Helgkollen: En styrke-Very till start » 1 okt. | Martins Travblogg -…
Very Kronos

Helgkollen: En styrke-Very till start

I helgen är det bland annat styrkeprov från Skellefteå med Very Kronos till start.
Här är lite av helgens godisbitar:

FREDAG

AXEVALLA

Andre Eklundh startar med Leica Håleryd i lopp 7 med 20 meters försprång på Au Pair Girl (Robert Bergh) och Copimade (Thomas Dalborg).

RÄTTVIK

Jörgen Westholm startar med Strong Heartbeat i lopp 6 mot Armagnac (Mats E Djuse) och Matadoren Eme (Torbjörn Jansson).

BILLUND, DANMARK

I danska Sprintermästaren startar Extreme (Steen Juul) mot Emoji (Flemming Jensen) och Usain Töll (Wilhelm Paal).

KALMAR

V75-profilen Wild Love (Kevin Oscarsson) startar med 40 meters tillägg i V64-3 mot bland andra Ritz Guiness (Markus Niklasson) och Ofelia O.E. (Johan Untersteiner).

Four Guys Dream (Stefan Persson) gör sin tionde start för året mot Kick the Dust Ås (Johan Untersteiner) och Mad Princess (Peter Untersteiner).

Stoderby-tvåan Milady Grace (Johan Untersteiner) startar i Vilhelm Johanssons Minneslopp med 200 000 kr i förstapris mot Activated (Kevin Oscarsson) och Award Kronos (Stefan Persson).

Stayerserien med 150 000 kr i förstapris bjuder på Sevilla (Joakim Lövgren) mot Global Unspoked (Oskar Svanberg) och Usain Henna (Petter Karlsson).

I kvällens sista lopp är Born Unicorn (Johan Untersteiner) tillbaka i Sverige igen och möter Randemar R.D. (Peter Untersteiner) och Staro Leonardo (Joakim Lövgren).

LAVAL, FRANKRIKE

I Prix Patrick Marc Mottier startar Niky Flax (Johan Untersteiner) mot Tjacko Zaz (Nicolas Bazire)

Niky Flax

Niky Flax startar i Frankrike på fredagen!

VINCENNES, FRANKRIKE

I Prix Charley Mills med 25 200 euro i förstapris startar Martin de Bos (Michel Houel) mot Velvet Gio (Gabriele Gelormini) och Calina (David Thomain).

Untersteiner-tränade Roofie (Franck Ouvrie) startar i Prix Atropos mot Figaro Vici (Franck Ouvrie) och Marcello Wibb (Christophe Martens).

Goop-tränade Amelie Grif (Eric Raffin) syns i montéloppet Prix Lilius mot Anders Lindqvist-tränade In The Air Tonight (Jonathan VanmeerBeck)

LÖRDAG

SKELLEFTEÅ - med V75

Segerstaplaren Leave Your Sox On (Ulf Ohlsson) startar i V75-2 mot One Kind of Art (Oskar J Andersson) och Prime Lini (Björn Goop).

Steggbest Minne bjuder på Tangen Haap (Björn Karlsson) mot Bellfaks (Mats E Djuse) och Mel Odin (Micael Melander).

I Silverdivisionen startar kapable Seismic Wave (Björn Goop) mot Empire Garbo (Erik Adielsson) och Elite B.R. (John Östman).

I Stig Lindmarks Styrkeprov startar Very Kronos (Erik Adielsson) med dubbla tillägget där även Apollon de Kacy (Rikard N Skoglund )och Algot Zonett (Daniel Wäjersten) syns.

TAMPERE, FINLAND

Grainfield Aiden (Hannu Korpi) startar i långlopp mot Better Boss (Iikka Nurmonen) och Don Williams (Ari Moilanen).

I finska Kriteriet startar Timo Nurmos-tränade Sahara Jaeburn (Jorma Kontio) med 112 500 euro i förstapris.

ROMME - KVÄLLEN

I lopp 6 startar Cobourg Hanover (Anders Eriksson) mot Valley Brodde (Daniel Redén) och Electrical Storm (Mattias Djuse).

Tangen Haap

Tangen Haap startar på V75!tan

SÖNDAG

ÅLBORG, DANMARK

I DM för femåringar startar Donatello Garbo (Rene Kjaer) mot Daytona (Steen Juul) och Dumbo (Gordon Dahl).

Över 1 800 meter startar Commit Boom Bay (Steen Juul) mot Bvlgari Peak (Christian Clausen) och Onceforall Face (Jeppe Juel).

I Jydsk 2-årings Grand Prix startar Gloria Line (Steen Juul) mot Go Go Flex (Kent Friborg).

HAGMYREN

V75-profilen B.W.Sture (Mats E Djuse) syns i lopp 5 mot Pydin (Ulf Ohlsson) och Guli Rubin (Mika Forss).

I lopp 7 startar Kalashnikov (Nicklas Westerholm) mot Mellby Helios (Ulf Ohlsson) och Aperfectdtream (Ulf Eriksson).

ÅRJÄNG - GRAND SLAM 75

Athos Race (Carl Johan Jepson) siktas mot tredje raka segern i lopp 4 mot Final Dream (Linda Sedström) och Bag's Simoni (Henna Halme).

Med 75 000 kr i förstapris startar Åsrud Vilja (Rikard N Skoglund) mot Björnemyr Dennis (Peter Ådefors) och Rappnor (Ole Johan Östre).

Dela inlägg

Kommentera inlägg