Helgkollen: DIamant i Ö-vik » 20 aug. | Martins Travblogg -…
Diamanten

Helgkollen: DIamant i Ö-vik

I helgen ser vi bland andra Diamanten som besöker Örnsköldsvik och Solänget.
Kolla in lite av helggodiset här:

FREDAG

FÄRJESTAD

Kapable Master Blaster (Fredrik B Larsson) är tillbaka och ställs mot Inspector (Björn Goop) i lopp 7.

KALMAR

Mellby Glader (Saga Laursen) gör andra starten i monté i lopp 3 mot Even's First Boy (Elinor Pettersson) och Brasil Boko (Jennifer L Oscarsson).

Eldorado B. (Joakim Lövgren) gör sin 50:e start i karriären mot Usain Henna (Petter Karlsson) och Global Takeover (Christoffer Eriksson).

Wild Love (Kevin Oscarsson) startar i stolopp mot Princess S.W. (Peter Untersteiner) och Julia af Solnäs (Henriette Larsen).

ÅLBORG, DANMARK

V75-profilen Bandit Brick (Jeppe Juel) startar över kort distans mot Forecast (Kenneth Andersen) och Come On Hugo (Flemming Jensen).

DIVONNE-LES-BAINS, FRANKRIKE

Anders Lindqvist selar ut A Sweet Dance (Alexis Prat) över 2 050 meter mot Orlando Jet (Rudolf Haller).

Holy Water

Holy Water startar nere i Frankrike

LÖRDAG

VINCENNES, FRANKRIKE

I Prix de Provence startar Holy Water (Yoann Lebourgeois) mot Calina (David Thomain) över 2 700 meter.

CAGNES-SUR-MER, FRANKRIKE

I Grand Prix du Département des Alpes-Maritimes startar järnstoet Billie de Montfort (Gabriele Gelormini) mot Bel Avis (Nicolas Bazire) och Drole de Jet (Pierre Vercryusse).

SOLÄNGET

Lipstick Tooma (Örjan Kihlström) startar med tre raka segrar i V75-1 mot Easy Creation (Björn Goop) och Elsa Mearas (Per Linderoth).

Vae Victis Club (Örjan Kihlström) blir åter att räkna med i Silverdivisionen mot Zap di Girifalco (Björn Goop) och Spickleback Face (Per Lennartsson)

I V75-6 startar Jackpot Vrijthout (Björn Goop) med två raka segrar mot Four Guys Dream (Stefan Persson) och Indra's Secret (Per Lennartsson).

Gulddivisionen avslutar med Diamanten (Erik Adielsson) mot Dreammoko (Björn Goop) och Esprit Sisu (Ulf Ohlsson).

Spickleback face

Spickleback Face startar i Silverdivisionen!

BJERKE, NORGE

I Yarrah Bokos Äreslöp startar Lionel (Göran Antonsen) mot Ferrari B.R. (Per Oleg Midtfjeld) och Donatomite (Paw Mahony).

ROMME

I lopp 8 startar miljonärerna Hope and Dreams (Jorma Kontio), Urgent Call (Oskar J Andersson) och On Track He's Black (Nicklas Westerholm).

SÖNDAG

SOLVALLA

I GS75-3 startar Farlander Am (Johan Svensson) med 20 meters tillägg framför miljonärerna Adiago Trot (Jonas M Oscarsson) och Night Brodde (Simon Mitman).

Hevin Boko (Mika Forss) startar längst bak i GS75-4 och får tampas mot Quarcia (Kim Moberg) och Anita Roc (Björn Goop).

I The Owners Trophy startar Heavy Sound (Kenneth Haugstad) mot Makethemark (Ulf Ohlsson) och Bryssel (Björn Goop).

Dela inlägg

Kommentera inlägg