Vardagskollen: Gentlemannadags! » 26 maj | Martins Travblogg -…
Mulligan

Vardagskollen: Gentlemannadags!

Elitloppshelgen är över, men misströsta ej! Veckan som kommer har sina ljusglimtar. På tosdag är det publikfest på Jägersro!

MÅNDAG

ÖSTERSUND

Björn Karlsson startar V75-bekante, Backegubben, i lopp 1 (kl 12:20).

Kapable, Lady Rubinstein (Mats E Djuse), startar i lopp 3 (kl 13:02) mot Bella on Tour (Lars-Åke Svärdfeldt) och Chacha Sisu (Emilia Leo).

HALMSTAD

Breidabliks Cognac (Conrad Luguaer) årsdebuterar i lopp 3 (kl 19:15) mot M.T.Mighty Winner (Peter Untersteiner).

Prosperous (Alicia J Larsson) och Emmett Brown (Lina Renberg) montédebuterar i lopp 8 (kl 21:05) mot Viking Olympic (Malin Andersson) och Veloce du Banney (Jennifer L Oscarsson).

Över kort distans startar Ferrari River (Conrad Luguaer) mot Niky Flax (Johan Untersteiner) och Global Raceway (Stefan Persson).

LINDESBERG

I V64-3 kör Yannick Gingas Kövras So Far mot Track Angle (Anders Eriksson) och Conrads Wilhelm (Kristian Lindberg).

Franck Nivard sitter upp bakom Zolo Sensation i V64-4 mot Zenone R.L. (Todd McCarthy) och Beauty Taste (Rick Ebbinge).

Ferrari River

Ferrari River.

TISDAG

BODEN

Zorro Swing (Jens Eriksson) syns i lopp 3 (19:15) mot Mellby Dealer (Roger Nilsson) och Coal Trader (Micael Melander).

Raz MacKenzie (Roger Nilsson) gör årets andra start i lopp 7 (20:43) mot Capitol Hill (Mauri Jaara) och Elit Håleryd (Rikard N Skoglund).

FÄRJESTAD

Västerbo Hard Cash (Henrik Åslund) gör tredje starten för året i lopp 6 (20:19) mot Quantanamera (Erik Berglöf) och Red Hot Snapper (Nathalie Blom).

ESKILSTUNA

Danne Edel (Kenneth Haugstad) gör årets andra start i V64-3 (20:14) mot Rafiki Fri (Anna Isabelle Karlsson), Super Zantos (Ante Lisell) och Volocity de Vie (Jorma Kontio).

Eirik Höitomt sitter upp bakom My Dream Art i V64-6 (21:15) och ställs mot Lass Revenue (Matthew Williamson) och Yankee Boy (Michael Nimczyk).

ONSDAG

RÄTTVIK - V86

I V86-5 (20:46) körs klass 2-lopp med 125 000 kronor i förstapris.
Sugarcraft (Björn Goop) möter här Bottnas Easy Cash (Ulf Ohlsson) och Enge Barack (Mattias Djuse).

Yannick Gingras får möjligheten att köra Leader Brodde i V86-7 (kl 21:26) som möter Spickleback face (Ulf Ohlsson) och Radjah d'Inverne (Michael Nimczyk).

I avslutande Diamantstoet (21:46) gör Global Vintage (Jorma Kontio) årsdebut mot Qiao Q.L. (Nicklas Westerholm) och Au Pair Girl (Björn Goop).

Danne Edel

Danne Edel.

TORSDAG

JÄGERSRO - GENTLEMANNADAGEN

Fyra miljonärer gör upp i lopp 4 (14:00) där Mulligan (Thomas Uhrberg) möter Master Crowe (Christoffer Eriksson), Speedy Foxy Vicane (Kim Eriksson) och Ultra Bright (Fredrik Persson).

Treåringen Admirer (Conrad Luguaer), som årsdebuterade på en 13-tid startar i V64-3 (15:34) mot Thanasi Bob (Johan Untersteiner) och M.T.Nordic Spirit (Peter Untersteiner).

Beautiful Kiss (Ken Ecce) ska försöka ta säsongens första seger i V64-5 men ställs mot Inazawa Smart (Joakim Lövgren) och Rapide Yoda (Johan Untersteiner).

Mulligan

Mulligan.

BILLUND, DANMARK

Hambo Transs R (Robin Bakker) möter O'Grady (Kasper K. Andersen) och Slide So Easy (Flemming Jensen) i lopp 4 (kl 13:50).

Da Vinci Peak (Flemming Jensen) och Dontpaytheferryman (Birger Jörgensen) årsdebuterar i lopp 9 (kl 15:39) mot Zohar Font (Rene Kjaer).

BERGSÅKER

Rocky Winner (Jonathan Carre) startar i monté mot Sign Me Up Too (Emilia Leo) och Nappa Scar (Jenni H Åsberg) med 100 000 kronor i förstapris.

ÅBY

Nonstop Cheri (Christoffer Eriksson) startar med lopp i kroppen i lopp 6 (kl 20:14) mot Corroded (Robert Bergh) och Obi Degato (Carl Johan Jepson).

Gambit Brodde (Marc Elias) ställs mot Hairos F.Boko (Peter Untersteiner) i lopp 7 (20:36).

Dela inlägg

Kommentera inlägg