Vecka 27: Vardagskollen

Juli månad är här och vi går mot en toppenvecka med Sprintermästaren från Halmstad på torsdag!
Här är lite av vardagsgodiset:

Måndag 2 juli

Årjäng sätter igång veckan med lunchtravet där sedan Hagmyren bjuder på fina kallblodslopp på kvällen. Saxbanan är Rättvik.

Årjäng

  • Lopp 2 (kl 12:41):
    J.S.Apollo (Jan Silvén)
    årsdebutar. Hästen ståtade med sex raka segrar under fjolårssommaren där han bland annat vann på V75.
  • Lopp 3 (kl 13:02):
    Treårige Fiddlesticks (André Eklundh) regi- och årsdebuterar för Sofia Aronsson. Senast hästen startade var i Svensk Uppfödningslöpning för Svante Båth.

Rättvik

  • Lopp 8 (kl 21:23):
    Going Kronos-stoet Mellby Glorious (Björn Goop) gör andra starten i karriären. Hästen debuterade med seger.
  • Lopp 9 (kl 21:40):
    On Track He's Black
    är bland de startande i finalen av Dalamästaren. 

Hagmyren

  • Lopp 2 (kl 18:42):
    Norrland Grand Prix för fyraåringar med bland annat Zack's Zoomer (Örjan Kihlström) och Snowstorm Hanover (Stefan Melander).
  • Lopp 3 (kl 19:05):
    Norrlands Elitserie för treåringar med Zenio (Alessandro Gocciadoro) och Klammer (Krister Söderholm).
  • Lopp 7 (kl 20:38):
    B.W.Sture (Örjan Kihlström)
    startar med 40 meters tillägg i femåringslopp.
  • Lopp 8 (kl 20:58):
    Bellfaks (Jan-Olov Persson)
    startar med lopp i kroppen! I loppet startar även Nordby Fröy (Jan Roar Mjölneröd).
  • Lopp 9 (kl 21:17):
    Mack Clowns lopp över 1 640 meter med Digital Ink (Ulf Eriksson), Beau Mec (Ulf Ohlsson) årsdebuterande Whitehouse Express (Daniel Redén), Canari Match (Örjan Kihlström) och Queer Fish (Kaj Widell).
Whitehouse Express

Whitehouse Express är tillbaka på måndagen!

Tisdag 3 juli

Solvalla bjuder på främsta sportsliga höjdarna med V64-kväll denna tisdag! Saxbanor på kvällen är Eskilstuna och Lycksele och där Axevalla arrangerar lunchloppen.

Axevalla

  • Lopp 1 (kl 12:20):
    Beanie M.M.-stoet Cheerful River (Peter Ingves) gör sin fjärde start. Inlett karriären med två segrar på tre starter.
  • Lopp 3 (kl 13:02):
    X.L.Bygg Palema (Mikael J Andersson)
    startar mot bland annat Vichy Grif (Kim Eriksson).

Lycksele

  • Lopp 5 (kl 19:45):
    Bland de startande i Lyckselepokalen ser vi Comewithaflash (John Östman).

Eskilstuna

  • Lopp 7 (kl 20:22):
    Must Have (Sven-Åke Eriksson)
    går ut i breddlopp mot bland andra O.P.Q.C. (Markus B Svedberg) och Research (Troels Andersen).

Solvalla

  • Lopp 1 (kl 18:00):
    McSpirit (Lina Johansson)
    debuterar i monté mot Ladyofthelake (Anna Erixon) och Ariel T.Dream (Caroline Forsner).
  • Lopp 4 (kl 19:30):
    Island Life (Erik Adielsson)
    gör comeback mot Victor A.U. (Torbjörn Jansson), Cut Him Some Slack (Claes Sjöström) och Ajlexes Cubano (Tomas Pettersson).
  • Lopp 5 (kl 19:52):
    Med 300 000 kr till vinnaren startar Odessa Celeber (Örjan Kihlström), Lady Youline (Roger Malmqvist) och Indra's Secret (Kim Moberg).
  • Lopp 6 (kl 20:14):
    Soul Tan (Ulf Ohlsson)
    med sex segrar på sju startar jagar 300 000 kr i förstapriset.
  • Lopp 7 (kl 20:36):
    Obesegrade Miss Sober (Robert Bergh), Fairytail Mearas (Peter Untersteiner) och Musique d'Inverne (Erik Adielsson) stöter på varandra!
  • Lopp 8 (kl 20:56):
    Output Pressure (Per Lennartsson)
    möter stallkamraten Digital Performer (Örjan Kihlström), Indy Lane (Jorma Kontio) och Esprit Sisu (Erik Adielsson).
Island Life

Island Life gör comeback på Solvalla under tisdagen.

Onsdag 4 juli

Lindesberg står som ensam tävlingsbana denna onsdag med V86-omgång!

  • Lopp 3 (kl 19:20):
    Very Kronos (Erik Adielsson)
    testar på långlopp för första gången!
  • Lopp 4 (kl 19:43):
    Fyraåringslopp med 70 000 kronor till vinnaren. Bland de startande syns Eldorado B. (Hans-Owe Sundberg), Vikens High Yield (Magnus Jakobsson), Rim Perfect (Hans R Strömberg) och Born Unicorn (Per Lennartsson).
  • Lopp 6 (kl 20:26):
    Fartfyllda Zidane Grif (Alessandro Gocciadoro) mot Fortune Mearas (Per Lennartsson) kan bli sevärt i treåringsloppet.
  • Lopp 9 (kl 21:26):
    Bergslagsloppet med 100 000 kronor till vinnaren!
    Pastore Bob (Johan Untersteiner), Charrua Forlan (Hans-Owe Sundberg) och Caid Griff (Örjan Kihlström) är några av de som selas ut.
Very Kronos

Very Kronos gör intressant start på onsdagen.

  • Lopp 10 (kl 21:46):
    V75-segraren Volnik du Kras (Alessandro Gocciadoro) möter Ferrari River, Always On Time (Erik Adielsson) och Uppohoppa (Örjan Kihlström) i snabblopp.

Torsdag 4 juli

Travfesten på Halmstad inleds med Sprintermästaren och flera andra topplopp!

Bergsåker

  • Lopp 2 (kl 12:41):
    Cobourg Hanover (Rikard N Skoglund) kan ta sin sjätte raka seger!

Halmstad

  • Lopp 2 (kl 17:21):
    Gert Allercrantz minneslopp där New Muscle Ås (Niclas Benzon) startar med lopp i kroppen mot Uccello Jet (Niklas Lindblad).
  • Lopp 4 (kl 18:04):
    Upp till bevis-loppet innehåller alltifrån Stefan Hultman till Lennart Forsgren och Ulf Stenströmer!
  • Lopp 7-9 (kl 19:42):
    Sprintermästarens uttagningslopp innehåller i år Perfect Spirit (Örjan Kihlström), Calle Crown (Christoffer Eriksson), Lucifer Lane (Johan A Nilsson) och Hazard Boko (Per Lennartsson).
Perfect Spirit

Perfect Spirit är stor favorit i Sprintermästaren.

  • Lopp 10 (kl 20:56):
    Långlopp med Volocity de Vie (Jorma Kontio), Farouk B.R. (Björn Goop) och hårdhudade Sir Q.C. (Ulf Ohlsson).
  • Lopp 11 (kl 21:20):
    Stoloppet för femåringar bjuder på Double Exposure (Örjan Kihlström), Ultra Bright (Fredrik Persson) och Bugatti Brick (Jorma Kontio).
  • Lopp 14 (kl 22:40):
    Avslutningsloppet innehåller Short In Cash (Peter Ingves) mot Vinci Power (Bo Falsig).

Martin Engström

Dela inlägg:

Kommentera inlägg