Vardagskollen: Smålandsparty på V86 » 7 juni | Martins Travblogg -…
Mack Dragan

Vardagskollen: Smålandsparty på V86

Ny vecka är här och den här veckan är det bland annat Småland som gäller för V86!
Här är lite av veckans höjdpunkter på travbanorna:

MÅNDAG

HALMSTAD - SAXBANA

Hulken Sisu (Victor Rosleff) kan ta tredje raka segern i lopp 3 mot Furies Rain (Peter Unterstreiner) och Benito Roc (Jos Verbeeck).

Jonas M Oscarsson startar åter med Joyride Cane som över kort distans möter Maggie Cash (Peter Zadel) och Seven Karats (Peter Untersteiner).

Armour As (Stefan Persson) selas ut till fyraåringslopp mot Guzz Mearas (Johan Untersteiner) och Sashay My Way (Adrian Kolgjini).

FÄRJESTAD MED V64

V75-vinnaren Ibra Boko (Erlend Rennesvik) årsdebuterar i V64-1 mot Grandfather Bill (Björn Goop) och Västerbo Highscore (Ulf Eriksson).

I NWT-trofén är förstapriset 100 000 kronor. Här ser vi Karat Band (Åke Lindblom) med 20 meters tillägg mot Mr Can Trix (Robert Bergh) och Dwayne Zet (Örjan Kihlström).

Kinky Boots (Carl Johan Jepson) kan ta tredje raka segern i V64-5 mot Choco Garline (Linda Sedström) och Caesar's Dream (Jorma Kontio).

Mack Dragan (Carl Johan Jepson) gör årets sjätte start i V64-6 mot Don't Mind Me (Örjan Kihlström) och Urban Kronos (Kim Eriksson).

Urban kronos

Urban Kronos gör andra starten för året på Färjestad!

TISDAG

GÄVLE - LUNCHEN

V75-profilen Global U.S.A. (Rikard N Skoglund) startar i lopp 3 mot Juncio Boko (Per Lennartsson) och Barney Granit (Mika Forss).

Smedheim Solan (Mats E Djuse) och Tand Kraft (Jan-Olov Persson) startar med dubbla tillägget i lopp 4 där även Björs Frej (Jorma Kontio) startar.

VISBY - SAXBANA

I lopp 7 regidebuterar Usain Henna (Petter Karlsson) för Sigvard Hyllsjö mot DontbreakthebankÅs (Simon Hoas) och Micro Vick (Stefan Persson).

JÄGERSRO MED V64

Joe Martini (Henriette Larsen) regidebuterar för Johan Lejon i Junistayern mot Jumeirah Boko (Thomas Uhrberg) och Panamera (Jörgen Sjunnesson).

Ferrari River (Conrad Luguaer) selas ut till Junipokalen där han övver kort distans möter Sevilla (Joakim Lövgren) och Cobbys Olifant (Thomas Uhrberg).

Avslutande Diamantstoet med 110 000 kronor blir sevärt med Irish Steel (Hans Crebas) mot Aura S.L. (Victor Rosleff) och Princess S.W. (Peter Untersteiner).

Ready Ribb

Ready Ribb årsdebuterar i Smålandsstayern!

ONSDAG

VAGGERYD MED V86

Velten Versailles (Rick Ebbinge) startar i V86-2 mot Ivory di Quattro (Robert Bergh) och The Real Star (Fredrik Persson).

Obesegrade Vice Versa Diamant (Robin Bakker) kan ta fjärde raka segern i V86-3 mot Irruta Boko (André Eklundh) och Bravo Sabotage (Erik Adielsson).

Ready Ribb (Björn Goop) och Vischio Holz (Carl Johan Jepson) årsdebuterar i Smålandsstayern med 75 000 kr i förstapris.

TORSDAG

RÄTTVIK - LUNCHEN

Bison Spiro (Anna-Karin Rundqvist) startar med lopp i kroppen i lopp 4 mot Havbergs Knight (Fredik B Larsson) och Empire Garbo (Ulf Ohlsson).

DANNERO - SAXBANA

Arch Lane (Magnus A Djuse) är tillbaka efter uppehåll och startar i lopp 3 mot Real Masterpiece (Mats E Djuse).

ÅBY - V64

V75-vinnaren Guillaume Boko (Björn Goop) startar i Junisprintern mot Can Lane (Johan Untersteiner) och regidebuterande Promo Kemp (Christoffer Eriksson).

Zarina Bi (Björn Goop) kan ta sin fjärde raka seger i V64-4 mot Rexine (Nicklas Korfitsen) och Vinci I.M. (Peter Untersteiner).

Dream Night Palema (Kevin Oscarsson) årsdebuterar i V64-6 mot Night Hall (Björn Goop) och Tengil Face (Adrian Kolgjini).

Dela inlägg

Kommentera inlägg