Vardagskollen: Kriterie- och Oaks-kval!
Aetos Kronos

Vardagskollen: Kriterie- och Oaks-kval!

Vi har nått mitten av september och veckan bjuder bland annat på uttagningslopp till Kriteriet och Oaks.

MÅNDAG

HALMSTAD

Veckan inleds med NolimmitJimmit (Marc Elias) som ställs mot Townshend Broline (Peter Untersteiner) och Seethestar (Johan Untersteiner).

Il Duce Boko, som debutvann överlägset för Peter Untersteiner förra sommaren, är tillbaka och regidebuterar för Conrad Luguaer.
I lopp 5 kör Marc Elias.

RÄTTVIK

  • I lopp 6 regidebuterar Volocity de Vie för Oskar J Andersson.
    Bland motbuden syns Dartagnan Sisu (Kaj Widell) och Minnestads el Paso (Rebecca Dahlén).

ESKILSTUNA

Över 2 640 meter startar Chapter N.Deo (Carl Johan Jepson) mot Lady Zappa (Ulf Ohlsson) och Kyrkebys Rut (Kim Eriksson).

Volocity de Vie

Volocity de Vie.

TISDAG

HAGMYREN

  • I lopp 2 över 2 640 meter startar On Track Piraten (Rikard N Skoglund) mot Eder Bob (Magnus A Djuse) och Beau Mec (Ulf Ohlsson).

AXEVALLA

Mikko Aho är tillbaka med Art On Line som i lopp 3 ställs mot Great King Wine (Niclas Benzon) och Quantanamera (Michael Larsson).

SOLVALLA - uttagningar till Kriteriet och Oaks.

Robert Berghs storstjärna Power startar i lopp 2 mot Ultion Face (Adrian Kolgjini) och Juncio Boko (Per Lennartsson).

  • Travstugans Staro Nashville (Joakim Lövgren) startar i lopp 6 mot bland annat Bythebook (Erik Adielsson) och Gulfstream Am (Conrad Luguaer).

I lopp 8 startar Global Adventure (Erik Adielsson) från spår 8 mot Reddington (Peter Untersteiner) samt Dante Godiva (Mika Forss).

Bythebook

Bythebook och Belker kvalar till Kriteriet.

  • Sten O Janssons stjärna, Belker (Torbjörn Jansson), selas ut till lopp 9 och får här möta obesegrade Mellby Helios (Erik Adielsson) samt Upset Face (Adrian Kolgjini).

Jerry Riordan visar upp sin Aetos Kronos (Johan Untersteiner) i lopp 11 mot Alert Kronos (Ulf Ohlsson) och Guidetti Sisu (Björn Goop).

ONSDAG

SOLVALLA - INFÖR V86

  • Timo Nurmos-tränade Mellby Fire, som ifjol vann derbyuttagning överlägset, är tillbaka och kvalar. Inte tävlat sedan just Derbyt.

I lopp 2 startar El Gumpert (Jorma Kontio) som inlett karriären med fem segrar på sju starter. Möter här Enge Barack (Mattias Djuse) och Twombly (Ulf Ohlsson).

V86

Joakim Lövgren visar upp sitt jättelöfte, Nanetta Hill, i V86-5.
Här får hon ställas mot Mission Beach (Ken Ecce) och Vinci I.M. (Peter Untersteiner).

Lövgren startar sedan sin V75-häst Sevilla i V86-7.
Över 2 140 meter ställs ekipaget här mot Gandhi Boko (Adrian Kolgjini), Kung Edward (Peter Ingves) och Thaiger Exclusive (Kevin Oscarsson).

  • I avslutande V86-8 är Olle Rols (Örjan Kihlström) tillbaka på Solvalla igen.
    Över 2 140 meter ställs han mot Master Crowe (Kim Eriksson), Digital Performer (Rikard N Skoglund) och Ebony Boko (Oskar J Andersson).
Olle Rols

Olle Rols.

TORSDAG

ROMME

På lunchen i lopp 2 startar My Tambourine Man (Nicklas Westerholm) mot Alorac Mathbell (Oskar J Andersson) och Winner Bac (Markus B Svedberg).

  • Timo Nurmos-tränade Win B.Hill (Jorma Kontio) gör Sverige-debut i lopp 4.
    Här för sjuåringne möta Star Costashorta (Oskar J Andersson) och Lass Revenue (Mattias Djuse).

BODEN

Silent Hill gör andra starten för Roger Nilsson i Mäster Gustafs Pokal.
Bland motståndarna syns Lexington Tooma (Ove A Lindqvist) och Hochthereitis Sox (Ulf Ohlsson).

Fyraåriga stona gör upp i V64-4. Här startar No Matter (Ulf Ohlsson) från dubbla tillägget.

ÅBY

Över kort distans startar Everton (Peter Untersteiner) mot Can Lane (Johan Untersteiner) och Filur Sisu (Per Nordström).

Robert Bergh startar med Avant Garde i lopp 7.
Här får fyraåringen ställas mot Pane Vino (Gustav Johansson) och Spartak Face (Marc Elias).

Dela inlägg

Kommentera inlägg