Vardagskollen: Tisdagskväll på Valla » 21 juni | Martins Travblogg -…
Hevin Boko

Vardagskollen: Tisdagskväll på Valla

Vi går in i en ny fin travvecka med bland annat tisdagen där Solvalla har fina V64-tävlingar!

MÅNDAG

SOLÄNGET

Sandra Eriksson årsdebuterar Antonio America i lopp 3 mot Everest Sisu (Ingvar Nyberg) och Buzzer Beater (Per Linderoth).

Kapable Arch Lane (Mats E Djuse) gör femte starten för året i lopp 4 mot årsdebuterande Xanthis Brazil (Nicklas Westerholm).

HALMSTAD med uttagning till Stosprintern

I lopp 3 startar Aramis Bar (Björn Goop) över 1 609 meter mot Jason's Camden (Örjan Kihlström) och Guzz Mearas (Johan Untersteiner).

Feel The Rush (Thomas Uhrberg) startar i V64-4 mot Dontlooseallmoney (Kevin Oscarsson) och Gobi Princess (André Eklundh).

Award Kronos (Örjan Kihlström) syns i V64-6 mot Amelie Grif (Björn Goop) och Valuta E.W. (Ulf Ohlsson).

TISDAG

JÄGERSRO

Promo Kemp gör andra starten för Christoffer Eriksson i lopp 1 mot Carna Sensei (Steen Juul) och Panamera (Jörgen Sjunnesson).

Jonah Credebest (Rick Ebbinge) startar från spår 5 i lopp 2 mot Get Ready On Tour (Peter Untersteiner) och Hurricane River (Peter Ingves).

Racing Brodda

Racing Brodda startar på Solvalla!

SOLVALLA

Inför tävlingarna kvalspringer Heavy Sound (Daniel Redén).

Med förstapris på 125 000 kronor startar Our Pleasure (Erik Adielsson) mot Excalibur Zet (Örjan Kihlström) och Bentley As (Robin Bakker).

Zidane Grif (Jorma Kontio) regidebuterar för Timo Nurmos i V64-1 mot Jackpot Vrijthout (Björn Goop) och Volocity de Vie (Oskar J Andersson).

Dubbla miljonärskan Ganga Bae (Jorma Kontio) gör årets femte start i V64-2 mot Zolly (Mattias Djuse) och No Limit Queen (Björn Goop).

Racing Brodda (Rikard N Skoglund) avslutar kvällen mot Vivaivious Allie (Örjan Kihlström) och Hevin Boko (Mika Forss).

ONSDAG

BIRI, NORGE

I lopp 8 startar Rapido va Bene (Åsbjörn Tengsareid) mot Hickothepooh (Vidar Hop) och Always On Time (Tom Erik Solberg).

ÅMÅL

Bear Dancer (Fredrik Berg) gör första starten på två år! I Torsten Janssons minne möter han Ragazzo da Sopra (Björn Goop) och Patent Leather (Carl Johan Jepson).

Kapabla Zante Grif (Robin Bakker) startar i V86-7 mot Make More Cider (Peter Untersteiner) och Sunettan Palema (Hans Crebas).

Pleasure For Cash (Ulf Ohlsson) körs barfota runt om för första gången i V86-8! Här möter han Inspector (Björn Goop) och Love Håleryd (Peter Untersteiner).

Sign Me Up Too

Sign Me Up Too startar i Åby Monté Trophy

TORSDAG

ÖREBRO

Civilon (Jorma Kontio) årsdebuterar i lopp 1 mot Moses (Carl Johan Jepson) och O'Man Flax (Ulf Ohlsson).

Obesegrade Joyful Trix (Carl Johan Jepson) gör sin andra start i lopp 2 med 40 000 kr i förstapris.

Marrakesh (Jorma Kontio) startar över kort distans i lopp 4 mot My Dream Art (Oskar J Andersson) och Ottens Dibaba (Magnus Jakobsson).

BILLUND, DANMARK

Tripolini V P (Jeppe Juel) årsdebuterar i lopp 6 mot Rapide du Pommeau (Ken Ecce) och O'Grady (Kasper K Andersen).

GÄVLE

Per Lennartsson startar med 20 meters tillägg med Hazard Boko i lopp 7 mot Payet D.E. (Mika Forss) och D'Laina (Peter G Norman).

ÅBY

Önas Prince (Per Nordström) tävlar om 100 000 kr i förstapris i V64-2 mot A Good Point (Kevin Oscarsson) och Billions (Adrian Kolgjini).

Åby Monté Trophy 2020 med 250 000 kr i förstapris bjuder på Sign Me Up Too (Emilia Leo) mot Hambo Transs R. (Michelle Mönster) och Star Advisor Joli (Tova Bengtsson).

Eclipse Am (Adrian Kolgjini) årsdebuterar i V64-6 mot Gretzky Boko (Carl Johan Jepson) och Perfect Gede (Micael Stjernström).

Dela inlägg

Kommentera inlägg