Vecka 11: Helgkollen » 14 mars | Martins Travblogg - Travstugan.se
Rajesh Face

Vecka 11: Helgkollen

Håll koll på vad som händer i helgen! Detta är ett axplock av vad ni inte får missa:

Fredag 15 mars

SOLVALLA

Nationalbanan arrangerar lunchtävlingarna.
I lopp 1 årsdebuterar Crash Axe (Rikard N Skoglund) mot bland annat Tale of Jacks (Kaj Widell).

Anders Eriksson sitter åter upp bakom Wrongdoer, som i lopp 4 ställs mot Garmin B.J. (Erik Lindegren) och Bizzi Blizz (Claes Sjöström).

Stall Wahlman årsdebuterar Palermo Broline (Örjan Kihlström) i lopp 6 mot Vincent Chase (Rikard N Skoglund) och Djorkaeff Sisu (Ulf Ohlsson).

GÄVLE

Nicklas Westerholm startar med Knifetown Lover i lopp 6 mot Scarlets Mirakel (Ulf Eriksson) och Tiger Williams (Ante Lisell).

I kallblodsloppet gör Pydin (Ove A Lindqvist) årsdebut mot Eldvin (Jörgen Westholm) och Bellfaks (Jan-Olov Persson).

V75-vinnaren, Perfect Dynamite (Rikard N Skoglund), selas åter ut och syns i lopp 9.
Bland motståndarna ser vi Mr Golden Quick (Magnus A Djuse) och Importedfromdetroit (Ulf Ohlsson).

Pydin

Pydin årsdebuterar!

CAEN, FRANKRIKE

I Prix de Cauvicourt gör Dreammoko (Quentin Machet) sista starten för Richard Westerink mot en viss Aubrion du Gers (Jean-Michel Bazire).

I Prix de Canapville startar svenskhästarna Spickleback Face (Franck Nivard), Current Affair (David Thomain) och Very Kronos (Erik Adielsson).

CAGNES-SUR-MER, FRANKRIKE

I Grand Prix de Vincennes startar Calle Crown (David Békaert).

Lördag 16 mars

MANTORP

  • Inför V75

Angry Bird Am (Emilia Leo) årsdebuterar i montéloppet, lopp 1, mot Blue Snapper (Sofia Adolfsson) och Ladyofthelake (Anna Erixon).

Femåringsloppet, Kjell P Dahlström, körs som lopp 3 med 200 000 kronor i förstapris.
Här årsdebuterar Zack's Zoomer (Örjan Kihlström) mot Transcendence (Kim Eriksson) och Hotshot Luca (Erik Adielsson).

Racing Mange

Racing Mange

  • V75

I Gulddivisionen välkomnar vi tillbaka Rajesh Face (Adrian Kolgjini) och Handsome Brad (Carl Johan Jepson) mot Milligan's Scholl (Ulf Eriksson) och Racing Mange (Joakim Lövgren).

Klass 2-loppet innehåller Joke Face-sonen, Terminator Face (Erik Adielsson), som ställs mot Hugo Gustivar Boko (Jorma Kontio) och Randemar R.D. (Peter Untersteiner).

Sexårige, Uppohoppa (Örjan Kihlström), årsdebuterar i Silverdivisionen mot Knifetown Winner (Nicklas Westerholm) och Global Trust (Jorma Kontio).

Söndag 17 mars

ROMME

I lopp 3 startar Bullyoung (Torbjörn Jansson) och Super Zantos (Ante Lisell) mot Alorac Mathbell (Nicklas Westerholm).

Emilia Leo sitter åter upp på Wilda Fille i montélopp mot Lex Peidei (Jenni H Åsberg) och Spydo Ö.K. (Christina A. Hande).

Hennesy Boko

Hennesy Boko.

HALMSTAD

I Grand Slam 75-1 startar Edvin Ceka med sin V75-vinnare, Vlad del Ronco

Conrad Luguaer reser till Halmstad med Hennesy Boko, som i GS75-5 ställs mot Elway Am (André Eklundh) och Valter L.P.C. (Simon Helm).

V75-vinnaren, Västerbo Exact (Thomas Uhrberg), går iväg i GS75-6 mot Emmett Brown (Johan Untersteiner) och Olle Rols (Peter Untersteiner).

Martin Engström

Dela inlägg

Kommentera inlägg