Vecka 1: Helgkollen

Årets första helgkollen 2019 är här! Och bland annat bjuds vi på comeback av stjärnhäst i Gulddivisionen.
Här är lite av helgens höjdare:

Fredag 4 januari

Skellefteå

I lopp 4 (kl 13:48) startar Magic Allybis (Krister Söderholm) mot Wasa Windy (John Östman).

Från lopp 5 (kl 14:09) ser vi Salong (Sandra Eriksson) mot Oleander Face (Malin Viklund), Mellby Dealer (Roger Nilsson) och Roger America (Jenny Engfors).

Bollnäs

Segermaskinen, Tiger Journey (Iikka Korpi), startar i lopp 4 (kl 19:30) mot Paymeback Rivner (Tomas Pettersson).
Flera fina i stoloppet (kl 20:14) såsom Qiao Q.L. (Nicklas Westerholm), Walkie Talkie (Per Linderoth) och Noifsandbuts (Emilia Leo).

Leif Witasp visar åter upp Definitif Launcher i lopp 9 (kl 21:15) mot Carbure (Kaj Widell) och Viggo Frontline (Tomas Pettersson).

Nimbus C D

Nimbus C.D. är tillbaka och startar i Gulddivisionen!

Lördag 5 januari

Vermo

Kallblodsprofilen, Polara (Antti Tupamäki), startar i lopp 7 (kl 15:11).
I avslutande lopp 11 (kl 16:35) startar Bret Boko (Ari Moilanen) mot Express Duo (Pekka Korpi) och Seabiscuit (Jukka Torvinen).

Vincennes

Svenskhästen, Born Unicorn, startar för Sebastien Guarato i Prix Léon Tacquet.

I stoloppet, Prix de Maisons-Alfort, startar Schatzi Fayline (Björn Goop) mot Dear Friend (Johan Untersteiner) och Fredrik Wallin-tränade, Inga In Heaven.
Förstapriset är på 28 350 euro.

Bergsåker - V75

Lexington Hall (Jorma Kontio) ställs mot It's Showtime Zaz (Nicklas Westerholm) och Exclamation Mark (Örjan Kihlström) i V75-1 (kl 16:20).

Stjärnhästen, Nimbus C.D. (Robert Bergh), gör comeback på banan i Gulddivisionen (kl 17:05).
Här möter fuxen bland annat Zenit Brick (Örjan Kihlström) och Lionel (Gøran Antonsen).

Jan-Olov Persson startar med Bellfaks i V75-4 (kl 17:27) mot Vertigo Knekten (Ulf Ohlsson) och Bonaldo (Torbjörn Jansson).

I Silverdivisionen ser vi Disco Volante (Ulf Ohlsson) från spår 1 mot Erik Sting (Örjan Kihlström) och Nobel Amok (Robert Bergh).

V86 3 Disco Volante Segerdef

Disco Volante.

I avslutande V75-7 (kl 18:42) startar Global Undecided (Jorma Kontio) mot norske segerhästen, Crackajack (Ulf Ohlsson) och Special Major (Magnus A Djuse).

Eskilstuna

New Dawn (Thorsten Tietz) går ut i lopp 7 (kl 20:43) mot Show Time (Barbro Carlsson).

Söndag 6 januari

Vincennes

Day Or Night In (Johan Untersteiner) och Mindyourvalue W.F. (Robert Bergh) är anmälda till Prix de Lille.

I Prix de Vic-sur-Cére startar Dreamboy As (Björn Goop) mot norske Looking Superb (Jean Michel Bazire).

Romme

I lopp 4 (kl 13:48) startar flera V75-bekanta som Rita C.D. (Hans R Strömberg), Alorac Mathbell (Nicklas Westerholm) och Malkin (Kaj Widell).

Umåker

I lopp 7 (kl 16:50) startar Eva I.H. (Mika Forss) mot Elit Håleryd (Mats Bucht), Faye Bros (John Östman) och Vic de Luxe (Sandra Eriksson).

Martin Engström

Dela inlägg:

Kommentera inlägg