Vardagskollen: Profiltätt på Mantorp » 2 aug. | Martins Travblogg -…
Sorbet

Vardagskollen: Profiltätt på Mantorp

I veckan riktas blickarna främst mot Mantorp som på onsdag arrangerar V86 med flera profiler till start.
Håll koll på lite av veckans godbitar:

MÅNDAG

LINDESBERG

Efter lunchtävlingarna på Lindesberg kvalspringer miljonären Candor Hall för regi Lauri Mikkola.

FÄRJESTAD - E3-UTTAGNINGAR

Hell Bent For Am (Örjan Kihlström) går mot sin femte raka seger i V64-1 mot Bombus Jet (Björn Goop) och Hombre D. (Oskar Kylin Blom).

Peter Eriksson startar med sin segerrike Cook Island i V64-3 som här ställs mot Naima Sjöhammar (Erik Adielsson) och Namanga Bo (Björn Goop).

Raja Mirchi-stoet Raya D.E. (Jorma Kontio) kan ta andra raka segern i V64-4 mot Her Majesty Mearas (Erik Adielsson) och Aperfecttric (Jim Oscarsson).

Hell Bent For Am

Stjärnan Hell Bent For Am startar på Färjestad!

TISDAG

BODEN

Under lunchen startar Antonio America (John Östman) i lopp 3 mot Don Draper (Sandra Eriksson) och Dwight Sisu (Magnus A Djuse).

JÄGERSRO

Kvällen inleds med treåringslopp med 125 000 kr i förstapris.
Här startar obesegrade Ready Tonight (Peter Untersteiner) mot Viva La Vida Face (Adrian Kolgjini) och Sanderson (Per Nordström).

I lopp 2 syns Maggie Cash (Stefan Persson) mot Julia af Solnäs (Henriette Larsen) och Dominic Wibb (Adrian Kolgjini).

V75-profilen Aura S.L. (Johan Untersteiner) startar i lopp 6 mot Redneck Woodland (Adrian Kolgjini) och Dynamit Life (Håkan B Johansson).

HAGMYREN

Derbyfavoriten Hail Mary (Robert Bergh) startar i V64-1 mot Jason's Camden (Örjan Kihlström) och Alien Kronos (Ulf Ohlsson).

Spickleback Face (Robert Bergh) gör årets andra start i V64-6 mot Volocity de Vie (Oskar J Andersson) och Brothers N.Arms (Örjan Kihlström).

ONSDAG

ROMME

Dubble miljonären Speed Delicious (Anna A Karlsson) gör sin andra start efter frånvaron i breddlopp mot Rocky Tilly (Ida Riesterer).

MANTORP

I V86-2 startar Oracle Tile (Kristian Malmin) med sex raka segrar mot Shapes (Björn Goop) och Knifetown Hall (Örjan Kihlström).

Takter-trofén med 100 000 kr i förstapris bjuder på Sorbet (Örjan Kihlström) mot Dreammoko (Björn Goop) och Dear Friend (Johan Untersteiner).

E3-vinnaren Barbro Kronos (Erik Adielsson) startar i V86-4 mot You Could Be Mine (Örjan Kihlström) och Keira de Veluwe (Jorma Kontio).

Global Welcome

Global Welcome startar i V86-5!

Kjell P Dahlströms Minne med 150 000 kr i förstapris körs i V86-5 med Missle Hill (Örjan Kihlström) mot Global Welcome (Erik Adielsson) och Zarenne Fas (Magnus A Djuse).

Brother Bill (Jorma Kontio) startar i V86-6 mot Aetos Kronos (Magnus A Djuse) och Global Adventure (Erik Adielsson).

Obesegrade Elegant Ima (Magnus Teien Gundersen) och Jerka Sting (Erik Adielsson) avslutar kvällen på Mantorp.

TORSDAG

SOLVALLA

V75-profilen Fort Knox (Björn Goop) startar i lopp 3 mot Payet D.E. (Klaus Kern) och Talassio (Örjan Kihlström).

Stig H Johansson sitter åter upp bakom Fixi Mearas. I lopp 4 möter ekipaget Laleh Pellini (Björn Goop) och Valuta E.W. (Erik Adielsson).

BERGSÅKER

I Hästägarkannan startar Fender (Rikard N Skoglund) mot Björs Frej (Mats E Djuse) och Gomnes Hans T. (Ulf Ohlsson).

Apollon de Kacy (Rikard N Skoglund) startar med 60 meters tillägg mot startvolten i lopp 7.
I loppet syns även Testa di Cavolo (Nicklas Westerholm) och Syoss (Daniel Wäjersten).

ÅBY

Zacapa Grim (Stefan Persson) startar i lopp 8 mot Bodybuilder (Tobias O Eriksson), Leica Håleryd (André Eklundh) och Little Brigadoon (Björn Goop).

Dela inlägg

Kommentera inlägg