Vecka 19: Vardagskollen

Vi fortsätter att bli bortskämda med bra klass på tävlingarna. Den här veckan sticker helgen ut med lördag och söndag - men tävlingskvällen från Solvalla på tisdagen och Gentlemannadagen på Jägersro sticker ut under vardagarna.
Här är en koll på vad ni inte får missa innan helgen:

Måndag 7 maj

Vaggeryd:
Smålandsbanans tredje tävlingsdag för året arrangerar lunchtävlingar.

  • Lopp 4 (kl 13:27): 
    Peter Untersteiner reser till Vaggeryd med Rex Lane som möter bland andra Buick Brodde (Stefan Söderkvist) och Salma Silvio (Fredrik Persson).
    I loppet årsdebuterar Stepping For Money (Anders K Brekke), som gör första starten på tio månader.
  • Lopp 6 (kl 14:08):
    Bo Falsig startar Da Vinci Power för andra gången i år. Hästen är ännu obesegrad med fyra segrar.

Umåker:

  • Lopp 7 (kl 20:44):
    Högkapabla Eva I.H. (Robert Dunder) årsdebuterar mot Odin Töll (Roger Nilsson), Canwin B.F. (Ulf Ohlsson) och Donners Am (Per Linderoth).

Färjestad:
Värmlandsbanan arrangerar V64 på måndag kvällen, där Daniel Redén årsdebuterar norsk derbyvinnare.

  • Lopp 3 (kl 18:45):
    Treåringslopp med endast fyra startande - dock bra klass! 
    Chapter N.Deo (Örjan Kihlström) möter ännu obesegrade Indy Lane (Jorma Kontio), Categorical (Jonas Moberg) och Aperfectdream (Björn Goop).
  • Lopp 4 (kl 19:30):
    Norske derbyvinnaren, El Diablo B.R. (Örjan Kihlström), gör första starten för regi Daniel Redén.
El Diablo Br

El Diablo B.R. gör årsdebut på Färjestad på måndagen

Tisdag 8 maj

Halmstad:

  • Lopp 5 (kl 13:48):
    Cabades (Christoffer Eriksson)
    möter Klara Håleryd (Peter Untersteiner) och kapabla Alegra B. (Marc Elias).
  • Lopp 6 (kl 14:08):
    Treåringsstoet Sobel Jasmine (Peter Untersteiner) har inlett karriären med två raka segrar.
    Möter här bland annat Hashtag River (Johnny Takter) som vann övertygande i sitt debutlopp.
Hastagriver

Upploppet när Hashtag River vann i sitt debutlopp.

Eskilstuna:

  • Lopp 7 (kl 20:22):
    Fjolårets fyra i Drottning Silvias Pokal, D'Laina (Linn Stolt), startar i breddlopp mot Sembs Rebir (Mercedes Balogh)
    I lopp 8 (kl 20:48) startar Manannan (Juhani Partanen).

Solvalla:
Högklass på tisdagstävlingarna från nationalbanan med flera av landets tre- och fyraåringstoppar.

  • Lopp 3 (kl 18:44):
    Veckans attraktion när Donna di Damgård (Christoffer Eriksson) åter besöker Solvalla.
  • Lopp 4 (kl 19.30):
    V75-skrällen, Rita C.D. (Kaj Widell), stöter på White Lightning (Jörgen Westholm), Sunwapta Goj (Oskar J Anderson) och comebackande Hevin Boko (Johnny Takter).
  • Lopp 5 (kl 19:52):
    Nobel Amok (Ville Karhulathi)
    är tillbaka i Sverige och startar i lärlingsloppet.
  • Lopp 6 (kl 20:14):
    Treåringsstjärnan Attraversiamo (Erik Adielsson) möter Hurricane River (Johnny Takter)
Attraversiamo

Svante Båth-talangen Attraversiamo selas ut på Solvalla

  • Lopp 8 (kl 20:56):
    Felicity Shagwell (André Eklundh)
    går iväg från bakspår mot bland annat årsdebuterande Activated (Björn Goop).
  • Lopp 9 (kl 21:15):
    Selmer I.H. testas med Björn Goop för första gången - mot Trancendense (Robert Bergh), årsdebuterande Van Kronos (Erik Adielsson) och V75-vinnaren Digital Performer (Ulf Ohlsson).

Onsdag 9 maj

Delad tävlingskväll mellan Solvalla och Åby.

  • Lopp 4 Solvalla (kl 19:27):
    Stefan Melander-tränade Cargo Door (Jorma Kontio) vann överlägset senast. Startar i lopp 4 och kan stå för uppvisning igen.
  • Lopp 5 Åby (kl 20:02):
    Treåringslopp där Joke Face-sonen Frankenstein Am (Lutfi Kolgjini), som vann sitt debutlopp, startar.
  • V86-1 (kl 20:30):
    Ett långlopp där Västerbo Exact (Thomas Uhrberg) är tillbaka efter tre månaders vila.
  • V86-2 (kl 20:41):
    V75-vinnaren Urban Kronos (Örjan Kihlström) möter Dice Man (Ulf Ohlsson).
Vaesterbo Exact

Västerbo Exact är tillbaka!

Torsdag 10 maj

Kristi Himmelfärdsdagen innebär publikfesten 'Gentlemannadagen' på Jägersro som lockar över 15 000 besökare till banan. Under eftermiddagen bjuds vi på V64-tävlingar därifrån.
Där körs även lopp från både Bergsåker och Boden.

Jägersro:

  • Lopp 8 (kl 15:54):
    Fyraåringslopp med hästar som Star Costashorta (Peter Untersteiner), Wide Game (Johan Untersteiner), Infinitus (Joakim Lövgren) och kapable Cocky (Steen Juul).
  • Lopp 9 (kl 16:16):
    Numera Christan Lindhardt-tränade Miss Marbel (Johnny Takter) besöker Jägers.
  • Lopp 10 (kl 16:38):
    Rutinerade miljonärer där Harry Haythrow (Peter Untersteiner) gör sitt 136:e (25:e på Jägers) lopp i karriären. Re Doc (Stefan Söderkvist) gör första loppet på svensk mark sedan Frankrike-äventyret i vintras. 
    Även Pajas Face (Johnny Takter) är intressant startare.
Harry H

Tolvåringen Harry Haythrow gör ny tävlingsstart på Jägersro

  • Lopp 11 (kl 17:00):
    Snabblopp med hästar som Trecciadoro Rex (Joakim Lövgren), Wonderboy (Thomas Uhrberg) och Toddler (Marc Elias)
  • Lopp 3 (kl 11:54):
    Tioåringen David Sisu har tränats av Petri Salmela sedan karriärens start för åtta år sedan. Nu som tioåring i sin 113:e start regidebuterar hästen för Paavo Koivurorabold.

David Sisu

David Sisu regidebuterar som tioåring!

Bergsåker:

  • Lopp 2 (kl 12:45):
    Färske V75-vinnaren Esprit Sisu (Ulf Ohlsson) möter annan segerglad, Toutre (Ove A Lindqvist)
  • Lopp 4 (kl 13:48):
    Per Linderoths Ditty Bopper selas ut mot Comewithaflash (Robert Dunder), Highland Park (Jan Norberg) och Svante Båth-hästen Global Unlimited (Kim Moberg).
  • Lopp 5 (kl 14:08):
    Voulez Vous (Ove A Lindqvist) med lopp i kroppen möter Hagentoy (Ulf Ohlsson), M.T.Insider (Olle Alsén) och Magnifik Brodde (Robert Dunder).

Lindesberg:

  • Lopp 4 (16:06):
    Ladyofthelake (Anna Erixon) har vunnit alla sina tre montéstarter. Startar nu åter i det mot Supreme Court (Julia Andersson) och Swimming Pool (Sofia Adolfsson).
  • Lopp 7 (kl 17:08):
    On Track Piraya (Nicklas Westerholm) s
    tartar med 40 meters tillägg med Donatella Center (Juhani Partanen).

Fredag 11 maj

I skrivande stund är endast anmälningarna till Kalmar klara. På lunchen körs det V65 från Åmål och V64 på Östersund under kvällen.

Kalmar:

  • Lopp 3 (kl 19:15):
    Brosa Am (Marcus Lindgren) är tillbaka efter två månader ifrån.
  • Lopp 7 (kl 20:44):
    Ken Ecce årsdebuterar sin segermaskin från ifjol, Confidence.

Martin Engström

Dela inlägg:

Kommentera inlägg