Helgkollen: Rekordjakt på Bollnäs? » 23 juli | Martins Travblogg -…
Erik Sting

Helgkollen: Rekordjakt på Bollnäs?

Helgen är snart här och den bjuder bland annat på V75 från Bollnäs. I Gulddivisionen kör de över korta distansen med rekordjakt i "Världsrekordloppet".

FREDAG

HALMSTAD

Zebrina Font (Tova Bengtsson) siktas mot tredje raka segern i montéloppet mot G.K.Trixy (Henriette Larsen) och Cherie Kee (Jennifer L Oscarsson).

Maestro Crowe (Peter Ingves) gör femte starten för året mot Key Mom (Adrian Kolgjini) i lopp 7.

I lopp 8 startar Tony Afrika (Adrian Kolgjini) med 20 meters tillägg mot Dizzy River (Peter Untersteiner) och Comanche Moon (Joakim Lövgren).

CHARLOTTENLUND, DANMARK

Jeppe Juel startar med Bandit Brick i lopp 4 mot Peakadilly (Steen Juul) och Key Largo (Rene Kjaer).

ROMME

I Midnattstayern startar Apollon de Kacy (Rikard N Skoglund) mot Kalashnikov (Ulf Ohlsson) och Global Unesco (Per Nilsson) med 50 000 kr i förstapris.

MALTA

På ön startar Mind Your Face över 2 640 meter mot Elliot Coger och Glenn Boko med 675 euro i förstapris.

Lionel

Lionel startar i Norskt Mästerskap på Biri!

LÖRDAG

BIRI, NORGE

I Norskt Mästerskap för ston startar Calina (Frode Hamre) mot I Love Paris (Lars Anvar Kolle) och Madelen L.T.C. (Eirik Höitomt) med 150 000 norska kronor i förstapris.

Norska Mästerskapet med 150 000 norska kronor i förstapris bjuder på Lionel (Göran Antonsen) mot Ferrari B.R. (Per Oleg Midtfjeld) och Evil Enok M.E. (Noralf P.Breakken).

ENGHIEN, FRANKRIKE

Prix de Washington över sprinterdistansen bjuder på Drole de Jet (Pierre Vercryusse) mot Billie de Montfort (Gabriele Gelormini) och Bel Avis (Jean Michel Bazire).

BOLLNÄS

Silverdivisionen bjuder på Guillaume Boko (Björn Goop) mot Tjacko Zaz (Örjan Kihlström) och Island Life (Ove A Lindqvist).

Hill Street (Daniel Redén) startar i Gulddivisionen mot Erik Sting (Mika Forss) och Dreammoko (Björn Goop) över korta distansen.

Spang Viktor

Spang Viktor startar på V75!

Pyrmo (Ulf Ohlsson) kan ta fjärde raka segern i Jon Olssons Minne mot Spang Viktor (Björn Karlsson) och Gott Klirr (Mats E Djuse).

I Diamantstoet startar Activated (Carl Johan Jepson) mot Dixie Brick (Jorma Kontio) och Anthara Bi (Björn Goop).

MANTORP

Peter Untersteiner reser till Mantorp och startar med Love Håleryd i V65-3 mot Barista Oak (André Eklundh) och Accolade (Kim Eriksson).

SÖNDAG

DANNERO

Obesegrade Hopp Karoline (Ole Johan Östre) startar i uttagning till Kriteriestoet i lopp 2 mot Myllkärrs Doris (Kaj Widell).

Langlands Hövding (Jomar Blekkan) kan ta sin femte raka seger mot Brenne Bas (Öystein Tjomsland) och Eld Tekno (Ulf Ohlsson) i lopp 3.

NEAPEL, ITALIEN

Över korta distansen startar Vivid Wise As (Alessandro Gocciadoro) mot Vincero' Gar (Pietro Gubellini) och Arazi Boko (Andrea Guzzinati).

ÅMÅL

I GS75-5 startar Bag's Simoni (Henna Halme) mot Karat Band (Åke Lindblom) och Jefferson Dotcom (Per Oleg Midtfjeld).

Dela inlägg

Kommentera inlägg