Vecka 28: Vardagskollen

V86 far ut till Gotland på onsdagen och överlag håller även V64-kvällarna mycket god klass!
Här är lite av veckans intressanta starter:

Måndag 9 juli

Rättvik håller i V64-tävlingarna där småländska Tingsryd bjuder på breddlopp. Till lunchen är det Eskilstuna!

Eskilstuna

  • Lopp 3 (kl 13:02):
    Roger Walmann selar ut både Hipster (Kenneth Haugstad) och Vida Loca Bi (Torbjörn Jansson) som möter bland annat Handsome Pelle (Jorma Kontio) och Lima Star (Ulf Eriksson).
  • Lopp 4 (kl 13:23):
    Högkapable Carmine Am (Markus B Svedberg) gör andra starten för säsongen mot Sloppy Joe (Peter G Norman), Hawk Cliff (Jorma Kontio), Electrical (Hans-Owe Sundberg) och D'Laina (Claes Sjöström).
  • Lopp 8 (kl 14:40):
    Chip n'Joy (Nicklas Westerholm)
    är ännu segerlös den här säsongen och gör här femte starten. Från tillägget möter han Euklid A.T. (Per Lennartsson), Mr Dream Coktail (Kenneth Haugstad) och Rhesos Face (Carl Johan Jepson).

Tingsryd

  • Lopp 7 (kl 20:44):
    V75-hästen Alex Tröjborg (Carlos Söderström) gör femte starten för säsongen. Hästen kan ta sin första seger sedan 11 september 2016.

Eskilstuna

  • Lopp 4 (kl 19.30):
    Snabblopp inleder V64 med bland annat Digital Yankee (Robert Bergh), Lamino (Jorma Kontio) och Minnestads Ecuador (Micael Stjernström).
  • Lopp 7 (kl 20:36):
    Femåringslopp med 100 000 kronor till vinnaren med Muscle Hustle (Robert Bergh), Makethemark (Ulf Ohlsson), Milligan's School (Ulf Eriksson) och där Policy of Truth (Erik Adielsson) startar med lopp i kroppen!
  • Lopp 9 (kl 21:15):
    National Prince (Erik Adielsson)
    startar från perfekt utgångsläge mot Sambuca Knight (Robert Bergh) och Västerbo Grosbois (Rauno Pöllänen).
  • Lopp 11 (kl 21:51):
    Hilda Zonett-dottern Frida Zonett (Caroline Åkerlund) stöter på V75-tvåan Prima Italia (Henna Halme).
Policy Of Truth

100 000 kronor väntar vinnaren i femåringsloppet som Policy of Truth startar i.

Tisdag 10 juli

Skellefteå ger oss lunchtävlingarna där nationalbanan Solvalla tar vid mot kvällen med Hoting och Jägersro som saxbanor.

Skellefteå

  • Lopp 1 (kl 12:20):
    Femåringen Giel Wielinga (Christian Månsson) har vunnit tre av fem starter i år där V75-härdade Art Vandelay (Petter Lundberg) gör sin andra start för säsongen.

Jägersro

  • Lopp 3 (kl 19:15):
    Kung Edward (Christoffer Eriksson)
    möter Bubba Degato (Joakim Lövgren) och Tapiro Jet (Johan Untersteiner).
  • Lopp 4 (kl 19:38):
    Kapable Celebrus Nova (Marcus Waldmüller) gör tredje starten för säsongen mot Royaldoodle (Preben Sövik).
  • Lopp 7 (kl 20:44):
    Italienarna Vis Dell'Olmo (Wilhelm Paal) och Vischio Bianco (Stefan Persson) debuterar på svensk mark mot Joie Au Coeur H.C. (Stefan Söderkvist).

Solvalla

  • Lopp 2 (kl 18:22):
    Treåringslopp med Global Winner (Jorma Kontio) som inlett med två raka segrar.
  • Lopp 3 (kl 18:44):
    Helena Burmans stjärna A Sweet Dance (Johnny Takter) kan ta sjunde raka segern
    .
  • Lopp 4 (kl 19:30):
    Mindyourvalue W.F. (Robert Bergh)
    startar med 40 meters tillägg och möter Bålsta Palema (Mikael J Andersson) och Westline (Torbjörn Jansson)
A Sweet Dance Mal

A Sweet Dance och Johnny Takter kan ta sjunde raka segern på Solvalla!

  • Lopp 6 (kl 20:14):
    Mycket fin Stoeliten med 125 000 kronor till vinnaren.
    Southwind Feji (Mikael J Andersson) är tillbaka efter vila och möter Ultra Bright (Fredrik Persson), Firewire (Kaj Widell) och Anna Mix (Kim Eriksson).
  • Lopp 7 (kl 20:36):
    Kallblodslopp på Solvalla! Startar här gör Odin Tabac (Jörgen Westholm), Smedheim Solan (Ulf Ohlsson) och Hulte Magnus (Oskar Kylin Blom).
  • Lopp 8 (kl 20:56):
    Fint treåringslopp med snackisen Forfantone Am (Örjan Kihlström) mot Alone (Pasi Aikio), Garrett Mix (Erik Adielsson) och Crash Axe (Stefan Melander).
Anna Mix

Anna Mix startar i Stoeliten på Solvalla!

Onsdag 11 juli

V86 far ut till Gotland och Visby för veckans V86-omgång!

  • Lopp 6 (kl 20:26):
    Gotlandslöpningen med 150 000 kronor till vinnaren!
    Love Matters (Örjan Kihlström) möter Order To Fly (Per Lennartsson), pånyttfödde Antonio Tabac (Oskar Kylin Blom) och Dice Man som regidebuterar för Jan-Åke Hoas.
  • Lopp 7 (kl 20:46):
    Långlopp där Elliot Coger (Fredrik Persson) kan ta tredje raka segern. 40 meter framför startar Grammofon (Örjan Kihlström) som imponerade senast.
  • Lopp 10 (kl 21:46):
    Super Grabben (Daniel Olsson)
    med två raka segrar möter Dorinda (Örjan Kihlström), Djorkaeff Sisu (Kim Moberg) och Farmer Jack (Fredrik Persson).
Love Matters

Love Matters besöker Visby för V86!

Torsdag 12 juli

Bollnäs arrangerar lunchtävlingarna. På kvällen är det V64 från Örebro med Halmstad som saxbana!

Bollnäs

  • Lopp 3 (kl 13:03):
    Now Or Never Flair (Mattias Djuse)
    möter bland annat Scarlets Mirakel (Peter G Norman), Raja Ribb (Tomas Pettersson) och Global Thunder (Jennifer Tillman).

Billund

  • Lopp 5 (kl 18:16):
    Apapmand (Anders F. Jensen) möter Tonicetobetrue (Jeppe Juel) och Rocky Egedal (Birger Jørgensen).

Halmstad

Anmälningarna är i skrivande stund ej stängda och därför är listorna ej klara. Under helgen ser dock anmälningslistorna ut som följer;

  • Kvalloppet:
    Niagara Broline (Johan Untersteiner)
    , som inte startat sedan segern under Sprintermästarkvällen ifjol kvalar.
  • Treåringslopp för ston:
    Adi Gallia (Nicklas Westerholm)
    kan möta bland annat Alfredo Sauce (Eric Martinsson), Zoey Kronos (Lutfi Kolgjini) och Teton Giant Dealer (Tomas Malmqvist).
  • Delningslopp:
    Dolan Spring (Helena Burman)
    samt Flash Håleryd (Johan Untersteiner) kan comebacka på banan igen!
V86 3 Disco Volante Segerdef

Disco Volante startar från bra utgångsläge på Örebro!

Örebro

  • Lopp 4 (kl 19:30):
    Wir Ideal (Björn Goop)
    startar i långlopp mot Robert Bergh-debuterande Sanda Love (Kim Eriksson).
  • Lopp 5 (kl 19:52):
    Bella Unica (Jorma Kontio)
    har inlett karriären med tre segrar på fem starter.
  • Lopp 6 (kl 20:14):
    Treåringslopp med 150 000 kronor till vinnaren!
    Ad Hoc (Carl Johan Jepson) möter Zabul Fi (Wilhelm Paal) och Ivory di Quattro (Kim Eriksson).
  • Lopp 8 (kl 20:56):
    Milliondollarrhyme (Fredik B Larsson)
    stöter på Chianti (Björn Goop), Racing Ribb (Lutfi Kolgjini) och Aventador S.F. (Jorma Kontio).
  • Lopp 9 (kl 21:16):
    Disco Volante (Ulf Ohlsson) gör åttonde starten för säsongen mot Shotproof (Flemming Jensen), Moni To Spare (Kenneth Haugstad) och Whisky Akema (Claes Svensson).

Martin Engström

Dela inlägg:

Kommentera inlägg