Helgkollen: V75 x2 i helgen! » 9 maj | Martins Travblogg -…
Whitehouse Express

Helgkollen: V75 x2 i helgen!

Helgen innehåller storlopp från Köpenhamn och även V75 både lördag och söndag!
Kolla in helgens höjdpunkter, vänner!

Fredag

LINDESBERG/ROMME

Stall Westholm har en del intressant på båda banorna:

  • Flash Hammering (Jörgen Westholm) gör andra starten för säsongen i lopp 6 (kl 14:30) på Lindesberg mot Cut Him Some Slack (Ulf Ohlsson) och Rafiki Fri (Anna Isabelle Karlsson).
  • Senare på kvällen startar Westholm sin V75-vinnare, Remarkable Feet på Romme i lopp 4 (19:38) mot Ottens Dibaba (Magnus Jakobsson) och On Track Banditen (Nicklas Westerholm).
  • Garrett Mix regidebuterar för Jörgen Westholm i lopp 7 (20:44) på Romme mot On Track He's Black (Nicklas Westerholm).

BODEN

I lopp 9 (21:15) är D.D.'s Hitman (Iikka Nurmonen) tillbaka i Sverige och möter Mindyourwalue W.F. (Ove A Lindqvist) och Mr Golden Quick (Magnus A Djuse).

Mindyourvalue W F

Mindyourwalue W.F.

Lördag

VINCENNES

Prix du Perreux (15:15) innehåller flera svenskhästar:
Goop-tränade duon United Love (Alexandre Abrivard) och Portland (Eric Raffin) möter Calle Crown (J-P Monclin) och The Bucket List F. (Franck Ouvrie).

Jörgen Westholm-tränade, Apollon de Kacy, startar i Prix du Gatinais (16:25) mot Looking Superb (Jean Michel Bazire), Jonesy (Tuomas Korvenoja) och Coquin Bébé (Anthony Barrier).

CHARLOTTENLUND

Nicolaj Andersen startar sin stostjärna, Covini, som i lopp 6 (14:28) möter Ivory di Quattro (Kasper K. Andersen) och Cool Vacation (Steen Juul).

Sverige-bekante, Tokio Hotel Hall, startar i lopp 8 (15:06) mot Speedy Sus (Axel Jacobsen).

Illuminati

Illuminati

ÅBY

  • Inför V75

Lyon Grand Prix 2019 (15:08) med 300 000 kronor i förstapris innehåller Chianti (Björn Goop), Son of God (Örjan Kihlström) och Illuminati (Joakim Lövgren).

Stoloppet (15:31) har hemmahästen Callmeawinner (Erik Adielsson) som ställs mot Zona O.K. (Björn Goop) och Frances Yoda (Christoffer Eriksson).

  • V75

Drottningens Pokal (16:20) körs som V75-1 med Conrads Rödluva (Örjan Kihlström) mot Felicity Shagwell (André Eklundh) och Zourane Kronos (Jorma Kontio).

Gulddivisionen (17:05) körs till Algot Scotts Minne.
Här är Lionel (Göran Antonsen) tillbaka mot Bahia Quesnot (Junior Guelpa) och Day Or Night In (Johan Untersteiner).

Lezperanza (Björn Goop) gör andra starten för Goop i Sverige i V75-5 (17:50) mot Island Life (Christoffer Eriksson) och Master Crowe (Kevin Oscarsson).

Kungapokalen (18:42) körs som V75-7 där Campo Bahia (Conrad Luguaer) strider mot Evaluate (Örjan Kihlström) och Attraversiamo (Erik Adielsson).

Attraversiamo

Attraversiamo

Söndag

TINGSRYD

Smålandsbanan kör breddlopp där vi i lopp 4 (12:06) ser West Wing (Marc Elias) mot Donatello Sisu (Tommy Karlstedt) och Habitat (Hans Crebas).

CHATELAILLON, FRANKRIKE

Grand Prix Dynavena Maisagri innehåller Tomas Malmqvist-tränade Flying Fortuna (Richard-William Denéchére) mot svenskbekanta Ceasar Sisu (Cédric Terry).

MALTA

I högsta klassen på Malta startar Leonas Kaiser mot Perfect Power och Codebreaker i lopp 8 (11:35) med 495 euro i förstapris.

CHARLOTTELUND

  • Inför V75

I lopp 2 årsdebuterar Cash Valley (Jens Simoni) mot Prince of Persia (Michael Nimczyk), Gento (Kim Eriksson) och Staro Leonardo (Joakim Lövgren).

Fyraåringsloppet för ston (13:40) håller god klass med segerrika Zante Grif (Robin Bakker) som ställs mot Zahra Mil (Christoffer Eriksson) och Delicious One (Christian Clausen).

Mulligan

Mulligan

  • V75

Mulligan (Thomas Uhrberg) årsdebuterar i V75-1 (15:00) mot Goldy Stardust (Michael Nimczyk), Stonewashd Diamant (Peter Untersteiner) och Commit Boom Bay (Johnny Takter).

Slide So Easy (Flemming Jensen) startar i Charlottenlund Open (15:22) mot Västerboonthenews (Johnny Takter), Truman Dairpet (J.Jr. Van Den Putte) och Target Kronos (Adrian Kolgjini).

I V75-3 (15:45) startar Harper Hanover-vinnaren, Platon Face (Lutfi Kolgjini), med 40 meters tillägg tillsammans med Beau Gamin (J.Jr Van Den Putte) och där även Juan (Joakim Lövgren) startar.

7 Generaal Bianco Mal Lj

Generaal Bianco.

Silverdivisionen i V75-5 (16:29) körs över 2 000 meter med Heart of Steel (Peter Untersteiner), Gustafson (Rick Ebbinge) och J.H.Mannerheim (Johan Untersteiner).

Copenhagen Cup med 375 000 danska kronor i förstapris körs som V75-6 (16:54).
Här startar Cyber Lane (Johan Untersteiner) mot Tsunami Diamant (Robin Bakker), Makethemark (Ulf Ohlsson) och Generaal Bianco (Peter Untersteiner).

Dela inlägg

Kommentera inlägg