Vecka 20: Vardagskollen

Ny vecka och nya fina hästar att kolla in. Veckan inleds starkt både måndag och tisdag!
Här är lite av veckans höjdpunkter.

Måndag 14 maj

Lunchen tävlingar hålles på Gotland med några rutinerade miljonärer till start.
På kvällen är det dags för Halmstad med tre- och fyraåringstoppar i Breeders' Crown.

Visby:

  • Lopp 2 (kl 12:45):
    Numera Sigvard Hyllsjö-tränade Usain Henna (Petter Karlsson) gör sin andra start för säsongen. I loppet startar även Dooleys (Claes Sjöström) och Winning Love (Martin Malmqvist).

Färjestad:

  • Kvalloppet:
    Magnus Jakobsson-tränade Manontee (Martina Lunde) är tillbaka. Hästen har inte startat sedan 19 febuari 2016. Sjuåringen har fem segrar på sju starter och ska nu kämpa sig tillbaka efter skadeproblem.
  • Lopp 5 (kl 20:00):
    Fyraårige Charlock Wiking (Magnus Jakobsson) med 3/3 i årets starter gör sin fjärde start för säsongen.

Halmstad:

  • Lopp 3 (kl 19:05):
    Ulisse Kronos (Erik Adielsson)
    gör tredje starten för säsongen mot bland andra Twin's Zindy (Peter Untersteiner) och Niky Flax (Johan Untersteiner).
  • Lopp 4 (kl 19:30):
    Partizan Face (Erik Adielsson)
    årsdebuterar mot bland andra Gomez (Christoffer Eriksson) och Imperator (André Eklundh).
  • Lopp 5 (kl 19:52):
    Joakim Lövgrens fyraåringstalang, Zara Kronos, startar mot Whataboutyou Zaz (Johan Untersteiner) och Zenita Kronos (Peter Ingves).
  • Lopp 6 (kl 20:14):
    Uppfödningsvinnaren Global Welcome (Erik Adielsson) kan ta sjunde segern i åttonde starten.
  • Lopp 8 (kl 20:56):
    Very Kronos (Erik Adielsson)
    mot Waffle (Johan Untersteiner) kan bli en kul match.
Very Kronos

Very Kronos startar på måndagen.

Tisdag 15 maj

Topplopp från Solvalla under kvällen med genrep inför Elitloppet.

  • Kvalloppet:
    New Steel (Claes Sjöström)
    är tillbaka efter sin frånvaro och kvalspringer innan tävlingarna sätter igång.
  • Lopp 4 (kl 19:30):
    Storstjärnan Propulsion (Örjan Kihlström) genrepar inför Elitloppet!
  • Lopp 6 (20:14):
    Montélopp där Radieux (Sofia Adolfsson) möter montedebuterande Star Advisor Joli (Sofia Swartling).
  • Lopp 8 (20:56):
    Sverigedebuterande Southwind Hydro (Örjan Kihlström) startar i fyraåringsloppet mot Weekend Fun (Rikard N Skoglund).
  • Lopp 9 (21:15):
    Stefan Melander startar åter med sin högkapabla Beautiful Bacardi, där Helloise Boko (Mattias Djuse) gör första starten på över ett halvår.
Propulsion

Propulsion laddar inför Elitloppet på tisdagen

Axevalla:

  • Lopp 8 (kl 21:15):
    Mack Dragan (Carl Johan Jepson)
      är tillbaka i ett lågklassigt femmannafält. 

Onsdag 16 maj

V86-kväll som vanligt, denna vecka från Solvalla och Sundsvallbanan Bergsåker.

  • Lopp 1 Solvalla (kl 18:15):
    Dyringen Forfantone Am (Örjan Kihlström) tävlingsdebuterar!
  • Lopp 5 Bergsåker (kl 20:02):
    Treåringslopp med talanger som Even's Cool Boy (Robert Dunder), Avant Garde (Robert Bergh) och Fortune Mearas (Ulf Ohlsson).
  • Lopp 6 Solvalla (kl 20:13):
    Timo Nurmos-tränade Tango Lavec (Kaj Widell) gör sin första start på 16 månader.
  • V86-2 (kl 20:41):
    Jairo (Joakim Lövgren) besöker Solvalla och möter El Diablo B.R. (Örjan Kihlström) och comebackande Scellino Luis (Erik Adielsson).
Scellino Luis

Scellino Luis är tillbaka på banan igen!

  • V86-5 (kl 21:15):
    Robert Bergh startar sin Tesio i ett roligt långlopp.
  • V86-7 (kl 21:40):
    Dragplåstret på Bergsåker är kallblodsloppet där stjärnan Månprinsen A.M. (Gunnar Melander) möter Odin Tabac (Jörgen Westholm) och Tekno Odin (Ulf Ohlsson).
  • V86-8 (kl 21:51):
    Årsdebuterande Araw Hoss (Jorma Kontio) och Uppohoppa (Örjan Kihlström) är tillbaka!

Torsdag 17 maj

Torsdag kvällen avnjuts från Åby och Eskilstuna.

Hagmyren:
Lopp 2 (kl 12:45):
V75-skrällvinnaren Cameron Dream (Martin P Djuse) startar.

Åby:

  • Lopp 3 (kl 19:15):
    Aramis Amok (Robert Bergh)
    selas åter ut.
  • Lopp 4 (kl 19:38):
    Segermaskinen från ifjol, Erwin (Stefan Söderkvist), gör andra starten för säsongen.
  • Lopp 6 (kl 20:22):
    Cantona Mearas (Johan Untersteiner)
    , som inlett säsongen med tre segrar på fyra starter, möter Celsius Evo (Veijo Heiskanen) som startar med två raka segrar.
  • Lopp 8 (kl 21:05):
    Segermaskinen Jamie Oliver (Marc Elias) möter Navigator Face (Joel Uhrberg) och Bag's Simoni (Henna Halme).
Jamie Oliver

Ska Jamie Oliver ta ännu en seger på torsdagen?

Eskilstuna:

  • Kvalloppet:
    Jan Götz-tränade Mellby Ciceron (Roland Jansson) kvalspringer. Hästen har inte startat på över ett år och kommer närmast från stall Peter Untersteiner.
  • Lopp 8 (kl 20:36):
    Joakim Elfvings fyraåringstalang, Whelk, är tillbaka efter vila och möter bland annat årsdebuterande Evazan Am (Ulf Ohlsson).
  • Lopp 9 (kl 20:56):
    Nioårige Vacquerays (Tobias Modig), regidebuterar för Louise Granstedt mot en pånyttfödd Finish Future (Troels Andersen) och Blue Star Champion (Svante Ericsson).
  • Lopp 10 (kl 21:15):
    Nicklas Westerholms kapabla Qiao Q.L. gör elfte starten för säsongen mot bland annat Heylow (Ulf Ohlsson), Ulla del Rinco (Thomas Dalborg) och årsdebuterande Global Tess (Jonas Moberg).
Dela inlägg:

Kommentera inlägg