Helgkollen: Dubbla V75:or!
Aetos Kronos

Helgkollen: Dubbla V75:or!

Oktober månads sista helg är här och den levererar rejält. Vi har V75 både lördag och söndag att njuta av - där söndagen med Breeders' Crown ger oss toppsport!

FREDAG

ROMME

V75-hästen Tale of Jacks (Kaj Widell) startar över 2 140 meter startar mot Herrera Boko (Janne Soronen) och On Track Banditen (Nicklas Westerholm).

BERGSÅKER

Robert Bergh reser hem till gamla hemmabanan och kör Il Diablo i lopp 6 mot Livi Majesty (Daniel Wäjersten) och Empire Garbo (Ulf Ohlsson).

KALMAR

Treåringarna tävlar om 60 000 kronor i V64-1. Granit de la Roque (Kevin Oscarsson) startar mot Benjamin S.H. (Fredrik Persson).

V75-bekante Gento (Martijn de Haan) startar mot Counterfeightr (Christoffer Eriksson) och Sphinx d'Inverne (Kim Eriksson) i V64-2 över korta distansen.

LÖRDAG

BERGEN, NORGE

Kallblodseliten gör upp i Jacob Melands Äreslöp med 125 000 norska kronor i förstapris.
Här ser vi Odd Herakles (Tom Erik Solberg) mot Ulsruds Tea (Svein Ove Wassberg) och Troll Solen (Magnus Teien Gundersen).

Segerrike Hickothepooh (Vidar Hop) syns i Kniksens Äreslös mot Gigant Invalley (Gunnar Austevoll) och Always On Time (Tom Erik Solberg).

LAHTI, FINLAND

Timo Nurmos-tränade, El Gumpert (Iikka Nurmonen), tävlar om 15 000 euro i lopp 9.

I lopp 10 syns flera elithästar såsom Workout Wonder (Tommi Kylliänen), Hotshot Luca (Pekka Korpi) och Chief Orlando (Mika Forss).

REIMS, FRANKRIKE

I Prix des Acacias syns flera svenskhästar såsom Digital Control, Frankie Brodde, Love Dancer och Valentino Strix.

Ringostarr Treb

Ringostarr Treb startar i C.L. Mullers Memorial

JÄGERSRO

  • Stålmormor Speedy Foxy Vicane gör sin första start i monté!
    I Jägersros Stora Montépris möter hon Bonnies Celebrity (Tova Bengtsson) och Shadow Gar (Henriette Larsen).

Tvååringarna tävlar om 600 000 kronor där A Good Point (Kevin Oscarsson) strider mot Climber (Dion Tesselaar) och Kuyt F.Boko (Robin Bakker).

Oktoberstayern inleder V75 där Kennedy (Adrian Kolgjini) kan gå mot ny seger mot bland annat Undigious Diamant (Peter Untersteiner) och Staro Leonardo (Joakim Lövgren).

Giant Shadow (Carl-Johan Jepson) kan ta sjunde raka segern i V75-3.
Bland hans motståndare syns Muscle Lane (Steen Juul) och Get Ready On Tour (Peter Untersteiner).

  • C.L. Mullers Memorial med 400 000 kronor körs i V75-6.
    Här ser vi Ringostarr Treb (Wilhelm Paal) mot Rajesh Face (Lutfi Kolgjini) och Pastore Bob (Johan Untersteiner).
Darling Mearas

Darling Mearas är en av flera fina hästar som startar på Woodbine.

FÄRJESTAD

V75-bekante Young da Vici (Per Lennartsson) startar i V65-6 mot Wir Ideal (Jorma Kontio) och Global Skipper (Jonas Moberg).

WOODBINE, KANADA

Svenske stostjärnan Darling Mearas startar i lopp 3 mot Plunge Blue Chip (Åke Svanstedt) och Hannelore Hanover (Yannick Gingras).

I lopp 7 startar Marcus Melander-hästarna Green Manalishi (Tim Tetrick), Gimpanzee (David Miller) och Greenshoe (Brian Sears) mot Marseille (Åke Svanstedt).

  • Bold Eagle (Brian Sears) selas ut inför lopp 9 mot Six Pack (Åke Svanstedt) och Atlanta (Yannick Gingras)

SÖNDAG

SOLVALLA - BREEDERS' CROWN-SEMIFINALER

  • Tävlingsdagen inleds med Oaks-vinnaren Diana Zet (Örjan Kihlström).
    I lopp 1 ställs hon mot Gina Mearas (Johan Untersteiner) och Global Anytime (Mattias Djuse).'
  • Den fortsätter sedan i lopp 2 med Kriterie-vinnaren Power (Robert Bergh) i lopp 2.
    här ställs han mot Upset Face (Adrian Kolgjini) och Guzz Mearas (Johan Untersteiner).

Örjan Kihlström sitter åter upp bakom Aetos Kronos som i lopp 4 strider mot Global Adventure (Erik Adielsson) och Dante Godiva (Mika Forss).

  • Stostjärnan Conrads Rödluva (Örjan Kihlström) lottades till spår 4 i lopp 5 mot Staro Miami (Mika Forss) och Dixie Brick (Jorma Kontio).

Kriterievinnaren Inti Boko (Carl Johan Jepson) startar i V75-1 mot Forfantone Am (Örjan Kihlström) och Pinto Bob (Robert Bergh).

    Power

    Power är en av alla stjärnor på Solvalla under söndagen.

    Svante Båths uppfödningsvinnare, Bythebook (Erik Adielsson), syns i V75-3 mot Brother Bill (Jorma Kontio) och Eric The Eel (Johan Untersteiner).

    • Sprintermästare-vinnaren, Tae Kwon Deo (Adrian Kolgjini), går iväg från bakspår i V75-4 mot Betting Gangster (Rikard N Skoglund), Global Welcome (Erik Adielsson) och Zephyr Kronos (Örjan Kihlström).

    Pekka Korpi besöker Solvalla med sin stjärna Mascate Match som i V75-5 strider mot Dontlooseallmoney (Jim Oscarsson) och Dior Ima (Rikard N Skoglund).

    Deep Pockets (Erik Adielsson) är tillbaka och gör första starten sedan juli månad.
    I V75-7 möter han Evaluate (Stefan Melander) och Viking Brodde (Jorma Kontio).

    Dela inlägg

    Kommentera inlägg