Helgkollen: V75-fest på Skaraslätten » 16 juli | Martins Travblogg -…
Handsome Brad

Helgkollen: V75-fest på Skaraslätten

I helgen är det högklassig fest från Skaraslätten i dagarna tre samt dubbla V75-omgångar.
Här är lite av helgens godis på banorna:

FREDAG

UMÅKER

I lopp 4 på lunchen startar Dante Godiva (Samu Sundqvist) mot Redhot Tap Dancer (Magnus A Djuse) och Lexington Tooma (Jens Eriksson).

Selmer I.H. (Samu Sundqvist) startar i Julisprintern mot Magnifik Brodde (John Östman) och From The Mine (Magnus A Djuse).

Efter tävlingarna kvalar miljonären Vic de Luxe som inte startat sedan september 2019.

CABOURG, FRANKRIKE

I Grand Prix de la Ville de Cabourg startar Tomas Malmqvist-tränade Confidence (Alexandre Abrivard) Goops Juvels Boy (Thomas Levesque) mot Dreambreaker (Jean Michel Bazire).

AXEVALLA

I debutantloppet syns Apache (Ulf Ohlsson) som såldes för 550 000 kronor på Kolgjini Sales 2018.

I treåringsloppet kan Oblivion (Ulf Ohlsson) ta fjärde raka segern. Bland konkurrenterna syns Bank Wise As (Örjan Kihlström) och Eagle Eye Sherry (Carl Johan Jepson).

Axevalla Maraton med 150 000 kronor bjuder på Exaudio Vici (Örjan Kihlström) mot Pacific Face (Giuseppe Lubrano) och Ready Ribb (Björn Goop).

Fyraåringarna gör upp i lopp 12 där High Into The Sky (Erik Adielsson) möter Eric The Eel (Jeppe Juel) och Atik D.L. (Carl Johan Jepson).

MEADOWLANDS, USA

I lopp 10 USA-debuterar Betting Gangster med Åke Svanstedt mot Marion Marauder (Scott Zeron) över 1 609 meter.

Ready Ribb

Ready Ribb går ut i maratonlopp på Axevalla!

LÖRDAG

BODÖ, NORGE

I Bodö Grand Prix startar Augustus F. (Tina Lagesen) mot Kabanoss (Morten Carlsen) och Premier Kronos (Öyvind Wagnild).

AXEVALLA

Hemmastjärnan Handsome Brad (Carl Johan Jepson) startar i Gulddivisionen över 2 640 meter mot Romanesque (Örjan Kihlström) och Yes Mickey (Robert Bergh).

Mats E Djuse sitter upp bakom Ivory di Quattro i V75-4 som ställs mot Wild Love (Kevin Oscarsson) och Andre Agassi (Ida Olsson).

Zidane Grif (Jorma Kontio) gör andra starten för stall Nurmos i V75-5 mot Flash Håleryd (Ulf Ohlsson) och Norton Commander (Marc Elias).

ENGHIEN, FRANKRIKE

Björn Goops Catch My Love (Eric Raffin) startar över 2 150 meter mot Bikini (Franck Ouvrie) och Goofy Greenwood (Franck Nivard).

MIKKELI, FINLAND

I lopp 7 startar Staro Miami (Mika Forss) mot Willow Pride (Ari Moilanen) och Carisma Sisu (Santtu Raitala).

Med 15 000 euro i förstapris startar Polara (Antti Tupamäki) mot Välähdys (Mika Forss) och Jokivarren Kunkku (Olli Koivunen).

MEADOWLANDS, USA

Felicity Shagwell (Andy Miller) startar i lopp 2 mot Plunge Blue Chip (Åke Svanstedt) och Manchego (Dexter Dunn).

Gimpanzee (Brian Sears) startar från spår 13 i lopp 8 mot Don't Let'Em (Jimmy Takter) och Reign of Honor (Tim Tetrick).

Makethemark

Makethemark startar i St Michel Ajo!

SÖNDAG

MIKKELI, FINLAND

I lopp 8 startar Golden Tricks (Johan Untersteiner) mot Mascate Match (Pekka Korpi) och Gerris Trix (Mika Forss).

Årets upplaga av St Michel Ajo körs i lopp 10 med Makethemark (Ulf Ohlsson) mot Moni Viking (Hannu Torvinen) och Missle Hill (Johan Untersteiner).

AXEVALLA

I treåringsloppet startar obesegrade Elegant Ima (Magnus Teien Gundersen) mot Titan Yoda (Adrian Kolgjini) och Bombus Jet (Carl Johan Jepson).

Vichy Grif (André Eklundh) kan gå mot fjärde raka segern i Stoeliten mot Une Etoile Gar (Jorma Kontio) och Tessy d'Ete (Magnus A Djuse).

I V75-7 körs Stochampionatet 2020 med Ganga Bae (Jorma Kontio) mot American Hill (Marc Elias) och Diana Zet (Örjan Kihlström).

NYKÖBING, DANMARK

Slide So Easy (Jeppe Juel) startar över kort distans mot Testimonial O K (Kasper K Andersen) och Thunder Peak (Thomas Uhrberg).

Dela inlägg

Kommentera inlägg