Helgkollen: Flera fina lopp! » 1 aug. | Martins Travblogg -…
Sorbet

Helgkollen: Flera fina lopp!

Helgen närmar sig och med den får vi flera fina lopp att se fram emot från både svensk mark och utlandet.
Här är en del av helgens måsten att kolla in!

FREDAG

LINDESBERG

Lars D Carlson årsdebuterar Order By Heaven i Stonas Stayerpokal där hon bland annat får möta Thorn Bird (André Eklundh) och Inga In Heaven (Carl Johan Jepson).

Carl-Erik Lindblom är på plats och kör Bo C. i V65-5 mot Porthos Race (Åke Lindblom) och O.M.Dont Cry (Torbjörn Jansson).

GÄVLE

Supersprintern över 1 140 meter innehåller bland annat M.T.Insider (Olle Alsén) mot Allaballakaitoz (Ulf Ohlsson)

I V64-5 körs finalen av Dam-SM 2019 där Vine Vision (Emilia Leo) ställs mot Caligula (Susanne H Osterling) och Flashdance (Kim Moberg).

BERLIN

Svenskbekante Cashback Pellini (Gerhard Mayr) startar i lopp 9 mot Gustavon Be (Victor Gentz) över 3 200 meter.

MALTA

I lopp 5, Bronsklassen, startar Odessa Cheri mot New Moon Pellini.

  • Med 1 500 euro i förstapris körs Premier Summer Championship Final över 2 640 meter.
    Här startar French Laundry mot Global Oracle, Paparazzi och Zonguldak.

CABOURG, FRANKRIKE

I Prix du Conseil Demartemental du Calvado startar Goop-tränade Furious Francis mot Clemenza Am och Juvels Boy.

Minnestads-El-Paso

Minnestads el Paso

LÖRDAG

JÄGERSRO

I breddloppen på Jägersro startar Go Green Pellini (Natalia Borisenko) i lopp 3 mot Aquamarin (Tobias O Eriksson) och Eagle Shot (Lee Nimåker).

RÄTTVIK

I Silverdivisionen startar Minnestads el Paso med Björn Goop mot Milliondollarrhyme (Fredrik B Larsson) och Tudor Kronos (Robert Bergh).

  • I Gulddivisionen kör de till minnet av Ego Boy.
    Här ställs Sorbet (Carl Johan Jepson) mot Dante Boko (Adrian Kolgjini).

Bronsdivisionen körs som V75-6 där Falcon Am (Claes Sjöström) möter Night Rhytm (Carl Johan Jepson) mot Urgent Call (Oskar J Andersson).

  • Sommartravets final avslutar V75 med 300 000 kronor i förstapris.
    Här startar On Track Piraten (Rikard N Skoglund) längst bak mot Royal Navy Neo (Björn Goop) och Flash Hammering (Jörgen Westholm).
Flash Hammering

Flash Hammering

BERLIN

I lopp 4 körs tyska stoderbyt med bland annat Versailles Diamant (Robin Bakker) mot Jaipur F Boko (Preben Sövik).

Joakim Lövgren startar i Super Trot Cup 2019 med Zefiro dei Cedri.
Bland motståndarna syns Rainbow Diamant (Heinz Wewering) och Lord Brodde (Christoph Fischer).

HALMSTAD

Conrad Luguaer startar sin treåringstalang Knowledge'Em i lopp 6 mot Upper Face (Christoffer Eriksson) och Red Mile Brodde (Henriette Larsen).

Sharp Dream (Christoffer Eriksson) går iväg från 40 meters tillägg i lopp 8 i ett lopp där hon ställs mot Zima Axe (Victor Rosleff) och Shiny (André Eklundh).

I avslutande snabbloppet startar Wild Love (Kevin Oscarsson) mot Niky Flax (Johan Untersteiner) och Gandhi Boko (Patrik Nygren).

MEADOWLANDS, USA

I John Cashman Memorial startar Cruzado dela Noche (Brian Sears) mot Marion Marauder (Scott Zeron) och Six Pack (Åke Svanstedt).

Från Meadowlands körs Hambletonian som lopp 12 med hästar som Gimpanzee och Greenshoe!

Global Adventure

Global Adventure startar på söndag!

SÖNDAG

CHARLOTTENLUND

Från Lunden i Köpenhamn körs uttagningar till danska derbyt!

BERGSÅKER

Från Sundsvallsbanan är det uttagningar till E3!

I GS75-1 startar Global Adventure (Erik Adielsson) mot Karat Band (Åke Lindblom).

  • Sten O Janssons stjärna, Belker (Torbjörn Jansson), selas ut till GS75-3 mot Zola Key (Björn Goop).

I GS75-5 startar Aetos Kronos (Johan Untersteiner) från bakspår mot Alien Kronos (Erik Adielsson) och Surf'n Turf (Ulf Ohlsson).

BERLIN, TYSKLAND

Det tyska travderbyt körs som lopp 12 med Gangster (Hugo Langeweg) mot Jason Dragon (Robin Bakker) och Jaxon Schermer (Michael Nimczyk).

Dela inlägg

Kommentera inlägg