Vardagskollen: Miljonär-comeback på Valla » 21 sep. | Martins…
Hachikode

Vardagskollen: Miljonär-comeback på Valla

Veckan har som alltid sina utropstecken att lyfta fram. Bland annat återser vi Hachiko de Veluwe (bilden) på onsdag!
Här är lite av veckans travmåsten:

MÅNDAG

HALMSTAD

Veckan inleds med V75-bekanta Easy Creation (Stefan Persson) i lopp 1 som möter Vinci I.M. (Peter Untersteiner) och Sobel Jasmine (Johan Untersteiner).

I lopp 4 startar Cobbys Olifant (Thomas Uhrberg) mot Harvey (Johan Untersteiner) och Panamera (Jörgen Sjunnesson).

MAUQUENCY, FRANKRIKE

I Prix Tabas des Coquets är Star Costashorta anmäld med 9 900 euro i förstapris.

MANTORP

Ultrastayern med 100 000 kr i förstapris bjuder på Juan (Joakim Lövgren) mot Pacific Face (Giuseppe Lubrano) och Hurricane Silas (Björn Goop).

I SprinterKrevaden startar Romanesque (Björn Goop) mot Jairo (Joakim Lövgren), Baron Gift (Rickard Svanstedt) och Ural (Jorma Kontio).

Balsamine Font (Björn Goop) startar i Finalen av Sikta Mot Stjärnorna med 200 000 kr i förstapris mot Hidaldo Heldia (Christoffer Eriksson) och Globalizer (Stefan Persson).

Juan

Juan startar i Ultrastayern på Mantorp!

TISDAG

ESKILSTUNA

Mega Star (Johan Wiman) kan ta fjärde raka segern i lopp 3 mot Charlock Wiking (Magnus Jakobsson) och Victory Topline (Per Lennartsson).

GÄVLE

Ies Elisabeth (Mats E Djuse) startar i lopp 5 mot Infinite Knight (Marcus Lilius) och Ladybug Lara (Ulf Ohlsson).

VINCENNES, FRANKRIKE

Med 31 500 euro i förstapris startar Calle Crown (Pierre Vercryusse) i Prix Emile Bézière mot A Sweet Dance (Alexis Prat), Holy Water (Alexandre Abrivard) och Speedy Face (David Locquenenux).

AXEVALLA

I V64-1 startar Hurricane N.L. (Rick Ebbinge) med 40 meters försprång på Spickleback Face (Robert Bergh).

Point Zero (Jörgen Åsén) med två raka segrar ställs mot Zoccoloduro O.P. (Fredrik Claesson) och Kom Leia (Johan A Nilsson).

ONSDAG

SOLVALLA/ÅBY - INFÖR V86

Inför tävlingarna på Solvalla kvalspringer Coin Perdu (Erik Adielsson).

Segerrike Jane Hall (Bo Westergaard) startar i Treåringsloppet på Åby mot Our Pleasure (Peter Untersteiner) och Mellby Ironman (Robert Bergh).

I tvååringslopp på Solvalla startar Manual Flight (Erik Adielsson) mot That's So Clever (Örjan Kihlström) och Idomenio Sisu (Ulf Ohlsson) med 200 000 kr i förstapris.

SOLVALLA/ÅBY - V86

I V86-4 startar Queen of Trixs (Erik Adielsson) mot Tonique (Åke Lindblom) och Gobi Princess (André Eklundh).

Unoicsdue Gnafa' (Björn Goop) startar i Xpress-stayern på Åby mot Velten Limelight (Rick Ebbinge) och Tengil Face (Adrian Kolgjini).

Hachiko de Veluwe (Jorma Kontio) återkommer i V86-6 och gört det mot Le Crack Sox (Örjan Kihlström) och Flash Am (Kim Eriksson).

Sharp Dream (Jan Hansen) är tillbaka i V86-7 och ställs här mot Karamel Hill (Björn Goop) och Princess S.W. (Peter Untersteiner).

Hachikode

Hachiko de Veluwe

LISIEUX, FRANKRIKE

I Prix Aglo Lisieux Normandie är Minnestads el Paso anmäld.

TORSDAG

HAGMYREN

Obesegrade Räser Ulla (Oskar J Andersson) gör sin tredje start i lopp 2 mot Wait What (Kajsa Frick) och Kalaxy Boko (Oskar Kylin Blom).

BODEN

I lopp 8 startar Selmer I.H. (Samu Sundqvist) mot Mindyourvalue W.F. (Ove A Lindqvist) och Hesiod (Ulf Ohlsson).

Dela inlägg

Kommentera inlägg