Helgkollen: Tvååringar i centrum
Racing Mange

Helgkollen: Tvååringar i centrum

Helgens storlopp är tveklöst Svensk Uppfödningslöpning på Jägersro.
Här har vi listat lite av helgens höjdare!

FREDAG

HALMSTAD

Christoffer Eriksson besöker Halmstad och startar lovande Rackham i treåringsloppet mot Patch Wibb (Johan Untersteiner) och Enjoy The Game (Ken Ecce).

Alpha Peak (Ken Ecce) kan ta årets sjunde seger i V65-5. Här möter valacken bland annat Couterfeightr (Ville Karhulahti) och Zahra Mil (Victor Rosleff).

I snabblopp startar NoLimmitJimmit (Conrad Luguaer) från spår 1 mot Unico Broline (Johan Untersteiner) och Zizou (Henna Halme).

ÅLBORG, DANMARK

  • Bvlgari Peak (Steen Juul) är tillbaka! I lopp 6 startar han här mot Rapide du Pommeau (Flemming Jensen) och Forecast (Jeppe Juel).

AXEVALLA

I lopp 3 på Axevalla startar Aron Palema (Mikael J Andersson) mot Bullyoung (Robert Bergh) och Violet Bi (Kevin Oscarsson).

ROMME

I V64-3 startar On Track He's Black (Nicklas Westerholm) mot Editor (Oskar J Andersson) och Running Like Hell (Lars D Carlson).

Segerrika Southwind Queen (Rebecca Dahlén) tävlar om 100 000 kr i förstapris.
I V64-4 möter ekipaget Adriatic Kronos (Ulf Ohlsson) och Condior (Peter G Norman).

Bvlgari Peak

Bvlgari Peak gör comeback på Ålborgtravet!

LÖRDAG

JYVÄSKYLÄ, FINLAND

I lopp 11 ser vi flera bekanta över 2 140 meter.
Här startar Pajas Face (Iikka Nurmonen) mot Workout Wonder (Tommi Kylliänen), Bret Boko (Ari Moilanen) och T.Rex (Mika Forss).

JÄGERSRO

Jeroen W.M. Engwerda besöker Jägers! I V4-1 selas Zed Gifont (Rick Ebbinge) ut som ännu står som oebsegdrag.
I det här löpet ställs han mot Xet Diablo (Peter Untersteiner).

  • V75 inleds med Johan Jacobssons minne där Campo Bahia (Conrad Luguaer) är tillbaka!
    Här ställs stjärnan mot Gargamel Sisu (Jorma Kontio) och Guzz Mearas (Johan Untersteiner).

Årets upplaga av Svensk Uppfödningslöpning körs som V75-4 där Global Badman (Daniel Wäjersten) ställs mot Armani Degato (Erik Adielsson) och Karl May Boko (Örjan Kihlström).

  • Gulddivisionen körs i V75-6 där Racing Mange (Joakim Lövgren) strider mot Dreammoko (Carl Johan Jepson), Global Trustworthy (Jorma Kontio) och Tae Kwon Deo (Adrian Kolgjini).

V75 avslutas med en fin Silverdivision där Esprit Sisu (Erik Adielsson) startar mot Martin de Bos (Peter Ingves) och Illuminati (Joakim Lövgren)

Campo Bahia

Hemmastjärnan Campo Bahia.

VINCENNES, FRANKRIKE

Björn Goop är på plats på Vincennes:

  • Med förstapris på 49 500 euro ser vi Goop med Gunilla d'Atout i Prix Annick Dreux.
  • I Prix de Chenonceaux ser vi Goop med Portland som ställs mot Vainqueuer R.P. (Eric Raffin) och Hard Times (Benoit Robin).
  • I Prix de Rozay-en-Brie startar Goop med Caresse och stallkamraten Well Done La Marc (Benoit Robin).

ÖREBRO

I stayerloppet startar O.P.Q.C. (Markus B Svedberg) mot Zolo Sensation (Magnus Jakobsson) och Enjoy Day (Nicklas Westerholm).

Daniel Redén startar med Amiral i treåringsloppet där ekipaget ställs mot Lemon Brodde (Eric Berglöf) och Goethe Am (Markus B Svedberg).

SÖNDAG

ESKILSTUNA

Stall Timo Nurmos besöker Sundbyberg med flera till start;

  • I GS75-1 startar Cactus mot Lyx Håleryd (Rikard N Skoglund) och Absurd (Örjan Kihlström).
  • I lopp 7 startar El Fitzgerald mot stallkamraten Bugatti Brick samt Sign Me Up Too (Emilia Leo).
  • Carmine Am startar i GS75-6 som här ställs mot Athos Race (Åke Lindblom) och McGarret (Micael Stjernström).

HAMBURG BAHRENFELD, TYSKLAND

Över 2 200 startar Prosperous (Jörgen Sjunnesson) mot Gustavsson Be (Victor Gentz) och Hambo Transs R (Robin Bakker).

Dela inlägg

Kommentera inlägg