Helgkollen: Dubbla V75:or! » 6 aug. | Martins Travblogg -…
Whos Who

Helgkollen: Dubbla V75:or!

Vi står inför en helg med dubbla V75-omgångar, lördag och söndag. Lördagen bjuder på storslagen fest från Åby med trav av hög klass!
Här är lite av helgens utropstecken:

FREDAG

GÄVLE

Zinco Jet (Jorma Kontio) startar i lopp 7 mot Night Rhythm (Daniel Redén) och Sauron Pil (Peter G Norman).

UMÅKER

Fjortonårige Mel Odin (Micael Melander) är tillbaka efter ett års frånvaro. I V64-3 möter han Guli Storm (Mats E Djuse) och Galileo (Magnus A Djuse).

Selmer I.H. (John Östman) gör säsongens fjärde start i V64-6 mot Empire Garbo (Ulf Ohlsson) och återkommande Vic de Luxe (Sandra Eriksson).

KALMAR

I lopp 5 startar Seven Karats (Peter Untersteiner) mot Hurricane River (Preben Sövik) och Volare Gar (Kim Eriksson).

ÅRJÄNG

Italienaren Zoccoloduro O.P. (André Eklundh) Sverige-debuterar i lopp 2 mot Aces High (Jan Silvén) med två raka segrar.

MALTA

I lopp 8 startar Elliot Coger mot Julio de Luxe och I Won't Dance med 675 euro i förstapris.

LÖRDAG

KLOSTERSKOGEN, NORGE

I lopp 8 startar Steinfaks (Eirik Höitomt) mot Rappnor (Ole Johan Östre) och Fröyu Petter (Magnus Teien Gundersen).

ÅBY

Åby Stora Monté Pris inleder dagen med Volcan de Bellande (Lea Ahokas) mot Vivier de l'Oison (Emilia Leo) och Galactica (Anna Erixon).

Power

Power startar på Åby!

Linsons Stora Sprinterpris körs som lopp 3 med Baron Gift (Rickard Svanstedt) mot Ferrari B.R. (Per Oleg Midtfjeld) och Stepping Spaceboy (Wilhelm Paal).

V75 inleds med Unoicsdue Gnafa (Björn Goop) över 2 140 meter mot Pleasure For Cash (Örjan Kihlström) och Four Guys Dream (Stefan Persson).

Ragnar Thorngrens Minne med 220 000 kr i förstapris innehåller hemmastjärnan Power (Robert Bergh) mot Aramis Bar (Björn Goop) och Galileo Am (Jorma Kontio).

I Silverdivisionens final startar Zap di Girifalco (Björn Goop) mot Harran Boko (Marc Elias) och Man At Work (Örjan Kihlström) med 250 000 kr i förstapris.

Årets upplaga av Åby Stora Pris med två miljoner kronor innehåller Who's Who (Örjan Kihlström) mot Moni Viking (Björn Goop) och Handsome Brad (Carl Johan Jepson).

TAMPERE, FINLAND

Magnus A Djuse är på plats och kör Lara Luca i lopp 9 med 30 000 euro i förstapris.
Bland konkurrenterna syns Magical Princess (Pekka Korpi) och Lady Rock (Tuomas Korvenoja).

I lopp 11 startar Sobel Conway (Olli Koivunen) mot Hesiod (Magnus A Djuse) och Hotshot Luca (Pekka Korpi) med 27 000 euro i förstapris.

Queer Fish

Queer Fish startar på V75 på söndag!

MEADOWLANDS, USA

Felicity Shagwell (Andy Miller) startar i Dr John R. Steele Memorial mot Manchego (Dexter Dunn) och Plunge Blue Chip (Åke Svanstedt).

Gimpanzee (Brian Sears) startar i John Cashman Memorial mot Atlanta (Yannick Gingras) och Marion MArauder (Scott Zeron).

I Hambletonian Oaks startar svensktränade Ab’sattitudexpress (Tim Tetrick), Hypnotic Am (Brian Sears), Sorella (Yannick Gingras) och Panem (Dexter Dunn).

Hambletonian 2020 innehåller Rome Pays Off (Mattias Melander) mot Ramona Hill (Andrew McCarthy) och Ready For Moni (Yannick Gingras).

SÖNDAG

DANNERO

I Ådalspriset startar Balfour (Robert Bergh) mot Queer Fish (Ulf Eriksson) och Bucks To Burn (Örjan Kihlström).

I Kriteriestoet startar Hopp Karoline (Ole Johan Östre) mot Pegasus Mia (Nicklas Westerholm) och B.W.Anita (Örjan Kihlström).

Svenskt Kallblodskriterium har förstapriset 600 000 kronor med obesegrade Bäcklös Faron (Oskar Kylin Blom) och Brenne Bas (Öystein Tjomsland).

Indra's Secret (Robert Bergh) startar i V75-4 mot Everest Sisu (Ingvar Nyberg) och Axl Brown (Rikard N Skoglund).

Frozen Queen (Torbjörn Jansson) med två raka segrar möter Mily (Robert Bergh) och Lipstick Tooma (Örjan Kihlström) i V75-6.

Dela inlägg

Kommentera inlägg