Vecka 30: Helgkollen

Bollnäs är lördagens V75-bana denna helg. På söndag är det Grand Slam från Åmål och årgångslopp från Danmark!

Fredag 27 juli 

På Rommetravet och Halmstad är det så kallat nattrav. Lunchens V65-omgång kommer från värmländska Färjestad.

Färjestad

  • Lopp 1 (kl 12:45):
    Björn Goop med Mister Niky kan ta ännu en seger.
    I loppet startar även Kid Vacation (Veijo Heiskanen) och Ferrell (Jonny Stjernström).
  • Lopp 2 (kl 13:06):
    Åttaårige Carlos C. (Peter Ådefors) vann för två år sedan sitt allra första lopp!
    I år har hästen lyckats vinna ytterligare två gånger på tre starter!
  • Lopp 3 (kl 13:27):
    Flera V75-rutinerade som Quite Windy (Anna Sedström), Te Quiero Grif (Veijo Heiskanen) och Pampalo (Björn Goop).
    I loppet startar även Gocciadoro-tränade Unbelieveable As (Carl Johan Jepson).
  • Lopp 5 (kl 14:09):
    Segerrike Erwin (Stefan Söderkvist) går iväg från bakspår i snabblopp.

Halmstad

  • Kvalloppet:
    Både Prosperous (Marcus Lindgren) och Aperfectdream (Robert Bergh) går ut i kvallopp efter att ha galopperat bort sig från tävlingarna.
    New Rae, som ej tävlat 1,5 år och som tidigare tillhörde Björn Goop, kvalar för Peter Untersteiner.
  • Lopp 4 (kl 21:32):
    Försök 1 i Midnattsloppet.
    I Am Sober (Robert Bergh) kan ta fjärde segern i sjunde starten i år.
  • Lopp 5 (kl 21:52):
    Försök 2 i Midnattsloppet.
    Pompano Euphoria (Kim Eriksson) gör comeback efter fyra månaders uppehåll mot kapable Celebrus Nova (Markus Waldmüller).
  • Lopp 6 (kl 22:15):
    Treåringslopp med segerhästarna Ivory di Quattro (Christoffer Eriksson) och Googla In (Johan Untersteiner).
  • Lopp 9 (kl 23:16):
    V75-vinnaren Gizmo de Veluwe (Niclas Benzon)
    möter Dizzy River (Peter Arnqvist) och Global Raceway (Yngve Wallgren) i amatörloppet.
Kloeverallover

Klöver All Over går ut i midnattssprinten på Romme

Romme

  • V64-1 (kl 19:30):
    Midnattssprinten över 1 140 meter innehåller startraketer som Ebony Boko (Jörgen Westholm) och Klöver All Over (Rebecca Dahlén).
  • V64-3 (kl 20:13):
    Scarpia (Nicklas Westerholm)
    är tillbaka efter fem månaders uppehåll. 
    Ska hämta in 20 meter på Green Keeper U.S. (Daniel Olsson).
  • V64-6 (kl 21:17):
    Stayerloppet blir sevärt med bland andra On Track Piraya (Nicklas Westerholm) mot Barkevious Mingo (Carl Johan Jepson).
    I loppet gör även Drew Brees (Olle Alsén) sin andra start efter lång frånvaro.
Queer Fish

Queer Fish kan bli svårslagen i Bollnäsloppet!

Lördag 28 juli

Bollnäs är lördagens V75-bana med sitt Bollnäsloppet! På kvällen är det trav från Kalmar!

Bollnäs

  • Lopp 1 (kl 14:45)
    I montéloppet syns åter Lincoln Lawyer och som körs av Sofia Adolfsson. Hästen har inte startat i monté sedan i höstas.
  • V75-1 (kl 16:20):
    Berne Gustafsson-tränade Wellino Avenue (Magnus Jakobsson) ställs mot Loke Survive (Nicklas Westerholm) och Eelis (Jorma Kontio)
  • V75-4 (kl 17:27):
    Kallblodsloppet ser ut att bli en duell mellan Nordby Fröy (Jan Roar Mjölneröd) och B.W.Sture (Örjan Kihlström).
  • V75-3 (kl 17:15):
    Bollnäsloppet med 200 000 kronor till vinnaren.

    Queer Fish (Kaj Widell) tar sig an Redén-hästarna In Vain Sund (Daniel Redén), Canari Match (Örjan Kihlström) samt hemmahästen Spitcam Jubb (Petter Karlsson).
  • V75-7 (kl 18:42):
    Sir Q.C. (Ulf Ohlsson)
    går ut över trivsam distans mot Antonio Tabac (Oskar Kylin Blom), Linus Boy (Örjan Kihlström) och Sobel Conway (Peter Untersteiner).
Sir Qc

Sir Q.C. går ut i V75-7.

Söndag 29 juli

Från Åmål hämtar vi Grand Slam-omgången och på danska Ålborg har jag stort intresse i årgångslopp!
Solvalla kör lopp med start på förmiddagen och på Dannero är det uttagningar till Kallblodskriteriet.

Dannero

  • Lopp 2 (kl 14:22):
    Tekno Odin-sonen, Eld Rask (Ulf Ohlsson), går ut i Kriterieuttagning.
  • Lopp 4 (kl 15:06):
    Ännu obesegrade Rappstjernen (Öystein Tjomsland) gör sin fjärde start.

Åmål

  • GS75-3 (kl 16:30):
    Magnus Jakobssons Fossens Bonus jagar första årssegern mot Victor A.U. (Torbjörn Jansson) och Montdore (Robert Bergh).
  • GS75-6 (kl 17:30):
    Eric Martinsson-tränade Zolo Sensation (Carl Johan Jepson) kan ta fjärde segern i nionde starten i år.
Fossens Bonus

Ska Fossens Bonus ta första årssegern på Åmål?

Rovaniemi, Finland

  • Lopp 5 (kl 13:24):
    V75-vinnaren Miss Golden Quick (Mika Haapakangas) startar på Boden 26 juni och sedan här i Finland på söndagen.
  • Lopp 8 (kl 15:08):
    Vic de Luxe (Mika Haapakangas)
    ställs mot Camelot Sisu (Hannu Torvinen) och svenskbekante Wilda Tigern Jack (Mika Forss).

Århus

  • Lopp 6 (kl 15:00):
    Alex Tröjborg (Kasper K Andersen)
    ställs mot Twigs Briard (Mats Hviid Nielsen), Triton Neergård (Jeppe Juel) och Offshore Man (Flemming Jensen).
  • Lopp 7 (kl 15:22):
    Jydsk Grand Prix för treåringar med 250 000 danska kronor till vinnaren.

    Da Vinci Peak (Steen Juul) duellerar främst mot Dontpaytheferryman (Birger Jørgensen).
  • Lopp 9 (kl 16:09):
    Jydsk Grand Prix för treåriga ston med 175 000 danska kronor till vinnaren.
    Tomas Malmqvist-tränade och familjens stjärna, Donna di Damgård (Ken Ecce), går iväg från spår 4!

Martin Engström

Dela inlägg:

Kommentera inlägg