Helgkollen: Kriteriehelg på Valla
Aetos Kronos

Helgkollen: Kriteriehelg på Valla

Helgens travgodis hittar vi från nationalbanan Solvalla. Kriteriet och Oaks på söndag är främsta godisbitarna - men visst finns där mer att se fram emot!

FREDAG - kallblodskväll på Bergsåker

BODEN

Angle of Attack (Caroline Åkerlund) är tillbaka. I lopp 6 ställs han mot Mr Golden Quick (Magnus A Djuse), Hesiod (Petteri Joki) och Höwings Star (John Östman).

LAVAL, FRANKRIKE

I Prix les Relais d'Alsace startar svenskhästarna Inga In Heaven (J-P Monclin), Tellmeastory (Olivier Raffin) och Uncertain Age (Yoann Lebourgeois).

BERGSÅKER

I Stora Fyraåringsloppet med 100 000 kronor i förstapris startar B.W.Rune (Örjan Kihlström) mot svenska derbyvinnaren Nordsjö Odin (Öystein Tjomsland)

Tjomsland startar sedan fjolårets derbyvinnare, Philip Ess, i Bergsåkers Stora Femåringspris.
Bland motståndarna här syns Lome Diamant (Ove A Lindqvist) och Järvsö Fux (Örjan Kihlström).

  • Björn Karlsson är tillbaka med Tangen Haap!
    I Sleipners Nordiska Kamp ställs ekipaget mot Pydin (Ove A Lindqvist), Lukas Rauen (Emilia Leo) och Granetta (Jimmy Jonsson).
Tangen Haap

Tangen Haap är tillbaka

LÖRDAG - Finaldag på Solvalla

LEANGEN, NORGE

Hickothepooh (Vidar Hop) kan ta sin femte raka seger i lopp 7. Bland motbuden syns Patent Leather (Frode Hamre) och Always On Time (Tom Erik Solberg).

LAPPEENRANTA, FINLAND

I lopp 6 ser man kallblodsprofiler som Polara (Antti Tupimäki) och Josveis (Santtu Raitala).

Mattias Djuse-tränade Even Smaller Plum (Iikka Nurmonen) tävlar om 52 500 euro i förstapris.
I lopp 9 ställs ekipaget mot bland annat BWT Divine (Olli Koivunen) och Double Revenge (Santtu Raitala).

Högsta klassen startar i lopp 10. Här syns svenskbekante Pajas Face (Olli Koivunen) mot Edward Ale (Kari Rosimo) och Workout Wonder (Tommi Kylliänen).

SOLVALLA

Seven And Seven (Anna Erixon) montédebuterar och gör även första starten för regi Björn Goop.
Med 100 000 kronor i förstapris möter han här Assault (Sofia Adolfsson) och Zola Wind (Jenny A Björk).

Uttagningsloppen till Europaderbyt körs i V75-2 och V75-3.

  • I V75-2 syns Global Welcome (Erik Adielsson) och Forfantone Am (Örjan Kihlström).
  • Finske derbyvinnaren Graceful Swamp (Ari Moilanen) möter Betting Gangster (Rikard N Skoglund) och Staro Miami (Mika Forss) syns i andra uttagningsloppet.

Walter Lundbergs Memorial har förstapris på 250 000 kronor. Här ser vi Makethemark (Ulf Ohlsson) från 60 meters tillägg bakom Mellby Granat (Robert Bergh) och Valiant Dream (Mika Forss).

  • Silverdivisionen avslutar V75-dagen med 300 000 kronor i förstapris.
    Här startar Very Kronos (Erik Adielsson) mot Milliondollarrhyme (Ulf Ohlsson), Gina Schermer (Rick Ebbinge) och Esprit Sisu (Björn Goop).
Global Welcome

Global Welcome kvalar till Europaderbyt!

SÖNDAG - Kriterie- och Oaks-avgörande

MALTA

Med 675 euro i förstapris startar I Won't Dance mot French Laundry och Merry Broline.

Över 2 140 meter startar Mind Your Face i lopp 7. Här möter han svenskbekanta som Global Oracle och Abaz America.

    BOLOGNA, ITALIEN

    Från Bologna körs Gran Premio Continentale med hästar som Zaire Wise As, Zabul Fi och Zlatan. Förstapriset i loppet är på 54 700 euro.

    SOLVALLA

    Timo Nurmos-tränade El Gumpert (Jorma Kontio) kan ta femte raka segern i lopp 4. Här strider han mot Admiral As (Ulf Ohlsson) som inlett karriären med fem segrar på sex starter.

    V75 inleds med Stoeliten med 250 000 kronor i förstapris.
    Dear Friend (Johan Untersteiner)
    ställs här mot In Toto Sund (Örjan Kihlström) och Une Etoile Gar (Jorma Kontio).

    • Gulddivisionen körs under söndagen med 400 000 kronor i förstapris.
      Nadal Broline (Björn Goop)
      ställs här mot Policy of Truth (Erik Adielsson) och Sorbet (Örjan Kihlström)
    Power

    Power strider i Kriteriet!

    Svenskt Trav-Oaks 2019 avgörs klockan 16:11. Här strider Ganga Bae (Jorma Kontio) mot Alaska Kronos (Carl Johan Jepson) och Diana Zet (Örjan Kihlström).

    Svenskt Trav-Kriterium 2019 körs klockan 17:08 med fyra miljoner kronor i förstapris.
    Upset Face (Adrian Kolgjini) kamperar mot Power (Robert Bergh) och Bythebook (Erik Adielsson).

    I avslutande Diamantstoet kan Dixie Brick (Jorma Kontio) ta tredje raka segern.
    Här får hon tampas mot Callmesally (Örjan Kihlström), Keycard (Emilia Leo) och Frida Zonett (Rikard N Skoglund).

    Dela inlägg

    Kommentera inlägg