Helgkollen: Midsommarhelgens måsten! » 20 juni | Martins Travblogg -…
Shadow Gar Sweden Cup Final Lars Jakobsson

Helgkollen: Midsommarhelgens måsten!

Dags för midsommarfirande - och på travbanan har vi våra festliga höjdpunkter att kolla in.
Här är lite av midsommargodiset i helgen!

FREDAG - MIDSOMMARAFTON

HAGMYREN

I lopp 3 (kl 13:19) startar New Steel (Claes Sjöström) över 2 140 meter mot Urgent Call (Oskar J Andersson) och Scarpia (Nicklas Westerholm).

ÅRJÄNG

Bag's Simoni (Henna Halme) siktar på att ta andra raka segern i lopp 1 (kl 12:20) och kan göra det här mot Mister Niky (Carl Johan Jepson) och Vikens High Yield (Magnus Jakobsson).

ODENSE, DANMARK

Flemming Jensen kör Offshore Man och har även med Victory Kåsgård (Birger Jörgensen) i lopp 6 mot Rapide du Pommeau (Kent Friborg) och Tripolini V P (Jeppe Juel).

VINCENNES, FRANKRIKE

I Prix Hygica (kl 19:35) startar Bryssel (Björn Goop) mot Onceforall Face (David Thomain).

  • Jean Michel Bazire startar åter med Bandit Brick i Prix Clémentina (kl 20:15).
    Toddler (Conrad Luguaer) och Tomas Malmqvist-tränade Amazing Dynamite (David Thomain) strider emot.

LÖRDAG - MIDSOMMARDAG

LINDESBERG

Young da Vici (Per Lennartsson) gör säsongens tredje start i Midsommarstayern (kl 13:06).
Här ställs han mot Global Wise Guy (Kim Eriksson) och Melker (Pierre Nyström).

Quarcio du Chene-fyraåringen, Amerindienne (Kim Eriksson), startar i Midsommarloppets försök 1 (kl 13:28) mot Hungarian Hotwax (Kaj Widell) och Cool Canadian (Dagfinn Aarum).

I Midsommarloppets försök 2 (kl 13:51) startar Earl Variera (Oskar J Andersson) mot Forecast (Kenneth Haugstad), Lexington Hall (Kim Eriksson) och Global Unlimited (Kim Moberg).

    Milligan

    Milligan's School

    HÄRMA, FINLAND

    I snabblopp (kl 16:10) startar Mr Golden Quick (Magnus A Djuse) mot Workout Wonder (Tommi Kylliänen) och Edward Ale (Esa Holopainen).

    • Elitkampen-vinnaren Tangen Haap (Björn Karlsson) startar i Nordic King (kl 16:50) med 50 000 euro i förstapris.
      Bland motståndarna syns Odd Herakles (Adrian Solberg Akselsen) och Polara (Antti Tupamäki).

    RÄTTVIK - BREEDERS' CROWN-FÖRSÖK

    • Conrads Rödluva (Örjan Kihlström) är tillbaka och startar i Breeders' för fyraåriga ston (kl 15:00).
      I loppet syns även Racing Brodda (Rikard N Skoglund) och Global Vintage (Jorma Kontio).

    Svante Båth-tränade, Ess Springrock (Carl Johan Jepson), är ännu obesegrad efter tre starter.
    I Breeders' för treåriga ston (kl 15:22) möter hon Qeen Roc (Rikard N Skoglund) och Global Avenue (Viktor Lyck).

    • Elitloppshästen Milligan's School (Ulf Eriksson) startar i Midsommarloppet (kl 16:28) mot Elian Web (Janne Soronen), Caid Griff (Örjan Kihlström) och Unique Juni (Rikard N Skoglund).

    Evaluate (Stefan Melander) startar i avslutande Breeders'-loppet (kl 17:08) mot Forfantone Am (Örjan Kihlström), Falcon Am (Claes Sjöström) och Lewis Ale (Tuomas Korvenoja).

    SKELLEFTEÅ

    Robert Bergh reser till Skellefteå med två toppar:

    • Frenchnorwegian ID (Robert Bergh) startar i Norrlands Grand Prix-försök (kl 20:09) mot Even's Cool Boy (Robert Dunder) och Anchor Man (Hanna Olofsson).
    • I Midsommarkransen (kl 22:48) startar Whipped Eggs (Robert Bergh) med 100 000 kronor i förstapris.
    Policy Of Truth

    Policy of Truth

    SÖNDAG

    KALMAR

    Bronsdivisionen körs som V75-1 (kl 16:20), där Exclamation Mark (Ulf Ohlsson) gör comeback mot Cobbys Olifant (Thomas Uhrberg) och Pastor Power (Peter Untersteiner).

    • Kalmarsundspokalen körs 17:07 med 200 000 kronor i förstapris.
      Disco Volante (Ulf Ohlsson) utmanas av Pastore Bob (Johan Untersteiner), Policy of Truth (Erik Adielsson) och Dante Boko (Lutfi Kolgjini).

    Segerrike Velten Versailles (Rick Ebbinge) besöker Kalmartravet i sin årsdebut.
    I V75-4 (kl 17:26) startar han mot Luguaer-duon Carotene (Conrad Luguaer) och Gambit Brodde (Marc Elias).

    Kalmarsundsstayern 2019 innehåller Harper Hanovers-vinnaren Platon Face (Lutfi Kolgjini).
    I V75-6 (kl 18:20) ställs han mot Flash Hammering (Jörgen Westholm) och Elliot Coger (Fredrik Persson).

    • Viola Silas lopp, Stoeliten, avslutar omgången.
      Shadow Gar (Christoffer Eriksson) kan leda runt om mot In Toto Sund (Örjan Kihlström) och Ultra Bright (Fredrik Persson).
    Bold Eagle

    Bold Eagle.

    VINCENNES, FRANKRIKE

    • Björn Goop kör Bold Eagle i Prix René Ballière mot Elitloppsvinnaren Dijon och Looking Superb.
      Över 2 100 meter är förstapriset 76 500 euro.

    Goop kör senare även Super Nice i Prix Bertrand Deloison.
    Bland motståndet syns Nancy America (Franck Nivard) och Tinamo Jet (Eric Raffin).

    Dela inlägg

    Kommentera inlägg