Vardagskollen: Jubileumskväll på Valla » 12 aug. | Martins Travblogg…
Jubileums

Vardagskollen: Jubileumskväll på Valla

En av årets stora höjdpunkter bjuds vi på den här veckan. Jubileumspokalen på onsdag kväll från Solvalla innehåller som alltid flera toppar!
Här är veckans godbitar:

MÅNDAG | Bekanta ston inleder veckan

MANTORP

  • Travveckan inleds på Mantorp där vi i lopp 1 bjuds på stolopp med flera bekanta.
    Indoor Voices (Kenneth Haugstad)
    startar här mot Rose Mary (André Eklundh) och Inga In Heaven (Carl Johan Jepson).

ROMME

I breddloppen på Romme regidebuterar Palermo Broline för Helen Åkerlund.
Bland motståndarna syns årsdebuterande Research (Rauno Pöllänen) och Vedalia (Tobias J Gustafsson).

FÄRJESTAD

Björn Goops Mister Niky slutade sexa i Malmö Stads Pris och startar här på hemmabanan i V64-5.
Garrett Mix (Jörgen Westholm)
och Humble Hill (Ulf Ohlsson) är två tuffa konkurrenter i loppet.

Fighting Bax (Carl Johan Jepson) gör comeback i V64-6 mot Peder Mykla (Dagfinn Aarum) och Flash Håleryd (Ulf Ohlsson).

Man of steel

Man of Steel startar på tisdag!

TISDAG | Klassisk Jägerstisdag

BOLLNÄS

I lopp 4 startar V75-tvåan All Star (Jorma Kontio) mot O.M.Dont Cry (Nicklas Westerholm) och Wrongdoer (Peter Eriksson).

I augustistayern startar Mellby Emeralds (Roger Nilsson) mot Rhapsody Ås (Ulf Ohlsson) och Wasa Warrior (Jens Eriksson).

ENGHIEN, FRANKRIKE

I Prix du Pont de l'Alma startar Tomas Malmqvist-tränade Aron The Baron (David Thomain) mot Västerbo Grosbois (Rauno Pöllänen)

  • Prix Jean-Luc Lagardere innehåller Cleangame (Jean Michel Bazire) mot Cash Gamble (Eric Raffin) och Vitruvio (Alessandro Gocciadoro).

Björn Goop är nere och kör Portland i Prix de la Porte de Versailles.
Tomas Malmqvist-tränade Uncertain Age (Franck Nivard) och Ghazi B.R. (Bazire) är två av motståndarna.

JÄGERSRO

I tvååringsloppet som inleder kvällen debuterar Truculent-stoet Comtrue Lee (Sebastian M Nilsson) mot Gordon Brodde (Bernardo Grasso) och A Good Point (Kevin Oscarsson).

Love You-sonen Caesar Spin kan ta tredje raka segern med Allan Kristensen i lopp 5.
Bland motståndarna syns Ornello (Marc Elias) och The Gambler (Stefan Söderkvist).

  • Lopp 8 är uttagningslopp till K.G. Bertmarks Minne
    Här startar Man of Steel (Håkan B Johansson) mot Alegra B. (Hanna Lähdekorpi), Sato (Håkan E Johansson) och Townshend Broline (Olof Thorson).
Mellby Free

Mellby Free tävlar om ett EM-guld!

ONSDAG| Jubileumsparty på Solvalla

Björn Goops holländare, Giant Shadow, kan ta fjärde raka segern i lopp 3 mot Got To Dash (Ulf Ohlsson), Global Warrior (Johan Untersteiner) och Hugo Gustivar Boko (Kim Eriksson).

I lopp 5 gör fuxarna upp!
Dreammoko (Björn Goop)
och Re Doc (Oskar J Andersson) från bakersta volten möter Star Costashorta (Peter Untersteiner).

V75 inleds med Stonewashd Diamant (Peter Untersteiner) som siktar på att ta säsongens första seger.
I stoloppet möter hon Ultimaluna Grif (Alessandro Gocciadoro) och Amalia Cash (Oskar J Andersson).

  • Sto-EM körs som V75-3 och blir som alltid ett topplopp.
    Här startar Mellby Free (Björn Goop) mot Bahia Quesnot (Junior Guelpa), Uza Josselyn (Erik Adielsson) och Gina Schermer (Rick Ebbinge).
Perfect Spirit

Perfect Spirit startar i fantastiska Jubileumspokalen!

Big Noon-pokalen är ett tre- och fyraåringslopp med 300 000 kronor i förstapris.
Här startar Upset Face (Lutfi Kolgjini) och Ecurie D. (Björn Goop) mot fyraåringarna Hill Street (Daniel Redén) och Park View (Eirik Höitomt).

  • Jubileumspokalen 2019 körs som V75-6 med en miljon kronor i förstapris!
    Derbyvinnaren Who's Who (Örjan Kihlström) strider mot Milliondollarrhyme (Fredrik B Larsson), Norton Commander (Conrad Luguaer) och Perfect Spirit (Carl Johan Jepson).

On Track Piraten (Rikard N Skoglund) gör karriärens 154:e start i Stayerloppet.
Från samma volt startar Generaal Bianco (Peter Untersteiner) och tjugo meter framför startar svenskbekante Sobel Conway (Olli Koivunen).

TORSDAG|Laxen tillbaka

ÅBY

Conrad Luguaer startar Love You-sonen NoLimmitJimMit i lopp 6 mot Dynamite Life (Håkan B Johansson) och Loke Survive (Christoffer Eriksson).

I lopp 7 körs uttagningslopp till K.G. Bertmarks Minneslopp.
Vichy Grif (Fredrik Claesson) startar mot Höwings Unbeatable (Jörgen Åsén) och Vikens High Yield (Lasse Punkari).

BERGSÅKER

Victory Topline (Jorma Kontio) startar från spår 1 i snabbloppet mot Golden News (Per Linderoth) och So Gå Ikaros (Micael Melander).

  • Nurmos-tränade Laxfaks (Jorma Kontio) gör efterlängtad comeback i V64-2!
    Elvaåringen har inte startat på fyra år!
Dela inlägg

Kommentera inlägg