Vardagskollen: Sprintermästaren 2020! » 29 juni | Martins Travblogg -…
Racing Brodda

Vardagskollen: Sprintermästaren 2020!

Veckan håller hög klass - torsdagen bjuder oss på V75 och fantastiska Sprintermästaren 2020!
Kolla in lite av veckans godbitar:

MÅNDAG

ÅRJÄNG

I lopp 4 startar regidebuterar Athos Race (Carl Johan Jepson) för Ulf Stenströmer mot Viking's Topline (Anders Svanstedt) och Categorical (Jonas Moberg).

LEANGEN, NORGE

I Lython Abroads lopp startar Juliano Rags (Noralf P.Breakken) över 1 640 meter mot Fux Pride (Arve Sjoner).

CAMPANELLE, ITALIEN

Italienske derbyvinnaren Alrajah One strider mot Axl Rose i Gran Premio Tino Triossi.

I Gran Premio Gaetano Turilli startar Zacon Gio mot Vivid Wise As.

MANTORP

I Helen Ann Johansson Invitation startar Undigious Diamant (Henriette Larsen) mot Choco Garline (Emilia Leo) och Mellby Empire (Kim Moberg).

Mantorpsloppet med 75 000 kr i förstapris körs i V64-5 där Cab Lane (Jorma Kontio) årsdebuterar mot In Love Boko (Rikard N Skoglund) och Racing Ribb (Stefan Persson).

TISDAG

AXEVALLA

Aron Palema (Ulf Ohlsson) årsdebuterar i lopp 2 mot Toddler (Marc Elias) och Barkevious Mingo (Carl Johan Jepson).

Grainfield Aiden

Grainfield Aiden startar på Solvalla!

SOLVALLA

Hell Bent For Am (Örjan Kihlström) siktas mot fjärde raka segern i lopp 3 mot Hector Sisu (Ulf Ohlsson) och Kurri Jari Boko (Veijo Heiskanen).

Hill's Angel (Carl Johan Jepson) med tre raka segrar startar i V64-1 mot Clockwork (Ulf Eriksson) och You Could Be Mine (Örjan Kihlström).

Hästägarnas Sommarpris med 100 000 kr i förstapris körs över 1 640 meter med Grainfield Aiden (Hannu Korpi) mot Urban Kronos (Kim Eriksson) och årsdebuterande Alone (Örjan Kihlström).

Kvällen avslutas med Gulfstream Am (Conrad Luguaer) som startar i V64-6 mot Slippery Runway (Emilia Leo) och Dominic Wibb (Erik Adielsson).

ONSDAG

ENGHIEN, FRANKRIKE

Tomas Malmqvist-tränade Empire (Alexandre Abrivard) årsdebuterar i Prix de la Madeleine

LINDESBERG

Gargamel Sisu (Jorma Kontio) startar i fyraåringsloppet mot Iggy B.R. (Geir V Gundersen) och Galileo Am (Rikard N Skoglund).

Oblivion (Ulf Ohlsson) kan ta tredje raka segern i V86-3 mot Konark F.Boko (Björn Goop) och Hennessy Am (Erik Adielsson).

Bergslagsloppet med 100 000 kr i förstapris innehåller Nimbus C.D. (Rikard N Skoglund) mot Diamanten (Erik Adielsson) och Queer Fish (Ulf Eriksson).

Green Manalishi

Green Manalishi startar i Sprintermästaren

TORSDAG

HALMSTAD

Obesegrade Hacker Am (Christoffer Eriksson) och Elegant Ima (Magnus Teien Gundersen) ställs mot varandra i lopp 2 med 125 000 kr i förstapris!

Uttagningarna till Sprintermästaren körs i V75-1, V75-2 och V75-3 där profiler som Green Manalishi (Jorma Kontio) och Don Fanucci Zet (Örjan Kihlström) syns.

Stoderbyvinnaren Racing Brodda (Rikard N Skoglund) gör årets fjärde start i V75-4 mot Activated (Carl JOhan Jepson) och Zaniah Bi (Björn Goop).

Stosprinterfinalen med 800 000 kr i förstapris körs i V75-6 där Golden Tricks (Örjan KIhlström) möter Gina Mearas (Johan Untersteiner) och Galant Sisu (Björn Goop).

Dela inlägg

Kommentera inlägg