Vardagskollen: Svensktätt på Vincennes
Amalia Cash

Vardagskollen: Svensktätt på Vincennes

Som vanligt har vi kollat in vad som väntar oss under travveckan. Bland annat startar flera svenskhästar på Vincennes! Kolla in vad vi har att bjudas på den här veckan!

MÅNDAG

ÖSTERSUND

I lopp 4 startar Qiao Q.L. (Nicklas Westerholm) mot Unique Findings (Ulf Ohlsson) och Yrr (Emilia Leo).

VINCENNES, FRANKRIKE

Björn Goop startar med N.Y.Diamond In The Sky mot Jörgen Westholm-tränade Amalia Cash (Mathieu Mottier) och Unar Bi (Robin Bakker). Förstapriset är på 19 350 euro.

HALMSTAD

Inför tävlingarna kvalspringer Giveitgasandgo med Thomas Uhrberg.

I V64-1 startar Zeeland Kronos (Peter Untersteiner) mot Sharp Dream (Peter Ingves) och Thelma de Glatigne som gör andra starten för Ville Karhulahti.

Kolgjini-tränade Neelix (Dante Kolgjini) gör sin första start sedan juli 2019. I V64-4 comebackar han mot Quite E.Wood (Marc Elias) och Stand By Ken (Johan Untersteiner).

TISDAG

VINCENNES, FRANKRIKE

Björn Goop har med hela fyra hästar i Prix de Chateau-Gontier!
Goop själv kör Västerbo Hard Cash och har även med Guillaume Boko (Yoann Lebourgeois), Shorthanded Jag (Alexandre Abrivard) och Tellmeastory (David Thomain).
I loppet startar även svenskarna J.H.Mannerheim (Gabriele Gelormini), Bucks To Burn (Franck Nivard) och Partizan Face (David Locqueneux).

Shorthanded Jag

Shorthanded Jag startar i riktigt svensklopp på Vincennes!

JÄGERSRO

Under lunchen på Jägers ser vi Velegance (Peter Untersteiner) i lopp 3 mot Romero (Marc Elias) och Cash Flow (Flemming Jensen).

AXEVALLA

Över 1 640 meter ser vi Hierro Boko (Ulf Ohlsson) i V64-3 mot Ferry Boko (Carl Johan Jepson) och Viggo Laday (Magnus Jakobsson).

ONSDAG

BJERKE, NORGE

I M Sonny Fords lopp startar Rapido va Bene (Tom Erik Solberg) mot Conrads Wilhelm (Kristian Lindberg), Ramona's Fighter (Silje Hogner) och Da Vinci B.R. (Lars Anvar Kolle).

SOLVALLA OCH ÅBY

  • INFÖR V86

I lopp 5 på Åby startar Gustav Hellman-tränare Aha (Stefan Persson) mot Crossfire Simoni (Bo Falsig) och Mellby Frodo (Kristian Malmin).

På Solvalla körs fem/sexåringslopp i lopp 2 med Mas Capacity (Torbjörn Jansson) mot M.T.Mourinho (Björn Goop) och Lennart Sjöhammar (Erik Adielsson).

  • V86

My Dream Art (Jorma Kontio) regidebuterar för Timo Nurmos i V86-2 över 2 140 meter mot Give Me Ten (Erik Adielsson) och Venivici Roc (Björn Goop) med 60 000 kr i förstapris.

Petri Puro-tränade segermaskinen Maestro Crowe (Peter Ingves) årsdebuterar i V86-3 mot Mirakel Håleryd (Johan Untersteiner) och French Quick (Wilhelm Paal).

I Xpresseliten på Åby startar Stoletheshow (Christoffer Eriksson) mot Justice Ås (Peter Untersteiner) och Zoko Lane (Johan Svensson).

Highspirit

Highspirit syns på Örebrotravet under torsdagen!

TORSDAG

BERGEN, NORGE

I lopp 1 på Bergen startar miljonärer som Thai Broadway (Gunnar Austevoll) och Radieux (Svein Ove Wassberg).

VINCENNES, FRANKRIKE

I skrivande stund är loppen hit inte fastställda. I anmälningslistorna syns dock flera svenskar!

ÖREBRO

V86-bekante Payet D.E. (Kim Eriksson) startar i V64-1 från bakspåret mot Jack Zon (Carl Johan Jepson) och Fairyman (Marcus Hultman).

Sexåringen New Dawn (Emilia Leo) och True Vision (Anna Erixon) montédebuterar i V64-2 med 40 meters tillägg över startdistansen 2 140 meter.

I V64-5 årsdebuterar Athos Race (Åke Lindblom) mot Han Herred (Ulf Ohlsson) och Highspirit (Troels Andersen) över 2 100 meter.

I avslutningen kör Ulf Ohlsson årsdebuterande Young King över 2 100 meter mot Jesper Trot (Anders Zackrisson) och Load Relief (Magnus Jakobsson).

Dela inlägg

Kommentera inlägg