Vecka 30: Vardagskollen!

Jubileumsjakt på tisdagen är en av höjdpunkterna denna vecka!
Här är lite av vardagens måsten:

Måndag 23 juli:

Åby håller i måndagens lunchlopp. På kvällen körs det V64 från Rättvik, där Mantorp är saxbana.

Åby

  • Lopp 1 (kl 12:20):
    Långlopp med Aramis Amok (Robert Bergh) mot Counterfeightr (Markus Niklasson) och årsdebuterande Takestwoforatango (Conrad Luguaer).

Rättvik

  • Lopp 1 (kl 18:20):
    Ready Cash-sonen Zodiac Kronos (Ulf Ohlsson) debuterar. 
  • Lopp 3 (kl 19:05):
    Stayerlopp med regidebuterande My Dream Art (Jörgen Westholm) mot Tornado Gel (Nicklas Westerholm) och Emile Zola Sisu (Jorma Kontio).
  • Lopp 6 (kl 20:14):
    Man At Work (Jorma Kontio)
    gör sin andra start för Timo Nurmos mot Global Unlimited (Kim Moberg) och Kashmary Night (Ulf Ohlsson).
  • Lopp 9 (kl 21:15):
    Valeur (Sandra Eriksson)
    startar med lopp i kroppen mot Colbert som gör första starten hos Nicklas Westerholm).
Valeur

Valeur startar på Rättvik under måndagskvällen.

Tisdag 24 juli

Fin tisdag med topptävlingar från Solvalla på kvällen! Jägersro är saxbanan och på lunchen körs det lopp på Oviken.

Oviken

  • Lopp 5 (kl 13:44):
    Fyraåringen Weekend Fun (Rikard N Skoglund) gör nionde starten för säsongen.
  • Lopp 7 (kl 14:23):
    Assault (Rikard N Skoglund) går iväg från spår 1 mot stallkamraten Tweener (Jan-Olof Johansson).

Jägersro

  • Kvalloppet:
    Picasso C.D.
    , som tidigare tillhörde Stig H Johansson, kvalar för tränare Mikael Pilenberg.
    Hästen har inte startat sedan 2016.
  • Lopp 3 (kl 19:15):
    New Moon Pellini (Peter Untersteiner)
    jagar årets första seger mot Digital Yankee (Robert Bergh) och duktiga Sharp Dream (Joakim Lövgren).
  • Lopp 5 (kl 20:00):
    Snabblopp med Niagara Broline (Johan Untersteiner) tillbaka efter ett år ifrån banan.
Policy Of Truth

Policy of Truth tävlar om en plats i Jubileumspokalen på Solvalla.

Solvalla

  • Lopp 3 (kl 18:44):
    Femåringsloppet med 100 000 kronor och plats i Jubileumspokalen åt vinnaren.
    Policy of Truth (Erik Adielsson) möter bland annat Makethemark (Ulf Ohlsson) och Milligan's School (Ulf Eriksson).
  • Lopp 4 (kl 19:30):
    Sommarfavoriten för ston med 100 000 kronor till vinnaren.
    Segerrika stona A Sweet Dance (Johnny Takter) och Musique d'Inverne (Erik Adielsson) möts.
  • Lopp 8 (kl 20:56):
    Fyraåringslopp med Global Undecided (Jorma Kontio) mot Roofparty (Kevin Oscarsson) och Chapter N.Deo (Örjan Kihlström).
  • Lopp 9 (kl 21:18):
    Sommarfavoriten för treåringar med 200 000 kronor till vinnaren!
    Flight Dynamics (Per Lennartsson) möter dyringen Forfantone Am (Örjan Kihlström) och Smokin Joe (Adrian Kolgjini).
A Sweet Dance Mal

A Sweet Dance stöter på Musique d'Inverne på Solvalla!

Onsdag 25 juli

V86-kvällen håller till på Östersund blev svenskt Kallblodsderby. På eftermiddagen körs det tävlingar på småländska Vaggeryd.

Vaggeryd

  • Lopp 7 (kl 17:08):
    Breddlopp med flera rutinerade till start.
    Pokemon Ås (Alicia J Larsson) möter Nobel Southwind (Henriette Larsen) och Robert Berghs Re Doc (Preben Sövik).

Östersund

  • V86-1 (kl 19:20):
    Hästägarekannan med 60 000 kronor till vinnaren.
    Harper Hanover-sexan Tesio (Robert Bergh) är tillbaka på banan igen!
  • V86-3 (kl 20:06):
    Derbystoet för kallblod med bland annat Stjärnblomster (Örjan Kihlström).
  • V86-5 (kl 20:46):
    Sven O Perssons minne med 100 000 kronor i förstapris innehåller bland annat Månprinsen A.M. (Gunnar Melander).
Manprinsen

Månprinsen A.M. besöker Bergsåker på onsdagen

  • V86-7 (kl 21:27):
    Kallblodsderbyt med 700 000 kronor till vinnaren!
    Tekno Eld (Ulf Ohlsson) är den klare favoriten.

Torsdag 26 jul

Lindesberg håller i lunchtävlingarna, där sedan Boden arrangerar V64-kvällen.
Saxbanor under kvällen är Visby och Gävle.

Lindesberg

  • Lopp 1 (kl 12:20):
    Ett mycket fint lopp med flera namnkunniga.
    Builder's Caviar (Jorma Kontio) möter comebackande Falk on Hill (Johnny Takter).
  • Lopp 2 (kl 12:41):
    Perfect Dynamite (Hans R Strömberg) gör comeback efter över ett år ifrån banan.

    Möter bland annat Lukas Zaz (Nicklas Westerholm).
  • Lopp 3 (kl 13:02):
    Crowd Pleaser (Mattias Djuse)
    går ut i stoloppet mot Windy Cindy (Carl Johan Jepson).

Visby

  • Lopp 3 (kl 18:15):
    O.P.Q.C. (Markus B Svedberg)
    går iväg från 40 meters tillägg och möter 20 meter framför sig bland annat Sheriffen (Thomas Jonsson).

Gävle

  • Lopp 5 (kl 20:00):
    Island Life (Peter G Norman)
    med lopp i kroppen går iväg från 20 meters tillägg tillsammans med Mr Perfect (Per Linderoth).
    Från start gör Marvelous (Jorma Kontio) andra starten för regi Timo Nurmos
Dusktodawn

Dusktodawn Sisu har god segerchans under torsdag kvällen på Boden.

Boden

  • Lopp 3 (kl 18:42):
    Treårige Crown Prince W.W. (Rikard N Skoglund) har inlett karriären lovande med tre segrar på fem starter. Stöter på Imma Hanover (Ulf Ohlsson).
  • Lopp 5 (kl 19:30):
    Giampaolo Minucci besöker Boden och kör Tranquillo i Björnkampen mot Master Blaster (Rikard N Skoglund) som årsdebuterade med seger.
  • Lopp 7 (kl 20:14):
    Dusktodawn Sisu (Sandra Eriksson) går iväg från spår 2
    mot V75-rutinerade Happy Hayley (Jens Eriksson) och Clear Eyes (Hanna Olofsson).
  • Lopp 9 (kl 20:56):
    Valley Streamline (Magnus Teien Gundersen)
    möter Kossu Sisu (Ulf Ohlsson) och där Andover Streamline (Roger Nilsson) gör sin fjärde start efter långa frånvaron.
  • Lopp 10 (kl 21:15):
    V75-hästen Miss Golden Quick (Krister Söderholm)
    möter New Flame (Ulf Ohlsson), Jazza Håleryd (Ove A Lindqvist) och Rally Esset (Rikard N Skoglund).

Martin Engström

Dela inlägg:

Kommentera inlägg