Vecka 31: Helgkollen

Sommartravet avslutas, montén förgyller lördag kvällen och på söndag är det uttagningsdramatik!
Här är helgloppen som sticker ut:

Fredag 3 augusti

Vaggeryd ger oss lunchtävlingarna, följt av tävlingar från Gävle (V64), Skellefteå och Örebro.

Vaggeryd

  • Lopp 1 (kl 12:45):
    Högkapable Dolan Spring (Johnny Takter) gör sin första start på 1,5 år och debuterar för Helena Burman.
    Niagara Broline (Johan Untersteiner) gör andra starten efter långa frånvaron.
  • Lopp 6 (kl 14:30):
    Tioåringen Rally Sven (Thomas Linder) har två segrar på tre starter i år. Före det segerlös i över tre år.
Dolan Spring

Tidigare Untersteiner men nu Helena Burman - Dolan Spring comebackar på Vaggeryd.

Örebro

  • Lopp 4 (kl 19:38):
    Nurmos-tränade Marrakesh (Jorma Kontio), som debuterade med överlägsen seger, gör sin andra start.
  • Lopp 5 (kl 20:00):
    Treåringslopp med 50 000 kronor till vinnaren. Danilo Brick (Jorma Kontio), som inlett karriären med två raka segrar, möter bland andra Joke Face-sonen Joke Ribb (Carl Johan Jepson).
  • Lopp 7 (kl 20:44):
    I Hästägarpokalen går Wollafur (Juhani Partanen) iväg från 40 meters tillägg mot Bo C. (Jorma Kontio).

Gävle

  • V64-3 (kl 20:14):
    I Damklubbens Guldlopp med 60 000 kronor tlll vinnaren startar fyraåringsstjärnan Very Kronos (Erik Adielsson).
  • V64-4 (kl 20:36):
    Supersprinten över 1 140 meter bjuder bland andra på Hierro Boko (Erik Adielsson).
  • V64-5 (kl 20:56):
    Uttagningslopp till dam-SM där Lotus Gil (Jenny A Björk) går iväg från bakspår mot Dominator DT (Annsofie Bergfeldt) och Corky Ramirez (Linda Forsberg).
Very Kronos

Fyraåringsstjärnan selas ut på Gävle

Lördag 4 augusti

Sommartravets final på Örebro och montéfest på Bergsåker är lördagens höjdpunkter. På förmiddagen körs det tävlingar från Jägersro.

Jägersro

  • Lopp 2 (kl 11:32):
    V75-bekanta Greece Boko (Susanne Ohme) går ut i breddlopp.
  • Lopp 6 (kl 13:02):
    Bazir Dimanche (Preben Sövik) går ut i breddlopp mot bland annat Exquisite Sisu (Per Nordström), Zjanti River (Solbritt Åkerblom) och där Gibbe Roni (Bo Örberg) gör sin 150:e start i karriären.

Mons, Belgien

  • Grand Prix de Wallonie (kl 16:30):
    108 000 euro till vinnaren med fina hästar som Uza Josselyn (Alexandre Abrivard), Aubrion du Gers (Joseph Verbeeck) och Billie de Montfort (Rick Ebbinge).

Rättvik

  • V75-1 (kl 16:20):
    Erik Sting (Carl Johan Jepson)
    stöter på M.T.Joinville (Jorma Kontio) och stallkamraten Linus Boy (Kim Eriksson).
  • V75-3 (kl 17:04):
    Ego Boys Minne, omgångens Gulddivision, körs över 1 640 meter med Canari Match (Örjan Kihlström) mot Queer Fish (Kaj Widell) och Charrua Forlan (Hans-Owe Sundberg).
Charruaforlan

Charrua Forlan går ut i Gulddivisionen.

  • V75-5 (kl 17:50):
    I Bronsdivisionen ska Man At Work (Jorma Kontio) komma ikapp Highspirit (Troels Andersen) som tagit fem segrar på sex starter i år.
  • V75-7 (kl 18:44):
    Sommartravets final med 300 000 kronor till vinnaren.

    On Track Piraten (Hans R Strömberg) startar med 40 meters tillägg och möter Volocity de Vie (Jorma Kontio) och Orebro Intn'l-vinnaren Just Wait And See (Christoffer Eriksson).

Bergsåker

  • Lopp 6 (kl 20:45):
    Montéstjärnan Nantucket (Sofia Adolfsson)
    årsdebuterar där vinnaren belönas med 100 000 kronor.
    I loppet startar även montédebutanterna Vic de Luxe (Jonathan Carre) och Gocciadoro-tränade Tantalio (Maria Holmen).
Nantucket

Nantucket är tillbaka till start!

Meadowlands

På Meadowlands körs Hambletonian klockan 23:14.

Söndag 5 augusti

Fin sport från Romme med Grand Slam och E3-uttagningar, derbydags nere i Berlin och derbyuttagningar på Charlottenlund i Köpenhamn! Söndagen inleds med trav från Dannero.

Romme

  • GS75-1 (kl 15:50):
    Even's Cool Boy (Robert Dunder)
    , med vass insats senast, möter Devil Sound (Anders Zackrisson) som ståtar med fyra raka andraplatser.
  • GS75-3 (kl 16:30):
    Fortune Mearas (Ulf Ohlsson)
    tävlar mot Flight Dynamics (Ulf Eriksson)!
  • GS75-4 (kl 16:50):
    Långa E3-vinnaren Zara Kronos (Joakim Lövgren) är åter och kan ta seger nummer sex i år.
  • GS75-5 (kl 17:10):
    Global Withdrawl (Erik Adielsson)
    strider mot Ad Hoc (Jorma Kontio), Betting Gangster (Carl Johan Jepson) och Riptide R.D. (Pierre Nyström).
  • GS75-7 (kl 17:48):
    Ännu obesegrade Indiana Boko (Jorma Kontio) jagar finalplats mot Flash Am (Kenneth Haugstad) och Staro Miami (Mika Forss).
Zara Kronos

Zara Kronos siktar in sig på ny E3-finalplats.

Berlin

  • Lopp 5 (kl 14:42):
    Mr Lindy (André Eklundh), Victorious Star (Marc Elias)
    och Star Advisor Joli (Rudolf Haller) möter Cash Hanover (Michael Nimzcyk) och Gilda Newport (Dion P. Tesselaar).
  • Lopp 8 (kl 15:56):
    Super Trot Cup 2018 med 35 000 euro till vinnaren.
    Trecciadoro Rex (Robin Bakker) möter bland annat Friend of Nature (Björn Goop), Arsenal (Peter Untersteiner) och Den of Warlock (Markus Niklasson).
  • Derbyrevanschen (kl 16:48):
    Norton Commander (Conrad Luguaer)
    ställs mot Malmqvist-tränade Flying Fortuna (Rick Ebbinge), Tsunami Diamant (Robin Bakker) och Portland (Björn Goop).
  • Tyska travderbyt (kl 18:00):
    Derbyt, med 102 816 euro till vinnaren innehåller bland annat Chapter One (Michael Nimczyk) och Standbyme (Björn Goop).
Norton Commander

Norton Commander är på plats i Berlin på söndagen!

Charlottenlund

  • Lopp 9 (kl 16:42):
    Johan Untersteiner är på plats på Charlottelund med Cuba Libre Ice.

Martin Engström

Dela inlägg:

Kommentera inlägg