Helgkollen: Solvalla-kval och guldskon! » 10 sep. | Martins Travblogg…
Diamanten

Helgkollen: Solvalla-kval och guldskon!

Helgen är snart här - på fredagen är det Kriterie- och Oaks-kval på Solvalla och lördagen är det kamp om Guldskon på Hagmyren!

FREDAG

BERGSÅKER

I lopp 2 startar Indra's Secret (Nicklas Westerholm) mot Hope And Dreams (Susanne H Osterling) och Hunkydory Degato (Mats E Djuse).

VINCENNES, FRANKRIKE

I montéloppet Prix Alfred Lefevre startar Rajesh Face (Adrien Lamy) med 30 150 euro i förstapris

CHARLOTTENLUND, DANMARK

V75-profilen Victory Island (Christian Clausen) är tillbaka efter uppehåll och startar mot Chock Nock (Steen Juul) och Zorn Brick (Ken Ecce).

SOLVALLA

Hoboken Am (Jorma Kontio) kan förlänga sin segersvit i lopp 1 mot Chablis Ribb (Leif Witasp) och M.T.Perette (Mattias Djuse).

Obesegrade Elegant Ima (Magnus Teien Gundersen) startar i V64-1 mot Head Run (Robert Bergh) och Global Badman (Daniel Wäjersten).

Hell Bent For Am körs av Johan Untersteiner i V64-3 mot Mister Hercules (Örjan Kihlström) och Selected News (Torbjörn Jansson).

E3-vinnaren Barbro Kronos (Erik Adielsson) gör årets sjätte start i V64-4 mot Honey Mearas (Peter Untersteiner) och You Could Be Mine (Örjan Kihlström).

Premio Going Kronos-vinnaren Önas Prince (Per Nordström) går iväg från bakspår i V64-5 mot Ready Tonight (Peter Untersteiner) och regidebuterande Billions (Björn Goop).

Hell Bent For Am

Hell Bent For Am kvalar till Kriteriet

LÖRDAG

BJERKE, NORGE

Örjan Kihlström kör Norheim Borka i Derbyt för kallbloden mot Brenne Berna (Öystein Tjomsland) och Alfa Lina (Lars-Erik Karlsson).

Trygve Diskeruds Minneslopp innehåller Ulsrud Tea (Svein Ove Wassberg) mot Lome Brage (Erlend Rennesvik) och Troll Solen (Magnus Teien Gundersen).

VINCENNES, FRANKRIKE

Björn Goop startar med egentränade Frégate Island i Prix d'Avallon över 2 100 meter med 18 450 euro i förstapris.

I Prix de l'Etoile startar Face Time Bourbon (Björn Goop) mot Feliciano (David Thomain).

HAGMYREN

Naheed (Magnus A Djuse) och Västerbo Pokerface (Jorma Kontio) med två raka segrar var möts i Klass 1 som inleder V75.

Stig Engbergs Lopp är Bronsdivisionen med Pleasure For Cash (Magnus A Djuse) mot Valiant Dream (Jorma Kontio) och Merritt (Daniel Wäjersten).

E.J:s Guldsko är omgångens Gulddivision med Milligan's School (Ulf Eriksson) mot Very Kronos (Erik Adielsson) och Missle Hill (Per Lennartsson).

Milligan

Milligan's School startar på Hagmyren

SÖNDAG

BJERKE, NORGE

I kallblodsderbyt startar Grisle Odin G.L. (Öystein Tjomsland) mot Järvsö Elling (Magnus A Djuse) och Gorm (Magnus Teien Gundersen).

I Karsten Buers Äreslopp ser vi veteraren Lionel (Göran Antonsen) mot Ble du Gers (Per Oleg Midtfjeld) och M.S.Triple J. (Frode Hamre).

Norskt Travderby körs i lopp 11 med Golden Dream M.E. (Noralf P.Breakken) mot Iggy B.R. (Magnus Teien Gundersen) och Olympic Tile (Örjan Kihlström).

MALTA

Över 2 640 meter startar I Won't Dance mot Glenn Boko och Paparazzi med 520 euro i förstapris.

Elliot Coger startar i lopp 5 mot Udo's Oiler, Vivo Per Lei och Malta-debuterande Jefferson Dotcom och R.G.'s Thunderbolt.

Output Pressure startar i lopp 7 mot Digital Performer, Bara Min och Västerbo Arthur.

VAGGERYD

Gun Palema (Kevin Oscarsson) går ut i lopp 6 mot Dream Night Palema (Linus Svensson) och J.H.Respons (André Eklundh).

Dela inlägg

Kommentera inlägg