Vecka 14: Helgens höjdare

Helgen närmar sig och med det har jag så klart listat en del intressanta lopp man ska hålla koll på!

Fredag 6 april:

Örebro:

  • V65-2 (kl 13:06): I montéloppet startar Åke Lindbloms Aramis Race (Sofia Adolfsson) som i fyra montéstarter kommit som sämst tvåa.
  • V75-härdade Global Trader (Jorma Kontio) årsdebuterar i V65-4 (kl 13:48)...
  • ...och stallkamraten Brothers In Am (Jorma Kontio) samt Pacific W.F. (Robert Bergh) startar med lopp i kroppen i V65-6 (kl 14:30).

Billund:

  • Fin klass från Billundtravet i Danmark kl 17:19;
    Segerstaplaren Bad Moon Rising (Birger Jørgensen) möter Bali (Steen Juul), Magiccarpetride U.S. (Anders Pedersen) och Race Cowboyland (Morten Friis).
Badmoonrising

Bad Moon Rising startar på Billundtravet under fredag eftermiddagen.

Bollnäs:

  • Nicklas Westerholm-tränade Tornado Gel (Ulf Eriksson) startar åter i V64-2 (kl 19:52)...
  • ...och stallkamraten Emmylou Love (Alexander Ljungman) ska försöka ta tredje raka segern i V64-3 (20.14), mot bland annat årsdebuterande Swift Success (Oskar J Andersson)
  • Grundkapable Finish Future (Troels Andersen) gör sin blott tredje start på nästan två år i V64-6 (kl 21:15)

Lördag 7 april

Vermo:

  • Helsinki Ajo (kl 15:54) innehåller flera profiler.
    Elitloppsaktuelle Workout Wonder (Tommi Kylliäinen) möter Åby Stora Pris-vinnaren Midnight Hour (Iikka Nurmonen), Fire To The Rain (Hannu Torvinen) och Edward Ale (Ari Moilanen).

Solvalla:
Helgens travgodis kommer så klart från V75 med finaler och deltävling till Olympiatravet!

  • Stoeliten (kl 16:20) bjuder på Galactica (Lars-Åke Söderholm), In Toto Sund (Kim Eriksson), Unrestricted (Johan Untersteiner) och Indoor Voices (Örjan Kihlström).
  • Deltävling två till Olympiatravet (kl 17:05) bjuder på Nurmos-duon Zenit Brick (Örjan Kihlström) och Sir Ratzeputz (Erik Adielsson) mot bland andra Queer Fish (Kaj Widell) och Shadow Woodland (Ulf Ohlsson).
  • Sir Q.C. (Ulf Ohlsson) startar med toppform i V75-4 (kl 17:27)...
  • ...och likaså holländske fartdundret Generaal Bianco (Peter Untersteiner) i V75-5 (kl 17:50).
  • Olle Rols (Peter Ingves) ska försöka ta sjunde raka (!) i V75-7 (kl 18:42).
Midnighthour

Åby Stora Pris-vinnaren Midnight Hour startar hemma i Finland

Söndag 8 april

Årjäng:

  • Lopp 1 (kl 12:45): Dagen rivstartar med Fossens Bonus (Magnus Jakobsson) som här möter bland andra Global Money (Robert Bergh)

Charlottenlund:

  • Danske stjärnhästen Takethem (Steen Juul) gör första starten efter vinterns Frankrike-äventyr i lopp 5 (14:42).
    I loppet syns även Falk On Hill (Johnny Takter) och Amour du Coglais (Jeppe Juel).
Takethem

Takethem är tillbaka hemma i Danmark igen och startar på söndag

Romme:
Dalabanan arrangerar söndagens Grand Slam 75-omgång.

  • Qiao Q.L. (Nicklas Westerholm) har i år vunnit tre av sju lopp. I GS75-2 (kl 16:10) startar hästen åter, liksom Heylow (Ulf Ohlsson)
  • Jörgen Westholms V75-härdade Ninepoints Gaagaa selas ut i GS75-6 (kl 17:30) mot Donna Mearas (Martin P Djuse), Orkidee Skift (Svante Ericsson) samt Linda's Girl (Oskar Kylin-Blom).

Martin Engström

Dela inlägg:

Kommentera inlägg