Vecka 23: Helgkollen

Intensiv och högklassig travhelg väntar oss från Östersund och Bjerke. Två V75-omgångar av toppklass - och helgen inleds på Solvalla!

Fredag 8 juni

Solvalla är tillbaka med tävlingar efter Elitloppshelgen. På lunchen körs det V65-tävlingar på nationalbanan!
Senare är det Östersund som arrangerar högintressant V64-tävlingar - saxbanan Romme levererar med comeback av topphäst!

Solvalla:

  • Lopp 3 (kl 13:27):
    Stig H Johansson-tränade Creation Primero (Ville Karhulahti) som vann fyra av åtta starter ifjol är ännu segerlös i år efter fyra starter.
  • Lopp 6 (kl 14:30):
    Rigel Face (Ulf Ohlsson)
    som även han var framgångsrik ifjol har ännu ej lyckats segra i år efter fem starter.
    I loppet gör Tango Lavec (Kaj Widell) tredje starten efter skadeuppehållet.

Romme:

  • Kvalloppet (kl 18:05):
    Kalashnikov tränas numera av Nicklas Westerholm. Hästen har inte tävlat sedan 30 november 2016 och går ut här i kvalloppet.
    Under 2015 och 2016 var hästen med i flera fina lopp som tre- och fyraåring i Markus B Svedbergs regi.
  • Lopp 5 (kl 20:00:
    Redén-tränade Green Keeper U.S. (Örjan Kihlström) startar från spår 12 mot Ottens Dibaba (Magnus Jakobsson) samt Chip n'Joy (Nicklas Westerholm) som bland annat vann fem av tio lopp ifjol.
  • Lopp 7 (kl 20:44):
    30 000 kronor till vinnaren där Magnus Jakobssons Fossens Bonus fortsätter söka formen här mot Canari Match (Örjan Kihlström) och Shadow Woodland (Torbjörn Jansson).

    I loppet gör Västerbo Highflyer (Daniel Redén) sitt första lopp sedan segern i Jämtlands Stora Pris förra sommaren. 
Vsterbo Highflyer

Västerbo Highflyer är tillbaka till tävlingsbanan!

Östersund:

  • Lopp 3 (kl 19:05):
    Norrlands Elitserie för treåringar som endast lockade fyra startande.
    Frenchnorwegian ID (Robert Bergh) ställs mot Zenio (Alessandro Gocciadoro), No Matter (Per Linderoth) och Alice Ruda (Rikard N Skoglund).
  • Lopp 6 (kl 20:14):
    Norrlands Grand Prix för fyraåringar med 50 000 kronor till vinnaren.
    Von Wise As (Alessandro Gocciadoro) ställs mot Transcendence (Robert Bergh) och Global Un Poco (Niclas Hammarström).
  • Lopp 7 (kl 20:36):
    Norska kallblodet Rofstad Odin (Björn Garberg) selas ut med sju segrar på åtta starter i år.
  • Lopp 8 (kl 20:56):
    Östersunds stora damlopp med 125 000 kronor till vinnaren!
    Sto-SM-vinnaren Super Ariel (Malin Viklund) möter bland annat In Toto Sund (Sandra Eriksson) och Super Star Reaf (Hanna Olofsson).
  • Lopp 9 (kl 21:15):
    Micael Brobergs Spitcam Jubb (Kaj Widell) startar med 60 meters tillägg i långloppet. 
Frenchnorweigian Id

Frenchnorwegian ID startar i Norrlands Elitserie.

Lördag 9 juni

Från Östersund är det V75-omgång med Jämtlands Stora Pris! Utöver V75-tävlingarna är det breddlopp från Årjäng på lunchen och V65-lopp från Halmstad på kvällen.

Östersund:

  • Lopp 6 (kl 16:42):
    Snabbloppet Storsjöpokalen med Nobel Amok (Robert Bergh), Michelangelo Ås (Örjan Kihlström) och Erik Sting (Carl Johan Jepson).
  • Lopp 10 (kl 18:20):
    Jämtlands Stora Pris med 700 000 kronor till vinnaren bjuder bland annat på Prix d'Amerique-vinnaren Readly Express (Jorma Kontio) tillbaka på tävlingsbanan!

    Storstjärnan möter här bland annat Charrua Forlan (Hans-Owe Sundberg), Heavy Sound (Kenneth Haugstad) och Diamanten (Erik Adielsson).
  • Lopp 11 (kl 18:42):
    Alessandro Gocciadoro och Volnik du Kras hade uppvisning på Solvalla senast och startar nu på Östersund över 2 640 meter.
Readly Express

Readly Express är tillbaka!

Charlottenlund:

  • Lopp 6:
    Steen Juul startar i snabblopp med sin V75-bekante Bandit Brick.

Halmstad:

  • Kvalloppet:
    Slovenske(!) Dream Catcher kvalspringer för tränare Kim Hagström.
  • Lopp 4 (kl 19:40):
    Treåringslopp med 50 000 kronor till vinnaren, där Tomas Malmqvist-tränade Holy Water (André Eklundh) startar med imponerande seger från senast.
  • Lopp 7 (kl 20:43):
    Petri Puros Short In Cash (Kevin Oscarsson) årsdebuterar! 
  • Lopp 8 (kl 21:02):
    Färske V75-vinnaren Wild Love (Kevin Oscarsson) startar mot bland annat Miss Marbel (Jan Hansen) som reser till Halmstad med två raka segrar.
  • Lopp 9 (kl 21:20):
    Brosa Am (Marcus Lindgren)
    möter bland annat Kung Edward (Christoffer Eriksson) och Cantona Mearas (Stefan Persson).

Söndag 10 juni

Norges stordag för året, Oslo Grand Prix-dagen, körs på Bjerke utanför Oslo med Oslo Grand Prix och klassig kallblodskamp!

Eskilstuna:

  • Lopp 5 (kl 12:40):
    Breddloppsdag på Sundbyholmstravet där sexåriga stoet, Lady Marta (Helena Liberg-Carlson), springer sitt första tävlingslopp i karriären.

Bjerke:

  • Lopp 2/Lopp 3:
    Energima Cup med hästar som Quick Fix (Per Oleg Midtfjeld), King City (Örjan Kihlström), Trinity Lux (Wilhelm Paal) och Donatomite (Frode Hamre).
  • Lopp 4 (kl 13:45):
    Montéloppet innehåller framförallt Be Mine De Houlle (Marie Bacsish) som lekte hem montéloppet på Solvalla senast på topptid!
  • Lopp 9 (kl 15:59):
    Peter Untersteiner kör ut med sin holländske topphäst Generaal Bianco och möter bland annat Sir Q.C. (Ulf Ohlsson).
  • Lopp 10 (kl 16:20):
    Kallblodsloppet blir fartfylld med Polara (Antti Tupamäki), Vitter (Mika Forss), Lome Brage (Erik Adielsson) och Lannem Silje (Tor Wollebæk).
Lome Brage

Elitkampen-vinnaren Lome Brage och Erik Adielsson startar i stjärnfyllt kallblodslopp på Bjerke!

  • Lopp 11 (kl 16:46):
    Giveitgasandgo (Erik Adielsson) startar i fyraåringsloppet med en fartfylld seger i ryggen från Solvalla!
  • Lopp 12 (kl 17:15):
    Oslo Grand Prix med 1,5 norska miljoner kronor!
    Twister Bi (Christoffer Eriksson) från framspår möter Cyber Lane (Johan Untersteiner) och Lotteria-vinnaren Urlo dei Venti (Enrico Bellei).
Urlo Dei Venti

Urlo dei Venti besöker Bjerke för Oslo Grand Prix

Martin Engström

Dela inlägg:

Kommentera inlägg