Helgkollen: Kriterieavgörande i grannländer
Minnestads-El-Paso

Helgkollen: Kriterieavgörande i grannländer

Förra helgen var det Sverige. Den här helgen är det Kriterieavgöranden i Finland och Danmark.
Här har ni en del av helgens godbitar på banorna!

FREDAG

KALMAR

Christoffer Erikssons Do It Cherie är tillbaka på svensk mark igen. I V65-1 gör hästen sin första start på ett år mot bland annat Quite A Quality (Marc Elias) och Pane Vino (Stefan Persson).

RÄTTVIK

Geronimo Am (Jörgen Westholm) visar upp sig i lopp 5. Treåringen är ännu obesegrad efter två starter!

Rebecca Dahlén startar med sin V75-stjärna Minnestads el Paso i lopp 7.

ÖSTERSUND

Nobel Amok (Ulf Eriksson) startar i V64-1 mot bland annat Etosha Boko (Emilia Leo) och Carelin (Ulf Ohlsson).

Jan Olov Persson-tränade Järvsö Fux (Ulf Ohlsson) kan ta säsongens femte seger i V64-4 mot Juni Goggen (Tilda Wahlberg) och Norrskens Kongen (Per Linderoth).

VINCENNES, FRANKRIKE

Svenskbekante Vlad del Ronco (Alexandre Abrivard) startar i Prix Atropos mot Valzer di Poggio (Jean Michel Bazire) och Vienvia Font (Pietro Gubellini)

Tomas Malmqvist-tränade Borups Senator (Yoann Lebourgeois) är anmäld till montéloppet Prix Lilius mot Goop-tränade Desert King (Camille Levesque).

Nobel Amok

Nobel Amok startar på Östersund under fredag kvällen!

LÖRDAG

SKELLEFTEÅ - V75

Carl Johan Jepson får möjligheten att sitta upp bakom Giant Shadow i V75-1.
Vid seger tar hästen sin sjätte raka seger!

  • I Steggbest Minne är förstapriset 150 000 kronor!
    Här startar Tangen Haap (Björn Karlsson) mot B.W.Sture (Ulf Ohlsson) och Myr Faksen (Carl Johan Jepson).

Wasa Warrior (Mats E Djuse) gör karriärens 100:e start i Silverdivisionen.
Här ställs åttaåringen mot Weekend Fun (Ulf Eriksson) och Antonio Trot (Rikard N Skoglund).

Carmine Am (Ulf Ohlsson) kan leda runt om i Stig Lindmarks Styrkeprov.
Från tillägget ser vi motbud som On Track Piraten (Rikard N Skoglund) och Ragazzo da Sopra (Carl Johan Jepson).

TAMPERE, FINLAND

  • Finskt Travkriterium med 112 500 euro körs som lopp 10.
    Här startar Mascate Match (Ari Moilanen) mot BWT Echo (Jorma Kontio) och Sahara Peyote (Jukka Torvinen).

MARIEHAMN, FINLAND

Med förstapris på 1 949 euro startar M.T.Insider (Olle Alsén) i lopp 5 mot Wollafur (Magnus S Karlsson) och Jeepster (Monica Janisels).

Tangen Haap

Tangen Haap syns i Steggbest Minne!

SÖNDAG

SOLVALLA

Scellino Luis (Fatawu Abdallah) gör sin första start på 15 månader!
I breddlopp på Solvalla regidebuterar åttaåringen för Hans Adielsson.

ÅRJÄNG

Femtonåringen Raggmunken (Conny Gustafsson) startar i GS75-2. 40 meter framför ser vi även Rappnor (Ole Johan Östre) och Vollanfaks (Per Ludvig Nilsen).

Fly With Us regidebuterar för Björn Goop och gör första starten på svensk mark i GS75-5 mot stallkamraten Chianti (Shkelzen Koka) och Mack Dragan (Carl Johan Jepson).

Scellino Luis

Scellino Luis är tillbaka och startar i breddlopp på söndag!

MILANO, ITALIEN

  • Nere på San Siro-banan körs Nationernas Pris med hästar som Vitruvio (Alessandro Gocciadoro), Bel Avis (Andréa Guzzinati) och Cokstile (Antonio di Nardo).

CHARLOTTENLUND, DANMARK

  • Danskt Travkriterium med 340 000 danska kronor i förstapris körs i lopp 7.
    Här startar svensktränade Empire (Ken Ecce) och Eric The Eel (Johan Untersteiner).

Stokriteriet körs i lopp 9 med 200 000 danska kronor i förstapris.
Flemming Jensen startar med Eenymeenyminymoe mot Exclusive Laser (Steen Juul) och Ebony Blåbjerg (Knud Mönster).

Dela inlägg

Kommentera inlägg