Vardagskollen: Travfest i söder » 26 juli | Martins Travblogg -…
Ecurie D

Vardagskollen: Travfest i söder

Vi går in i en riktigt fin travvecka med storslagen fest från söder och Jägersro under tisdagen.
Här är kollen på vad ni inte får missa den här veckan:

MÅNDAG

TINGSRYD

Veckan inleds med Jonah Vredebest (Rick Ebbinge) som kan ta tredje raka segern i lopp 1 mot Hurricane River (Preben Sövik) och Seven Karats (Peter Untersteiner).

RÄTTVIK

Victory's Club (Kajsa Frick) regidebuterar för Leif Witasp i lopp 5 mot Simb Murdoch (Mattias Eriksson) och Mood Indigo (Per Nilsson).

S.G.Charpentier (Rikard N Skoglund) gör årets nionde start i lopp 6 mot Payet D.E. (Kim Eriksson) och Tzatziki (Mika Forss).

SKELLEFTEÅ

I V64-3 startar Lexington Hall (Jorma Särkiniva) mot Brooklyn Hill (Ulf Ohlsson) och Voulez Vous (Ove A Lindqvist).

I avslutande snabbloppet startar Yankee Blue (Ulf Ohlsson) mot Aperfectdream (Nicklas Westerholm) och Bear Briar (Ove A Lindqvist).

Mellby Free

Mellby Free startar i Stoeliten på Jägersro.

TISDAG

ÅBERGSKVÄLLEN, JÄGERSRO

I Tvååringspremiären startar första avkomman efter Mosaique Face, nämligen Aquarius Face (Adrian Kolgjini).

Stoeliten körs i lopp 2 med Mellby Free (Björn Goop) mot Vichy Grif (André Eklundh) och Sharp Dream (Peter Ingves).

I Prix Argentan regidebuterar Volnik du Kras (Carl Johan Jepson) för stall Dahlén mot Gustafson (Rick Ebbinge) och Hambo Transs R. (Robin Bakker).

Fyraåringsloppet Prix Cagnes-Sur-Mer med 200 000 kr i förstapris bjuder på Empire (Ken Ecce) mot Upset Face (Lutfi Kolgjini) och Juan Bros (Alessandro Gocciadoro).

Tae Kwon Deo

Tae Kwon Deo startar i Hugo Åbergs Memorial

V75-2 med 700 000 kr i förstapris bjuder på Bolero Gar (Jorma Kontio) mot Boys Stecca (Alessandro Gocciadoro) och Philosopher (Thomas Uhrberg).

Knowledge'Em (Erik Adielsson) regidebuterar för stall Christoffer Eriksson i V75-3 mot Giordano Soa (Björn Goop) och Enjoy The Game (Steen Juul).

Hugo Åbergs Memorial körs i V75-6 med Tae Kwon Deo (Adrian Kolgjini) mot Vitruvio (Björn Goop) och Ecurie D. (Erik Adielsson).

I Malmö Stads Pris startar Who's Who (Örjan Kihlström) mot Vikens High Yield (Robert Bergh) och Etenclin (Robin Bakker).

Conrads

Conrads Rödluva startar i Victory Tillys lopp på Solvalla

ONSDAG

SOLVALLA

Conrads Rödluva (Örjan Kihlström) startar i Victory Tillys lopp mot Alone (Ulf Eriksson) och Forfantone Am (Torbjörn Jansson).

Sommarfavoriten med 200 000 kr körs i V86-3 med Brambling (Örjan Kihlström) mot Emir Ima (Magnus A Djuse) och Jeppas Unplugged (Oskar Kylin Blom).

V86-8 är försök i Bronsdivisionen med Hobby de l'Iton (André Eklundh) mot Atik D.L. (Carl Johan Jepson) och Digital Class (Magnus A Djuse).

ENGHIEN, FRANKRIKE

Millie Millionaire är preliminärt anmäld till Prix de Grigny med 16 650 euro i förstapris.

TORSDAG

ÖREBRO

Lucky Base (Hans Crebas) jagar tredje raka segern i lopp 3 mot Gun Palema (Linus Svensson) och Copaca Banana (Kim Eriksson).

Obesegrade You To Wibb (Markus B Svedberg) gör sin fjärde start startar i treåringsloppet mot Hurricane Hill (Hans Crebas)

VISBY

Usain Henna (Petter Karlsson) syns i lopp 5 mot The Real Star (Fredrik Persson) och Adiago Trot (Rikard N Skoglund)

ÅBY

Treåringarna tävlar om 100 000 kr med Honey Mearas (Peter Untersteiner) mot Konark F.Boko (Rick Ebbinge) och Tiny Rocket (Per Nordström).

I The Red Mile startar Cyber Lane (Johan Untersteiner) mot Rajesh Face (Adrian Kolgjini) och Stepping Spaceboy (Wilhelm Paal).

Il Duce Boko (Marc Elias) startar i Sommarstayern mot Elche (Robert Bergh) och J.S.Apollo (Jan Silvén).

Dela inlägg

Kommentera inlägg