Helgkollen: V75-fest gånger två! » 14 maj | Martins Travblogg -…
Mindyourvalue W F

Helgkollen: V75-fest gånger två!

Ännu en kul travhelg ligger framför oss! Bland annat är det V75 både lördag och söndag.
Här är lite av helgens godbitar:

FREDAG

SOLVALLA - LUNCHEN

Got To Dash (Ulf Ohlsson) startar i V65-3 mot Moon Zappa (Tomi Haapio), Mas Capacity (Jorma Kontio) och Frankenstein Am (Hannu Torvinen).

Amazing Warrior (Iikka Nurmonen) kan ta ännu en seger i V65-5. Här möter han Victory Topline (Jorma Kontio) och Valiant Dream (Mika Forss).

Miljonären Sir Henry P.Hill (Jörgen Westholm) avslutar V65-spelet mot Payet D.E. (Kim Eriksson) och Better Boss (Iikka Nurmonen).

BOLLNÄS - V64

Inför V64 startar Ulvsåsen (Per Linderoth) som inlett karriären med fem raka segrar! Här möter han Järvsö Elling (Magnus A Djuse) och Byske Philip (Jan-Olov Persson).

I Anders Kilströms Minne gör Bythebook (Erik Adielsson) säsongens andra start mot Arnie Express (Janne Korpi) och Summit In Sight (Daniel Redén).

LÖRDAG

MANTORP - MED V75

I lopp 4 årsdebuterar Dominic Wibb (Erik Adielsson) mot Zenzero Jet (Ulf Ohlsson) och Winner Bac (Markus B Svedberg).

V75 inleds med Klass 2 där Gazza B.R. (Björn Goop) möter Exaudio Vici (Jorma Kontio) och Emoji (Flemming Jensen).

Omgångens Silverdivisionen körs som V75-2. Här regidebuterar Vincero' Gar (Björn Goop) mot Religious (Mika Forss) och Hill Street (Örjan Kihlström).

Ecurie D

Ecurie D. startar i Ina Scots Ära.

Ina Scots Ära innehåller obesegrade Ecurie D. (Björn Goop) mot Power (Robert Bergh) och Armous As (Stefan Persson). Förstapriset är 250 000 kronor.

Elitloppsklara Chief Orlando (Rikard N Skoglund) startar i Gulddivisionen mot Handsome Brad (Carl Johan Jepson) och Mindyourvalue W.F. (Robert Bergh).

ÖSTERSUND - V65

Alfred Zonett (Daniel Wäjersten), som inlett med fyra segrar på sju startar, startar i V65-4 mot Pleasure For Cash (Magnus A Djuse) och Digital Dominance (Jan Norberg).

Fyrfaldige miljonären Smedheim Solan (Mats E Djuse) startar i V65-5 mot Bonaldo (Magnus A Djuse) och Minelli (Micael Melander).

Weekend Fun (Ove A Lindqvist) avslutar kvällen mot Super Zantos (Ante Lisell), Cobourg Hanover (Magnus A Djuse) och Eder Bob (Mats E Djuse).

JARSLBERG, NORGE

I femåringseliten startar Patent Leather (Frode Hamre) mot Noble Superb (Magnus Teien Gundersen) och Catherine's Chevy (Svein Ove Wassberg).

Odd Herakles (Tom Erik Solberg) avslutar kvällen i lopp 7 mot Ingbest (Frode Hamre) och Troll Solen (Magnus Teien Gundersen).

Makethemark

Makethemark.

SÖNDAG

CHARLOTTENLUND - INFÖR V75

Lewis Ale regidebuterar för Peter Untersteiner i femåringseliten mot Stoletheshow (Björn Goop) och Smokin Joe (Lutfi Kolgjini).

I lopp 4 startar Counterfeightr (Marcus Lindgren) mot Something Fishy (Rene Kjear) och L'Amour Bonanza (Peter Untersteiner).

CHARLOTTENLUND - V75

I V75-1 körs Charlottenlund Open där Jairo (Joakim Lövgren) möter Slide So Easy (Flemming Jensen) och Thunder Peak (Thomas Uhrberg).

Bvlgari Peak (Steen Juul) startar i Silverdivisionen mot Commit Boom Bay (Björn Goop) och Always Ek (Alessandro Gocciadoro).

Copenhagen Cup 2020 körs som V75-6.
Här startar Makethemark (Ulf Ohlsson) mot Vitruvio (Alessandro Gocciadoro) och Milligan's School (Ulf Eriksson).

Avslutande V75-7 är stayerlopp där Ble Du Gers (Joseph Verbeeck) ställs mot Romanesque (Björn Goop) och Viking d'Hermes (Johan Untersteiner).

Dela inlägg

Kommentera inlägg