Helgkollen: Mot grannlandet
Hakon Von Haithabu

Helgkollen: Mot grannlandet

Helgen erbjuder oss bland annat V75 från grannlandet Norge och från Frankrike är det dags för storlopp på söndagen!

FREDAG

BODEN

Bottnas Easy Cash regidebuterar för Jaako Alamäki i lopp 5 från Boden och möter bland annat B.W.L.Ruthless (Mauri Jaara).

I avslutande lopp 6 ser vi flera rutinerade rävar.
Här startar Hesiod (Petteri Joki) mot miljonärer som Magnifik Brodde (Samu Sundqvist) och Maffioso Face (Jukka Pekka Niskanen).

CHARLOTTENLUND, DANMARK

I kvalet på Lunden ser vi bland annat The Bucket List F. (Tobias O Eriksson).

KALMAR

Från breddloppen på Kalmar ser vi Toddler (Marc Elias) i lopp 7 mot Violet Bi (Kevin Oscarsson).

ROMME

  • Sofia Adolfsson är tillbaka och syns med montédebuterande Shorthanded Jag i V64-2!
    Här möter ekipaget bland annat My Dream Art (Christina A Hande) och Sebastian Hall (Emilia Leo).

Björn Röcklingers obesegrade Don't Be Weak (Rikard N Skoglund) startar i treåringsloppet mot Hail Mary (Robert Bergh) och Mellby Howlit (Jorma Kontio).

VINCENNES, FRANKRIKE

Björn Goop startar med egentränade Forjan i Prix Circinus mot bland annat Falco d'Havaroche (Eric Raffin).

  • I Prix Mizar med 16 650 euro i förstapris startar Uppohoppa (Matthieu Abrivard), Mister Niky (Björn Goop) och Dream Lane (Eric Raffin)
Uppohoppa

Uppohoppa startar på Vincennes!

LÖRDAG

VERMO, FINLAND

Med 20 000 euro i förstapris startar Mr Golden Quick (IIkka Nurmonen) mot Sobel Conway (Olli Koivunen), Workout Wonder (Tommi Kylliänen) och Chief Orlando (Mika Forss).

BJERKE, NORGE

Formtoppade Dizzy River (Johan Untersteiner) startar i Silverdivisionen mot Hickothepooh (Vidar Hop) och Minnestads el Paso (Kim Eriksson).

I Big Noon Pokalen startar Pastore Bob (Johan Untersteiner) mot Gigant Invalley (Gunnar Austevoll) och Deep Sea Dream (Rune Wiig).

  • Axel Jensens Minneslopp har förstapris på 300 000 norska kronor.
    Här ser vi Zarenne Fas (Rikard N Skoglund) mot Marcello Wibb (Johan Untersteiner) och Patent Leather (Frode Hamre).

ÅBY

I ett P21-lopp startar Donatello Sisu (Stefan Söderkvist) mot Thengill (André Eklundh).

Conrad Luguaer reser till Åby med Breidablisk Cognac som i V65-1 möter Panther Face (Peter Ingves) och Quattro Töll (Thomas Uhrberg).

The Muffin Man (Kevin Oscarsson) gör första starten sedan maj. I V65-5 möter han Utopia Roc (Edvin Ceka) och Marjons Love (Sören Boel).

Pastore Bob

Pastore Bob startar på Bjerke!

SÖNDAG

ÖSTERSUND

I Bertil Bäckmanns Minne startar Don Viking (Ove A Lindqvist) mot Husväs Elving (Amelie Nilsson) och Guli Tor (Rikard N Skoglund).

  • Charlie Mearas (Emilia Leo) gör comeback efter två års frånvaro. Här regidebuterar hästen för Oscar Berglund i GS75-5 mot Dragon Powerfly (Nicklas Westerholm) som gör första starten för stall Robert Bergh.

Vindsnabbe Owen Face (Micael Melander) ställs mot Cobourg Hanover (Emilia Leo) och Island Life (Nicklas Westerholm) i GS75-7.

MARIENFORF, TYSKLAND

I Berlin startar Prince of Persia (Thomas Panschow) över 1 900 meter mot Iron Steel (Victor Gentz) och Rainbow Diamant (Heinx Wewering).

Whos Who

Who's Who startar nere på Vincennes!

VINCENNES, FRANKRIKE

  • Nere på kolstybben ser vi åter Who's Who (Örjan Kihlström), som i Grand Prix de Bretagne ställs mot toppmotstånd!
    Loppet körs över 2 700 meter med 49 500 euro i förstapris!

I Prix de Boissy-Saint-Léger startar Borups Senator (Christoffer Eriksson) mot Short In Cash (Björn Goop), Calle Crown (Pierre Vercruysse) och Heart of Steel (Johan Untersteiner).

Prix de Cossé-le-Vivien över 2 100 meter innehåller Victory Kåsgård (Björn Goop) med 26 100 euro i förstapris.

Dela inlägg

Kommentera inlägg