Vardagskollen: Sprint på Jägersro » 8 sep. | Martins Travblogg -…
Unique Juni

Vardagskollen: Sprint på Jägersro

I veckan är det bland annat V86 från Jägersro och Solvalla. På Jägers är det en sprinteruppgörelse över varvet som är det lite ovanliga.
Här är en del av veckans höjdpunkter ni inte får missa!

MÅNDAG

HAGMYREN

V75-härdade Everest Sisu (Ingvar Nyberg) startar i lopp 1 (kl 12:20) mot Hungarian Hotwax (Kaj Widell) och Viktor Barsk (Mats E Djuse).

Markus Pihlström-tränade Vanessa F.B. (Ulf Ohlsson) startar i P21-lopp (kl 14:57) mot Indian Four (Olle Alsén) och Sangrita Ås (Victor Karlsson).

FÄRJESTAD

  • Under kvällen på Färjestad körs Septembermästaren i två försök

I andra försöket, V64-2 (kl 19:52), startar Wir Ideal (Björn Goop) mot Alvena Vagaboy (Mikael J Andersson) och Global Skipper (Jonas Moberg).

Assault (Sofia Adolfsson) startar i montéloppet (kl 20:14) som är ställs mot Flashing Boko (Christina A Hande) och Felix V.M. (Åsa Svensson).

I avslutande V64-6 (kl 21:15) startar Bambi Rozz (Kim Eriksson) mot Emmylou (Carl Johan Jepson) och Stardust Melody (Björn Goop).

Lindas girl

Linda's Girl.

TISDAG

ROMME

  • Tidigare Kolgjini-hästen, Owen Face (Micael Melander), regidebuterar för Jan Hagman och gör sitt första lopp på över två år.
    I lopp 4 (kl 13:23) möter valacken Linda's Girl (Oskar Kylin Blom) och Havbergs Knight (Fredrik B Larsson).

AXEVALLA

Fantasia Sisu (Robert Bergh) startar i lopp 3 (kl 19:15) mot Thorn Bird (André Eklundh) och Jullan Palema (Mikael J Andersson).

Toppstammade Rudisha (Robert Bergh) siktar på att ta säsongens första seger i lopp 7 (kl 20.44). Här möter fyraåringen X.L.Bygg Palema (Mikael J Andersson).

SOLVALLA

Giant Shadow (Björn Goop) siktar på att ta femte raka segern i V64-1 (kl 19:30). Över kort distans möter han Load Relief (Anders Eriksson) och Zenone Bar (Jorma Kontio).

Tvååringsloppet har ett förstapris på 175 000 kronor.
Här startar Usain Tilly (Mattias Djuse) mot Mizita Sound (Anders Zackrisson) och Global Bootleg (Erik Adielsson).

I V64-3 tävlar treåringarna om 100 000 kronor i förstapris. Här syns Dominic Wibb (Örjan Kihlström) och Global Annuity (Peter Untersteiner).

Dearfriend

Dear Friend.

  • Stoeliten gör upp i V64-5 (kl 20:56) med 125 000 kronor i förstapris.
    Här startar Hevin Boko (Rikard N Skoglund) mot Dear Friend (Erik Adielsson) och In Toto Sund (Örjan Kihlström).

I avslutande V64-6 (kl 21:15) startar V75-hästarna Track Angle (Anders Eriksson) och Adiago Trot (Per Lennartsson) mot Reigning Moni (Örjan Kihlström) och High Glider (Daniel Redén).

ONSDAG

JÄGERSRO - INFÖR V86

I kvalloppet på Jägers syns Olle Rols (Peter Ingves) och även tidigare V75-vinnaren Yankee Sensation (Mats Rånlund) som inte tävlat sedan mars 2018.

Lopp 4 (kl 19:39) är ett treåringslopp med 60 000 kronor i förstapris. Här syns bland annat Livi Oxford H.M. (Jeppe Juel) och Quick Lane (Peter Untersteiner).

SOLVALLA - INFÖR V86

Carmine Am (Jorma Kontio) gör andra starten för Timo Nurmos i lopp 2 (kl 18:39) mot Qahar Q.C. (Torbjörn Jansson) och Mr Crazed (Anders Svanstedt).

V86:

Jägersros Supersprint 2019 körs i V86-1 (kl 20:30) där M.T.Insider (Olle Alsén) ställs mot Triton Neergård (Jeppe Juel) och Mr Lindy (Lutfi Kolgjini).

I Amatörsprintern (kl 21:03) startar Victory Topline (Patrick Hedqvist) mot Rajah Silvio (Fredrik Skoog) och Chapuy (Mats Holmstedt).

Flemming Jensen kan ta fjärde raka segern med Cash Flow i V86-5 (kl 21:14) mot Ilydia Boko (Mars Elias) och Frances Yoda (Kim Eriksson).

Julia Af Solnaes

Julia af Solnäs.

  • V86-7 (kl 21:40) håller god klass där Marcello Wibb (Johan Untersteiner) ställs mot Breidabliks Cognac (Mars Elias), Infinitus (Joakim Lövgren) och Julia af Solnäs (Henriette Larsen).

TORSDAG

VISBY

Super Nice (Claes Sjöström) är tillbaka hemma till Sten O Jansson igen.
I lopp 1 (kl 12:20) startar sexåringen mot Lady Youline (Kim Eriksson) och Mega Star (Johan Wiman).

BERGSÅKER

I lopp 8 (kl 21:05) startar Hope And Dreams (Emilia Leo) över 2 140 meter mot Vanessa F.B. (Ulf Eriksson) och Bella On Tour (Fredrik Jonsson).

ÖREBRO

Grand Princess (Erik Adielsson) som inlett karriären med två raka segrar startar i tvååringsloppet (kl 18:20) mot debuterande Karl May Boko (Örjan Kihlström).

V64 inleds med V75-bekante Sanda Love (Per Lennartsson) som ställs mot Triomphe Ferm (Björn Goop) och Sebastian Journey (Ulf Ohlsson).

Betting Gangster

Betting Gangster

  • Björn Goop selar ut Vainqueur R.P. i V64-3 (kl 20:14) mot Lucifer Lane (Johan A Nilsson) och M.T.Joinville (Jorma Kontio).
  • Fyraåringarna tävlar om 125 000 kronor i V64-5 (kl 20:56).
    Betting Gangster (Rikard N Skoglund) möter här Evaluate (Stefan Melander) och Ad Hoc (Petter Engblom).
Dela inlägg

Kommentera inlägg