Helgkollen: Unionsfajt mot Norge!
Monark Newmen

Helgkollen: Unionsfajt mot Norge!

Helgens uppmärksamhet riktas främst mot Färjestad där svenskhästar strider mot norrmännen! Här är helgens måsten att kolla in:

FREDAG

CHARLOTTENLUND - KVAL TILL DANSKA KRITERIET

André Eklundh startar med sin obesegrade Earl Grey i lopp 5.

  • Tomas Malmqvist reser till danska Lunden för kval till Kriteriet. Här selar han ut sin högkapable Empire (Birger Jörgensen) som i lopp 6 startar mot Johan Untersteiners Eric The Eel.

KALMAR

I V64-1 startar Chianti (Björn Goop) mot Rajesh Face (Adrian Kolgjini) och Monark Newmen (Fredrik Persson). Förstapriset är 30 000 kronor.

  • Kvällens höjdpunkt är Vilhelm Johanssons Minne med 200 000 kronor i förstapris.
    Här startar Mellby Free (Björn Goop) mot bland annat A Sweet Dance (Tobias O Eriksson) och Global Upper Style (Peter Untersteiner).

Avslutande V64-6 är även det stolopp.
Här startar Ultra Bright (Fredrik Persson) och Waffle Cone (Thomas Uhrberg) med dubbla tillägget och möter även Darshana (Christoffer Eriksson).

Empire2

Empire kvalar till Kriteriet i Danmark.

LÖRDAG

FÄRJESTAD - UNIONSKAMPEN

Marcello Wibb (Johan Untersteiner) inleder V75-1 mot bland annat Lord Flax (Niclas Benzon) som vid seger kan ta fjärde raka segern.

Silverdivisionen körs som V75-3 där Martin de Bos (Kim Eriksson) ställs mot Partizan Face (Adrian Kolgjini) och Aron Palema (Mikael J Andersson).

  • Unionskampen körs som V75-4 med 300 000 kronor i förstapris.
    Odd Herakles (Tom Erik Solberg)
    ställs mot Roli Eld (Adrian Solberg Akselsen) och Granetta (Jimmy Jonsson).

Bossy Alley (Ville Karulahti) kan ta tredje raka segern i Unionsstayern.
Här ställs femåringen mot Juan (Joakim Lövgren) och Bo C. (Carl-Erik Lindblom).

  • Gulddivisionen avslutar V75.
    Här selas Perfect Spirit (Örjan Kihlström) ut mot Heart of Steel (Johan Untersteiner) och Reckless (Björn Goop).
Perfect Spirit

Perfect Spirit startar i Gulddivisionen

BERLIN, TYSKLAND

Peter Untersteiner är på plats i Berlin

  • I lopp 6 startar Stonewashd Diamant mot stallkamraten Ofelia O E (Jörgen Sjunnesson), Alegra B. (Conrad Luguaer), Navy Blue (Anders Svanstedt) och Goldy Stardust (Michael Nimczyk)
    Loppet körs som lopp 6.
  • I lopp 10 syns Nordmann mot Cash Hanover (Micahel Nimczyk) och Tsumani Diamant (Jörgen Sjunnesson).

FORSSA, FINLAND

I lopp 11 i finska Forssa regidebuterar Ultimaluna Grif (Tommi Kylliäinen) för Petri Salmela.
Med 20 000 euro i förstapris ställs hon mot Golda Paris (Iikka Nurmonen) och Gloria Web (Olli Koivunen).

Untersteiner

Peter Untersteiner reser till Berlin i helgen!

SÖNDAG

VAGGERYD

  • I Smålandsmästaren med 100 000 kronor i förstapris kan Macelleria (Tommy Karlstedt) ta fjärde raka segern.
    Möter här M.T.Mighty Winner (Henriette Larsen) och Counterfeightr (Christoffer Eriksson).

BERLIN, TYSKLAND

På söndagen startar Peter Untersteiner med Undigious Diamant i lopp 12 mot Ids Boko (Robin Bakker) och Very Impressive (Cees F. Kamminga).

VINCENNES, FRANKRIKE

I Prix d'Ancenis startar Björn Goops Furious Francis och Say That Again mot bland annat Onceforall Face (Jean Michel Bazire).

Tomas Malmqvists Borups Senator (David Thomain) startar i Prix de Clermont-Ferrand.

MALTA

Mind Your Face har rest ned till Malta och gör sin första start på söndagen mot I Won't Dance och Abaz America. Förstapriset är 675 euro.

NEAPEL, ITALIEN

I italienska derbyt startar Axl Rose (Alessandro Gocciadoro) mot bland annat Aramis Bar (Björn Goop).
I stoderbyt kör Goop All Wise As mot Afrodite Grif (Alessandro Gocciadoro).

Dela inlägg

Kommentera inlägg