl 19:20):
    Uppohoppa (Örjan Kihlström) går ut över 2 640 meter mot Extra Fudge (Jorma Kontio), Dreamboy As (Björn Goop) och Great King Wine (Stefan Söderkvist).
  • V86-2 (kl 19:43):
    Unghäststjärnan Coin Perdu (Erik Adielsson) årsdebuterar!
  • V86-4 (kl 20:26):
    Femåringsloppet Kjell P Dahlströms minne med 200 000 kronor till vinnaren.
    Generaal Bianco (Peter Untersteiner) möter Cyber Lane (Johan Untersteiner)!
7 Generaal Bianco Mal Lj

Generaal Bianco går ut i Kjell P Dahlströms minne.

  • V86-5 (kl 20:46):
    Musique d'Inverne (Erik Adielsson) ställs mot Conrads Rödluva (Örjan Kihlström) och Activated (Carl Johan Jepson).
  • V86-7 (kl 21:26):
    Carabinieri (Peter Untersteiner) är tillbaka mot Sorbet (Örjan Kihlström) och Whitehouse Express (Björn Goop).
  • V86-8 (kl 21:46):
    Candy La Marc (Johan Untersteiner) gör andra starten för säsongen mot Mily (Peter Untersteiner).

Torsdag 2 augusti

På torsdag körs det tävlingar från tre banor i landet.
Umåker arrangerar lunchtävlingarna, där sedan Åby bjuder på fin kväll med V64. Under kvällen tävlas det även på Visby.

Umåker

  • Lopp 2 (kl 12:41):
    I uttagningslopp till dam-SM gör Jaguar Håleryd (Malin Viklund) comeback efter varit ifrån sedan mars. Hästen har fyra segrar i sina sex senaste starter.
  • Lopp 4 (kl 13:23):
    From Above-sonen Hamilkar Boko (Robert Dunder), med 4/8 denna säsongen, möter New Joker (Ove A Lindqvist) som har statistiken 5/8.

Visby

  • Lopp 4 (kl 18:38):
    Femårige Echo Gamble (Torbjörn Östergren), debutvann senast och gör här andra starten i karriären!
  • Lopp 5 (kl 19:00):
    Ice Coin (Claes Sjöström) kan ta tredje raka segern i karriären.
  • Lopp 6 (kl 19:22):
    Al's Winnermede (Kim Eriksson) går iväg från 40 meters tillägg. Hästen kommer med seger i ryggen!
Poet Broline

Poet Broline startar i snabblopp på Åby under torsdagen.

Åby

  • Kvalloppet:
    Bland annat ostartade Hilda C.D.-avkomman Snobben C.D. (Susanne Ohme).
  • V64-1 (kl 19:30):
    Lexington Hall (Carl Johan Jepson) från bra utgångsläge möter Vincent I.T. (Henna Halme) och där Ronzon Face regidebuterar för Björn Goop.
  • V64-3 (kl 20:14):
    Uttagningslopp till dam-SM där Tropicana Ås (Sofie Ericsson) bland andra möter Mellby Diamant (Iina Aho) som årsdebuterar och gör första starten för Goop.
  • V64-4 (kl 20:36):
    Copper Beech-sonen, Alcantara Beech (Mars Elias), kan ta fjärde segern i sjätte starten.
  • V64-5 (kl 20:56):
    Poet Broline (Peter Untersteiner) går iväg från spår 1 i snabbloppet, mot bland andra Probo O.P. (Wilhelm Paal) som har fått lopp i kroppen.
  • V64-6 (kl 21:15):
    Stolopp med Julia af Solnäs (Peter Untersteiner) och Ile Saint Louis (Carl Johan Jepson).

Martin Engström

Dela inlägg:

Kommentera inlägg